Poleć znajomym

Prawa i przywileje młodych rodziców

Autor: , 5 lipca 2012 w Mama i Tata, Komentarze (4) »

Urlop macierzyński lub tacierzyński trwa zbyt krótko. Podpowiadamy jak postarać się o dodatkowe dni opieki nad dzieckiem, przy zachowaniu stałej pracy, a także jak uzyskać dodatkowe pieniądze na dziecko i na życie, gdy już zdecydujesz się na urlop wychowawczy.

wolne dla taty

Z okazji urodzenia się dziecka ojcu przysługują dwa dni wolnego. Można je wykorzystać od dnia narodzin lub później. Gwarantują to przepisy prawa pracy.

Może też wziąć maksymalnie cztery dni urlopu na żądanie lub zdecydować się na urlop tacierzyński. To pełnopłatny urlop dla taty, którego ojciec dziecka nie może się zrzec na rzecz jego mamy. Od początku 2012 roku to 2 tygodnie, czyli 14 dni opieki nad dzieckiem. Jest jednak warunek, jeśli tata go nie wykorzysta do chwili ukończenia przez malca roku, urlop przepada. Aby uzyskać taki urlop tacierzyński należy: być zatrudnionym na umowę o pracę, mieć małe dziecko, które nie skończyło roku, i złożyć wniosek o urlop ojcowski nie później niż siedem dni przed jego rozpoczęciem.

To, że mama jest na urlopie macierzyńskim i zajmuje się dzieckiem nie wpływa na możliwość wzięcia urlopu tacierzyńskiego. Możecie być z dzieckiem w domu razem przez te dwa tygodnie.

Gdy dziecko ma już skończone 4 miesiące tacie przysługuje jeszcze urlop dodatkowy. Może on trwać odpowiednio 4 tygodnie na jedno dziecko i 6 tygodni, gdy urodzą się wieloraczki. Ten urlop jest również płatny w 100 proc. Aby go otrzymać należy złożyć pisemny wniosek najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Należy przy tym pamiętać, że musi on zacząć się bezpośrednio po urlopie obowiązkowym dla mamy (to 20 tygodni urlopu macierzyńskiego).

wolne dla mamy

Zawiadom pracodawcę, że już urodziłaś. Mailowo lub przez telefon - ścieżka jest dowolna. Od dnia urodzin malucha jesteś już na urlopie macierzyńskim. Gdy jesteś zatrudniona na umowę o pracę przysługuje ci płatny urlop i zasiłek macierzyński (100 proc. wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy). Prawo do zasiłku mają też mamy-przedsiębiorcy. Niestety umowa o dzieło i umowa-zlecenie nie dają ci takiego prawa.

Aby dostać urlop należy zadzwonić do działu kadr w pracy, a potem dostarczyć akt urodzenia dziecka i zaświadczenie ze szpitala. Jego długość zależy od tego, ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie.

 • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka
 • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków
 • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojaczków
 • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków
 • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków lub więcej dzieci

Gdy dziecko ma 8 tygodni - tata może zastąpić mamę

Po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego kobieta może zrezygnować z reszty urlopu na rzecz ojca dziecka i wrócić do pracy. Tata powinien złożyć w pracy pisemny wniosek o 6-tygodniowy urlop na warunkach macierzyńskiego. Musi on rozpocząć się bezpośrednio po urlopie mamy. Jest to urlop pełnopłatny i gwarantuje mu ochronę przed zwolnieniem.

Urlop dodatkowy - gdy dziecko ma już 4 miesiące

20 tygodni urlopu to część obowiązkowa urlopu macierzyńskiego, którą trzeba wykorzystać (mama może zrzec się części na rzecz taty dziecka). Kodeks pracy gwarantuje też rodzicom fakultatywny urlop macierzyński. Trwa on od 2012 roku maksymalnie 4 tygodnie na jedno dziecko lub 6 tygodni na wieloraczki. Może go wykorzystać mama lub tata dziecka. Obojgu przysługują na nim takie same prawa jak na obowiązkowym urlopie macierzyńskim. Można go wziąć na własne życzenie, ale nie trzeba - wybór zależy od rodziców dziecka. Każde z nich może po prostu wrócić do pracy.

powrót do pracy

Po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego pora wrócić do pracy. Jeśli zdecydowałaś się na urlop dodatkowy, będziesz z dzieckiem jeszcze miesiąc. Kiedy wracasz, szef musi ci zagwarantować pracę na dotychczasowym stanowisku. Jeśli to niemożliwe, to przynajmniej na równorzędnym lub innym, odpowiadającym twoim kwalifikacjom. Wynagrodzenie powinno być takie, jakie otrzymywałaś, gdy nie korzystałaś z urlopu. Wraz z powrotem kończy się twoja ochrona przed zwolnieniem, dlatego warto powrócić do pracy w niepełnym wymiarze godzin (najmniej na pół etatu). To daje ochronę przed zwolnieniem przez rok.

