Poleć znajomym

Problemy ze snem - czyja to wina?

Autor: , 18 kwietnia 2012 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Mamy, które wykazują objawy depresyjne lub obsesyjnie martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci mogą nieświadomie zakłócać sen noworodków i tym samym pogłębiać swoje dolegliwości.

Problemy ze snem u noworodków i małych dzieci są dość powszechne. Dziecko płacze, mama nie dosypia i jest coraz bardziej rozdrażniona, a napięcie w rodzinie ma stresujący wpływ na dziecko, które reaguje płaczem i zaburzeniami snu. Koło się zamyka i nie ma co szukać tu winowajców.

Naukowcy wykazali jednak, że w niektórych przypadkach to problemy kobiety w pewnym sensie odpowiadają za nieregularny sen malucha, a nie na odwrót. W badaniu wzięło udział 45 mam i ich dzieci w wieku od 1 miesiąca do 2 lat. Wykazano, że dzieci kobiet, u których występowało najwięcej symptomów depresyjnych i tych, które zamartwiały się o dzieci, częściej doświadczały zaburzeń snu niż dzieci spokojniejszych matek.

Na podstawie wywiadów i informacji zgromadzonych w dzienniczkach pisanych przez badane kobiety ustalono, że mamy z symptomami depresyjnymi i lękowymi częściej wyciągają śpiące dzieci z łóżeczka, zakłócając ich sen.

Przewrażliwione mamy reagowały na najmniejszy dźwięk i budziły dzieci nawet, gdy te obiektywnie nie potrzebowały uwagi – najczęściej karmiły je lub zanosiły do własnego łóżka, zamiast pozwolić zasnąć. Zdarzało się również, że kobiety wykazujące symptomy depresyjne przytulały dzieci w nocy dla własnego komfortu emocjonalnego.

Długotrwałe problemy ze snem mogą mieć negatywny wpływ na różne aspekty rozwoju emocjonalnego, behawioralnego i intelektualnego dzieci. Zrozumienie zależności między depresją matki a zaburzeniami snu u dziecka jest podstawą zwiększania świadomości rodziców i skutecznych interwencji, które zapobiegną potencjalnym konsekwencjom.

Tagi: niemowlę, sen niemowlaka, depresja, przewrażliwiona mama

Podobne artykuły:

 • Problemy ze snem w ciąży

  Problemy ze snem w ciąży

  Problemy ze snem w ciąży można potraktować jako wstępne przygotowanie do bezsennych nocy, kiedy to już pojawi się dzidziuś. Jednak dla kobiety, która wciągu dnia pracuje, a w dodatku coraz ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Aga W.

  Fajna Mama Tygodnia: Aga W.

  Agnieszka dołączyła do nas w lutym 2011. W sierpniu przyszedł na świat jej największy skarb, a ona wciąż jest z nami. Mało tego - planuje zostać tu przynajmniej do matury Kazika! Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: emilka21

  Fajna Mama Tygodnia: emilka21

  Zasila szeregi Październikowych Mam 2011 i wnosi w ich codzienne relacje ogrom pozytywnej energii. O wdzięczności i byciu dobrą mamą opowie wam emilka21... oczywiście z uśmiechem ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Dynamitka1

  Fajna Mama Tygodnia: Dynamitka1

  Wybuchowa jak dynamit i twarda jak norweski lodowiec - Dynamitka1 jest z nami od listopada 2011, a dziś opowie wam o byciu mamą na emigracji i o tym, czego nauczyło ją macierzyństwo. Więcej »

Komentarze

 1. papillon 19 czerwca 2015, 13:31

  Słyszałam że duży wpływ na sen dziecka ma sama pościel, w sztucznych nakryciach dziecku po prostu jest za gorąco dlatego też w lata dzieci śpią pod pieluszką

 2. emilcia 16 września 2015, 21:32

  w zaawansowanej ciazy brzuszek przeszkadza w wygodnym ulozeniu sie na lozku, probowalam wielu sposobow, przystalo na supermami poduszce i kocem pod nogami, czulam sie wtedy komfortowo i mialam w jednej linii kark kregoslup i biodra

 3. karolinaslowik 25 września 2018, 22:45

  Oczywiście, że dobra pościel też ma duży wpływ. My wybraliśmy 100 % bawełnianą pościel ze sleepee. Od razu z wypełnieniem. Ekstra w dotyku i mają na prawdę fajne i modne wzory