Poleć znajomym

Przepuklina - rodzaje, leczenie

Autor: , 1 lutego 2011 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Przepuklina nie jest częstą przypadłością, występuje u 10-20% niemowląt i dzieci. Skłonność do rozwoju przepukliny może mieć swój początek jeszcze w życiu płodowym.

Rozpoznanie przepukliny nie jest trudno. Możemy ją zobaczyć na ciele dziecka zazwyczaj w określonych przypadkach np. kiedy płacze, kaszle, napina brzuszek. Nie jest ono bolesne dla maluszka, a naciskając delikatnie palcem możemy niewielką przepuklinę wprowadzić do środka.

Przyczyny przepukliny

Przyczyną występowania przepukliny są zbyt słabe mięśnie brzucha. Podczas napięcia mięśni np. podczas płaczu, kaszlu, rośnie ciśnienie w brzuchu, jelita dotykają do jego powłok od wewnątrz i jeśli między mięśniami brzucha jest otwór, uwypuklają się przez niego. Po ustąpieniu napięcia, przepuklina się cofa.

U małych dzieci najczęściej występują dwa rodzaje przepukliny: pępkowa i pachwinowa. Ważną rzeczą jest, by jak najwcześniej ją rozpoznać, określić jej typ i zapewnić leczenie. Jeżeli zauważyłaś u swojego dziecka podejrzenie wystąpienia przepukliny, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Przepuklina pępkowa

Powstaje jeszcze w życiu płodowym dziecka. Występuje najczęściej u wcześniaków i dzieci urodzonych z niską wagą, które mają bardzo słabe lub nie do końca rozwinięte mięśnie brzucha. Główną przyczyną występowania przepukliny pępkowej jest niezrośnięcie otworu w ścianie brzucha, który leży u podstawy pępka (po odpadnięciu pępowiny. Przypadłość tą możemy zauważyć zwłaszcza podczas płaczu dziecka. Jelita wybrzuszają się przez niezarośnięty otwór wypychając pępek i jego okolice. Na szczęście nie jest bolesna dla dziecka i nie powoduje żadnych powikłań.

Przepukliny pępkowej nie należy bandażować, owijać, zaklejać plastrami. Takim sposobem była leczona przed laty, ale jak się okazało, nie było to skuteczne. Plastry odparzały skórę maluszka, aściesłe bandażowanie zwiekszało jeszcze ciśnienie w jamie brzusznej i jedynie powiększało przepuklinę.

Zaleca się kłaść dziecko na brzuszku i dbać by jak najmniej płakało i chronić przed zaparciami. Małe przepukliny najczęściej zrastają się same po kilku miesiącach - kiedy dziecko zaczyna samo siadać i wzmacniają się się jego mięśnie brzucha.

Leczenie przepukliny chirurgicznie zalecane jest wówczas, jeśli przepuklina jest bardzo duża i przeszkadza dziecku, powiększa się po 1. roku życia lub też kiedy nie zanika samoistnie do 6.roku życia.

Przepuklina pachwinowa

Występuje ona najczęściej u chłopców, u dziewczynek bardzo rzadko. Może być jednostronna lub dwustronna. Jest wadą rozwojową, której przyczyną jest niecałkowite zarośnięcie kanału pachwinowego. Jest ona bardziej widoczna kiedy dziecko stoi a w pozycji leżącej zanika. Przepuklina powstaje, gdy część jelita wysuwa się z jamy brzusznej i dostaje do kanału pachwiny powodując wybrzuszenie. Większość przepuklin pachwinowych, zwłaszcza u dziewczynek zarasta samoistnie do drugiego roku życia.

Dziecko z przepukliną nie powinno dźwigać ciężkich zabawek, nie należy też zakładać mu zbyt ciasnych ubranek. Jeśli przepuklina jest duża konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Przepuklina mosznowa jest odmianą przepukliny pachwinowej i dotyczy tylko chłopców. Pojawia się, gdy jelito schodzi w dół do worka mosznowego, tworząc wypukłość na mosznie. Ten rodzaj przepukliny może osiągać duże rozmiary i jest jedną z najczęściej operowanych. Dolegliwość ta dość często towarzyszy wodniakowi jądra.

