Poleć znajomym

Problemy skórne niemowląt

Autor: , 16 listopada 2010 w Niemowlę, Komentarze (5) »

Niemowlętom zdarzają się niekiedy takie problemy skórne, z którymi same sobie nie poradzimy. Wówczas potrzebne jest leczenie pod nadzorem lekarza.

U niemowląt często możemy zauważyć zmiany skórne np. potówki, łagodne odparzenie, zaczerwienienie. Z reguły są to zmiany niegroźne i same możemy sobie z tym poradzić, stosując odpowiednią pielęgnację. Jeżeli jednak na skórze dziecka zauważysz niepokojące zmiany, nie przypominające wymienionych zmian skórnych, to nie zwlekaj z wizytą u pediatry lub dermatologa dziecięcego. Dzięki temu zmiany na skórze maluszka nie ulegną rozprzestrzenieniu.

Niemowlaki ze zmianami na skórze powinny być codziennie kąpane. Kąpiel jednak nie powinna trwać długo, by zbytnio nie moczyć skóry. Po kąpieli skórę delikatnie i bardzo dokładnie osuszamy, a dopiero wówczas stosujemy odpowiednie preparaty.

Drożdżaki

Zakażenie drożdżakami przypomina zapalenie pieluszkowe. Ciepło i wilgoć, zwłaszcza pod pieluszką, jest doskonałym miejscem dla wzrostu drożdżaków. W normalnych warunkach zasiedlają skórę, nie powodując stanów zapalnych. Jednak w dogodnych dla siebie warunkach mogą się co pewien czas uaktywniać. Sprzyja temu również przebyta kuracja antybiotykowa. Powstają wówczas czerwone, łuszczące się plamy, szczególne w pachwinach, między fałdkami skóry i pomiędzy pośladkami. Są to miejsca gdzie najtrudniej o wietrzenie skóry. W bardziej nasilonych przypadkach na obrzeżach zmian występują surowiczne pęcherzyki i ranki. Skóra pęka i swędzi. Wówczas, oprócz zwykłej pielęgnacji, poprawę przynosi kuracja środkami przeciwgrzybiczymi np. Daktarin, Clotrimazol. Przy zapaleniu drożdżakami nie leczymy skóry preparatami zawierającymi kortykosteroidy. Pogarszają one przebieg infekcji, a stosowanie ich w miejscach zakrytych pieluszką dodatkowo wzmacnia działanie sterydu.

Łojotokowe zapalenie skóry

Przypadłość ta jest częstą dolegliwością dzieci w pierwszym roku życia. Zazwyczaj występuje w postaci ciemieniuchy. Nawracająca i utrzymująca się długo ciemieniucha, której trudno się pozbyć, może mieć podłoże alergiczne. W takim przypadku, ale tylko na bardzo krótki okres, lekarz może zalecić zastosowanie maści z niewielką ilością sterydów.

Niekiedy w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry dochodzi do bardziej nasilonych objawów. W miejscach pod pieluszką łączy się ono z zakażeniem drożdżakami, a w obrębie głowy i kończyn dziecka, oprócz świądu i zaczerwienienia, pojawiają się miejscowe wysięki i warstwowo złuszczające się strupki. Objawy te, często mylone są z atopowym zapaleniem skóry. Różnica od niego polega na tym, że zmiany zwykle ustępują samoistnie i nie muszą być leczone preparatami zawierającymi kortykosteroidy.

Liszajec

Ten zakaźny bakteryjny stan zapalny tworzy się na zdrowej do tej pory skórze lub jako powikłanie różnych chorób, np. ospy wietrznej, świerzbu, atopowego zapalenia skóry. Objawia się surowicznymi lub ropnymi pęcherzykami, powstającymi głownie na nieosłoniętych częściach ciała. Pęcherzyki zasychają następnie w strupki o charakterystycznej miodowej barwie. Niekiedy może towarzyszyć im świąd, powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura ciała. Leczenie dostosowane jest od stopnia nasilenia objawów. Lekarz może zlecić stosowanie antybiotyki miejscowego w kremie lub doustnego. Liszajec ma tendencję do nawrotów, którym zapobiegają kąpiele dezynfekujące i bardzo staranna higiena.

Wysypki

Powstają z bardzo różnych powodów: chorób wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych, uczuleń.

