Poleć znajomym

Przeszczep macicy szansą na ciążę

Autor: , 17 kwietnia 2014 w Przed ciążą, Komentarze (0) »

W eksperymentalnym programie prowadzonym w Szwecji, 9 kobiet pomyślnie przeszło operację przeszczepienia macicy i wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy będą mogły zajść w upragnioną ciążę.

Współczesna medycyna potrafi skutecznie przeszczepić większość narządów, tak by prawidłowo spełniały swoje funkcje w nowym ciele. Niestety, do tej pory nie udało się tego dokonać w przypadku macicy. Choć pierwsze próby były obiecujące, ostatecznie żadna z pacjentek nie była w stanie urodzić dziecka.

Nieudane próby

W 2002 roku dokonano jak się wydawało udanego przeszczepu macicy w Arabii Saudyjskiej, ale ze względu na zaburzenia krążenia, organ musiał zostać usunięty. Z kolei w Turcji po dobrze przebiegającej wczesnej ciąży, doszło do poronienia. Pomyślne wiadomości płynące z Göteborga są jednak świadectwem istotnego postępu transplantologicznego i światłem nadziei dla kolejnych kobiet, które w wyniku chorób nowotworowych, komplikacji po cesarskim cięciu lub wad rozwojowych nie są w stanie urodzić dziecka.

Pierwsze oznaki sukcesu

Cześć kobiet objętych programem straciła macicę w przebiegu leczenia raka szyjki. Pozostałe cierpią na zespół wad rozwojowych (tzw. zespół MRKH), obejmujący wrodzony brak lub znacznego stopnia niedorozwój macicy i pochwy. Żadna z kobiet przed operacją nie miała szans na urodzenie dziecka. Obecnie, po ponad rocznej obserwacji, przeszczepione macice funkcjonują prawidłowo i wszystkie kobiety są przygotowywane do ciąży. Choć lekarze nie dają żadnej gwarancji, że ciąże będą przebiegały prawidłowo, o ewentualnych wynikach mówią dość optymistycznie.

Problem etyczny

W przeciwieństwie do poprzednich przeszczepów, w których wykorzystano macice nieżyjących lub umierających kobiet, w Szweckim eksperymencie dawcami były zdrowe krewne pacjentek - w dwóch przypadkach ich matki. Przeszczep rodzinny znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo odrzucenia narządu, ale budzi też liczne kontrowersje. Operacja tego typu jest obarczona ogromnym ryzykiem zarówno dla dawcy, jak i dla biorcy. Poza tym, nie jest to przeszczep ratujący życie, co rodzi dodatkowe pytania natury etycznej.

Tylko in vitro

Ze względu na to, że przeszczepione macice nie są przyłączone do jajowodów, konieczne będzie zapłodnienie zewnątrzustrojowe. Przed transplantacją i leczeniem onkologicznym od pacjentek zostały pobrane komórki jajowe (u wszystkich jajniki funkcjonowały prawidłowo), które zapłodniono in vitro i zamrożono do czasu, aż przeszczepione macice będą gotowe na przyjęcie zarodków. Lekarze mają nadzieję, że dojdzie do tego już za kilka miesięcy.

Ponieważ pacjentki muszą przyjmować leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, a te nie są zupełnie obojętne dla zdrowia, lekarze planują usunąć przeszczepione narządy po nie więcej niż dwóch ewentualnych ciążach.

Tagi: przeszczep macicy, rak szyjki macicy, in vitro, MRKH

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • 3 tydzień ciąży

  Blastocysta, czyli zapłodniona komórka jajowa, zaczyna zagnieżdżać się w błonie śluzowej macicy. Rozpoczyna się podział komórki na dwie części, później na cztery, osiem itd… Więcej »

Komentarze