Poleć znajomym

Problemy intymne małych dziewczynek

Autor: , 13 czerwca 2012 w Maluszek, Komentarze (1) »

Nieprawidłowości w budowie narządów intymnych dziewczynki, ich zaczerwienienie lub obrzęk nie należy lekceważyć. Nie znikną one same. Czasami wymagają dłuższego leczenia lub wykonania drobnego zabiegu.

Przywieranie pochwowych warg sromowych

Na tego typu przypadłość są szczególnie narażone niemowlęta i małe dziewczynki, gdyż ich organizm nie wytwarza jeszcze estrogenu. Podrażnione wargi sromowe są rozpulchnione i sklejają się ze sobą, na skutek drażniącego działania moczu lub potu.

Na ogół nie jest to powód do niepokoju. Jeśli uda się rozdzielić wargi sromowe, dziecko może swobodnie oddawać mocz i nie wiąże się to z bólem. Lepiej jednak udać się z dzieckiem na konsultację do lekarza. Prawdopodobnie przepisze krem, zawierający estrogen, żeby ułatwić gojenie się warg. W cięższych przypadkach leczenie może trwać dłuższy czas, a nawet lekarz może zlecić zabieg rozdzielenia ich za pomocą specjalnego przyrządu. Leczenie jest niezbędne, gdyż niemożność oddania moczu lub gromadzenie się go pod wargami sromowymi mogłoby doprowadzić do nasilenia się zakażeń dróg moczowych.

Zapobiegaj: Dbaj , aby okolica pochwy była sucha, a także aby dziecko nie chodziło w mokrej pieluszce przez dłuższy czas.

Zapalenie sromu i zapalenie pochwy

Już małe dziewczynki narażone są na zapalenie sromu lub zapalenie pochwy. Przyczyny tego mogą być różne, np. podrażnienie od mydlin, mokrej pieluszki, ostrych środków piorących, majteczek ze sztucznych tworzyw. Gdy dziecko ma upławy o nieprzyjemnym zapachu, czasami połączone z plamieniem lub krwawieniem, swędzi ją pochwa i wyraźnie widać jej zaczerwienienie, konieczna będzie wizyta u lekarza. Podczas wizyty zostanie małej pobrany wymaz w celu wykonania posiewu i zależnie od jego wyniku przepisane zostaną środki miejscowe i/lub doustne.

Zapobiegaj: Przede wszystkich ważna jest prawidłowa higiena intymna. Zawsze wycieraj pupę córeczki od przodu do tyłu, kiedy zmieniasz jej pieluszkę lub kiedy korzysta z ubikacji. Często zmieniaj jej pieluszki. Gdy przestanie je nosić, zakładaj je bawełniane majteczki. Unikaj płynów i olejków do kąpieli, ostrych mydeł oraz środków do przemywania po zmianie pieluszki, które zawierają alkohol i/lub substancje zapachowe. Myj córeczce włosy pod koniec kąpieli, żeby nie siedziała w mydlinach. Zawsze na koniec przepłucz wargi sromowe czystą wodą.

Tagi: problemy intymne dzieci, problemy intymne dziewczynek, zdrowie dziecka, zapalenie warg sromowych, zapalenie pochwy

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Czy to w supermarkecie, czy na lotnisku, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest zachwycone, gdy trzeba bezczynnie na coś czekać. Trudno się dziwić – ty też tego nie lubisz. Zobacz, co możesz ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

Komentarze

 1. ken (Gość) 28 maja 2017, 3:52

  komentarz* let me join you in the bathroom, get ou naked make youfeel soooooooooooooooo good