Zagrożenia - przepuklina pachwinowa nie jest dla dziecka bolesna ani uciążliwa. Jednak istnieje pewne ryzyko, że jelito uwięźnie. Konieczna jest wówczas szybka interwencja chirurgiczna. Zazwyczaj dzieje się tak u niemowlaków, u których przepuklina nie została dosyć szybko rozpoznana. Jak rozpoznać zagrożenie? Zazwyczaj przepuklinę możemy schować palcami. Jeśli nie da się tego zrobić, a miejsce jest tkliwe i bolesne, to znak, że fragment jelit uwięziony został na zewnątrz jamy brzusznej. Powoduje to ich niedokrwienie i niedrożność. Dziecko może skarżyć się na ból w tej okolicy, ma wzdęty brzuch, wymiotuje, ma zaparcia. Jeśli takie objawy nie trwały długo, to lekarz może podjąć próbę odprowadzenia przepukliny np. w ciepłej kąpieli. Jeżeli taka próba się nie powiedzie, konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna.

Interwencja chirurgiczna

Zabieg chirurgiczny polega na zszyciu tkanek nad przepukliną. Jeśli operacja jest wykonywana w trybie nagłym, dodatkowa komplikacją może być niedokrwienie jelita, co wiąże się np. z martwicą. Ze względu na to, że uwięźnięcie jelita zdarza się najczęściej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka, lekarz zaleca planowy zabieg chirurgiczny, gdy tylko stwierdzi istnienie choroby. Jeśli przepuklina pachwinowa zdiagnozowana jest później operuje się ją na przełomie pierwszego i drugiego roku życia.

Operacja jest krótka i całkowicie bezpieczna. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, zazwyczaj w ramach "pobytu jednego dnia". W trudniejszych przypadkach dziecko może pozostać w szpitalu kilka dni. Przed wykonywanym zabiegiem dziecko powinno mieć zrobione podstawowe badania - morfologię i badanie krzepliwości krwi.

Lekarze zalecają przeprowadzić operację jak najszybciej. Najlepiej nim dziecko ukończy 1. rok życia. Jest to ważne dlatego, że im mniejsze dziecko tym szybciej zapomina o pobycie w szpitalu.

Tagi: przepuklina, przepuklina pępkowa, przepuklina pachwinowa, przepuklina mosznowa, leczenie przepukliny

Podobne artykuły:

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

 • Rotawirusy – przyczyny, objawy, leczenie

  Rotawirusy – przyczyny, objawy, leczenie

  Rotawirusy choć rozmiarowo są niewielkie, to zakażenie nimi jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Szacuje się, że na świecie z ich powodu umiera około 600 tys dzieci. W ... Więcej »

 • Leczenie grzybicy jamy ustnej

  Leczenie grzybicy jamy ustnej

  Grzybica jamy ustnej to choroba wywołana przez drożdżaka Candida albicans. Do infekcji dochodzi najczęściej w stanach obniżonej odporności organizmu, a leczenie bywa długotrwałe. Więcej »

 • Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza wymaga większej dbałości o siebie i częstszych wizyt u lekarza. Przyszła mama bliźniaków jest bardziej narażona na różne dolegliwości i schorzenia np. żylaki, zatrucia ... Więcej »

Komentarze

 1. Lolimaa 13 czerwca 2011, 1:25

  Na szczęście u nas nie było takiego problemu.

 2. sysia 4 października 2011, 22:07

  U mnie jak narazić nie ma też tego typu problemu

 3. Paula (Gość) 13 marca 2013, 15:31

  u mojego 4 miesiecznego synka lekarz stwierdzil przepukline mosznowa. wlasnie szykujemy sie do operacji. :( :( :(