 • Wysypka plamista - nie swędzi, nie dokucza, towarzyszy chorobom wirusowym. Przy gorączce trzydniowej, wysypka jest delikatna, różowa, drobnoplamista. Pojawia się po ustąpieniu trwającej 3-4 dni gorączki. Najpierw na tułowiu, potem na twarzy, rękach i nogach. Podczas różyczki wysypka jest plamista, drobna, czerwona. Rozpoczyna się od twarzy, potem schodzi w dół. Podpotyliczne węzły chłonne są powiększone, ale niebolesne.

 • Wysypka grudkowato-plamista - występuje m.in. przy szkarlatynie. Wykwity powstają na szyi, przedramionach i w pachwinach. W ciągu jednaj doby rozprzestrzeniają się na całe ciało. Czoło i policzki stają się czerwone, a okolica wokół ust pozostaje wyraźnie jaśniejsza, tworzy blady trójkąt. Język jest malinowo-czerwony.

 • Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa - jest typową wysypka przy ospie wietrznej, ale bywa też niekiedy objawem innych chorób. Wysypce towarzyszą swędzące plamki, a potem pęcherzyki wypełnione płynem, na czerwonej podstawie, które z czasem zasychają. Pojawiają się najpierw na tułowiu, a potem na innych częściach ciała, również na głiwie.

Żadnej wysypki nie należy leczyć na własną rękę i smarować różnymi maściami. Należy pokazać dziecko lekarzowi. Leczenie na własną rękę może utrudnić rozpoznanie choroby i jej leczenie.

Tagi: problemy skórne niemowląt, liszajec, drożdżaki, łojotokowe zapalenie skóry, higiena niemowląt, niemowlęta

Podobne artykuły:

 • Pieluszkowe zapalenie skóry

  Pieluszkowe zapalenie skóry

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza na pupie. Aż 1/3 maluszków chociaż raz w życiu przechodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak ... Więcej »

 • Probiotyki na infekcje, biegunkę i alergię

  Probiotyki na infekcje, biegunkę i alergię

  Probiotyki znane są od ponad 100 lat, ale dopiero w ostatnich latach badania naukowe potwierdzają ich niesamowity wpływ na zdrowie dorosłych i dzieci. Podawaj je swojemu maleństwu bez obaw, gdy ... Więcej »

 • Problemy intymne małych dziewczynek

  Problemy intymne małych dziewczynek

  Nieprawidłowości w budowie narządów intymnych dziewczynki, ich zaczerwienienie lub obrzęk nie należy lekceważyć. Nie znikną one same. Czasami wymagają dłuższego leczenia lub wykonania ... Więcej »

 • Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Spragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie ... Więcej »

Komentarze

 1. troskliwamama (Gość) 2 grudnia 2010, 11:08

  Mój synek miał problemy skórne na szyi (taki czerwony liszaj). Dermatolog dał mi krem na miejscową suchość skóry, ale to nie pomagało. Poszperałam trochę w internecie i trafiłam na blog firmy z Giżycka (pdhsobierajblog.interia.pl). Skontaktowałam się z nimi, został dobrany produkt probiotyczny do smarowania. UDAŁO NAM SIĘ POKONAĆ ZMIANY!!!!!

 2. sabina (Gość) 11 lipca 2011, 22:04

  a ja dostałam od lekarza próbkę restoraderm i już widać poprawę :)

 3. Donia1982 19 lipca 2011, 10:04

  martwię się czy rozpoznam te zmiany skórne. czy będę wiedzieć które są groźne a które nie. wiadomo, że u każdego dziecka zmiany skórne różnią się trochę wyglądem.

 4. sysia 6 października 2011, 11:27

  mi pediatrazapisał masc cholesterelowa i jest wspaniale teraz , nie moge go natluszczac zadnymi oliwkami bo po 1 po 1 msc zycia oliwki wysuszaja skore i powinno sie dziecko balsamami robic na ktore moj tez ma uczulecie , a parafina nie przepuszcza powietrza dlatego tylko główke po kap[ieli mu natluszczam parafina

 5. skarbek554 4 grudnia 2017, 23:25

  komentarz*nasza mała miała lekko zaczerwienioną skorę ale to prawdopodobnie od oliwki, bo jak zmieniliśmy ją na masełko z dermedic linum baby to wszytko poznikało. Żeby nie martwić się na zaś od razu kupiliśmy krem też z dermedic, może troszkę droższy niż drogeryjny ale to jednak emolient i można kąpać w nim maluszki od 1 dnia życia.