Poleć znajomym

Prawdy i mity o ADHD

Autor: , 19 kwietnia 2012 w Przedszkolak, Komentarze (1) »

Czy ADHD występuje częściej u chłopców, czy u dziewczynek? Kiedy się z niego wyrasta? I dlaczego nie warto podawać nadpobudliwemu dziecku leków, łagodzących objawy ADHD? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Dzieci z ADHD wręcz rozpiera energia. Są nadruchliwe, impulsywne i mają kłopoty z usiedzeniem w jednym miejscu. Szybko się nudzą i zniechęcają, nie są wytrwałe. Ale bywają też maluchy (ok. 5% przypadków), które określa się typem pasywno-refleksyjnym (marzyciel). Taki maluch jest ciągle zamyślony (żyje w swoim świecie). Ma kłopoty ze słuchaniem twoich poleceń i koncentracją uwagi. Łatwo rozpraszają go różne bodźce. ADHD nie jest jednak do końca zbadaną przypadłością. Naukowcy co roku odkrywają nowe, zaskakujące zjawiska dotyczące choroby. Dziś już wiadomo, że:

ADHD występuje częściej u chłopców - PRAWDA

ADHD występuje u ok. 3-7 proc. dzieci. Troje na czworo badanych to chłopcy. Prawdopodobnie wynika to z tego, że są bardziej podatni genetycznie na te zaburzenia.

Z nadpobudliwości się wyrasta - FAŁSZ

ADHD niestety nie mija z wiekiem. Jednak osoby dorosłe, świadome swoich zaburzeń mogą nauczyć się radzić sobie z impulsywnością i brakiem koncentracji.

Przyjmowanie leków łagodzi objawy ADHD - PRAWDA

Jednak takie leczenie może mieć trwałe następstwa w przyszłości. Badania wykazują, że stałe przyjmowanie przez dzieci leków psychostymulujących może doprowadzić do zmian w mózgu i rzutować na dalszy ich rozwój. Dlatego farmakologię w przypadku ADHD powinno się stosować rzadko i zawsze pod kontrolą psychiatry dziecięcego.

Dziecko z ADHD jest mniej zdolne niż rówieśnicy - FAŁSZ

Malec ma kłopoty z koncentracją, ale to nie oznacza, że jest mało inteligentny. Takie przekonanie może być dla niego krzywdzące. Tym bardziej, że maluchy z nadpobudliwością często są uzdolnione muzycznie i bardzo szybko przyswajają sobie informacje. Trzeba im tylko stworzyć odpowiednie warunki do pracy.

Maluchy z nadpobudliwością lubią zmiany - FAŁSZ

Nagłe zmiany, zaskakujące sytuacje i nieoczekiwane wydarzenia, mogą budzić niechęć dziecka, a nawet lęk, który wzmaga aktywność. Stopniowe oswajanie z nową sytuację daje lepsze rezultaty.

Ryzyko ADHD można zminimalizować u dziecka - PRAWDA

Trzeba zacząć już jednak w okresie niemowlęctwa. Maluszkowi należy zapewnić spokojne, stałe miejsce do spania, nie narażać na nagłe zmiany wystroju pokoju czy łóżeczka. Zabiegi pielęgnacyjne i inne czynności wokół dziecka powinny być wykonywane o stałych porach. Gwałtownych zmian nie powinno się wprowadzać zwłaszcza pomiędzy 3-10 miesiącem życia dziecka.

Tagi: ADHD, rozwój dziecka, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Uczenie własnych dzieci jest fascynującą przygodą, o której w wywiadzie opowiadają Natalia i Krzysztof Minge - autorzy poradnika Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Więcej »

Komentarze

 1. Wojtek (Gość) 23 lipca 2013, 8:08

  Znaczna cześć osób u których zostało zdiagnozowane ADHD „wyrasta” z zaburzenia.

  albo

  Jak wskazują niektóre badania ADHD, może być niejako związane z przebiegiem ciąży oraz porodu