Gdy dziecko ma 5 miesięcy - urlop wypoczynkowy

Jeśli macie zaległy urlop wypoczynkowy warto go teraz wykorzystać. Zwłaszcza, gdy któreś z was wybiera się później na wychowawczy.

urlop wychowawczy

Zarówno mama, jak i tata mają prawo do 3 lat urlopu wychowawczego. Nie mogą jednak pozostać na nim dłużej niż do momentu, gdy dziecko skończy cztery lata. Tata i mama mogą być na urlopie wychowawczym do trzech miesięcy w tym samym czasie. Wniosek o urlop należy złożyć najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym jego rozpoczęciem. Niestety jest to urlop niepłatny, ale za to ma się opłacane ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne.

skąd wziąć pieniądze podczas urlopu wychowawczego

Na urlopie wychowawczym możesz trochę popracować. Możesz podjąć pracę u dowolnego pracodawcy (w niepełnym wymiarze) albo nawet założyć własną firmę. Ale pod warunkiem, że nie przeszkadza to w opiece nad dzieckiem. Możesz też skrócić urlop wychowawczy i wrócić do pracy w zmniejszonym wymiarze (najmniej na pół etatu). Tego pracodawca nie może ci odmówić.

Tagi: prawa i przywileje rodziców, prawa rodziców, prawa matki, prawa ojca, urlop macierzyński, urlop tacierzyński, urlop wychowawczy

Podobne artykuły:

 • Urlop rodzicielski od 2013 roku - jakie zmiany

  Urlop rodzicielski od 2013 roku - jakie zmiany

  Urlopy po narodzinach dziecka to uprawnienia, z których pracownicy korzystają często i chętnie. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się te, przeznaczone dla ojców. Umożliwiają ... Więcej »

 • Zmiany w urlopach wychowawczych

  Zmiany w urlopach wychowawczych

  Już niedługo urlop wychowawczy może być wspólny dla obojga rodziców. Najpóźniej w marcu 2013 r. zmienią się zasady korzystania z uprawnień rodzicielskich. Więcej »

 • 10 błędów, które często popełniają rodzice

  10 błędów, które często popełniają rodzice

  Niektórzy rodzice zamiast przygotowywać swoje dziecko na drogę, którą będzie musiało pokonać, przygotowują raczej drogę dla swojego dziecka - usuwają z niej wszelkie przeszkody, wytyczają ... Więcej »

 • Dzieci a rozwód

  Dzieci a rozwód

  Dla większości dzieci wiadomość o rozwodzie jest ogromny szokiem, poczuciem bezradności, utratą bezpieczeństwa. Wiele też zależy w jakim wieku jest dziecko i na ile jest w stanie zrozumieć ... Więcej »

Komentarze

 1. Syska 5 lipca 2012, 18:58

  No tak własnie wygląda nasze prawo. Urlop wychowawczy nieplatny. Ja ide na wychowawczy i tez bede sie rozglądac za jakas praca , najlepiej w domu bo nie mam z kim zostawic dziecka. Zreszta jestem zdania ze to rodzice powinni wychowywac dziecko a nie dziadkowie czy zlobek. Zreszta te pierwsze lata sa bardzo istotne i niechcialabym zeby mi cos umknelo. Lepiej troszke zacisnac pasa niz zostawic komus dziecko pod opieke na 10 godzin.

 2. Margolcia 5 lipca 2012, 19:34

  ja też nie wyobrażam sobie żeby zostawić teraz swoje dzieci jakiejś "obcej" osobie przynajmniej do 3 lat :) Nie widzieć tych wszystkich wspaniałych "rzeczy" ,które zrobią moje dzieci ?? NIGDY!!

 3. goja (Gość) 21 maja 2013, 17:02

  komentarz*to kpiny

 4. RUSAŁKA (Gość) 27 sierpnia 2013, 17:34

  dla mnie to jest nie normalne żeby urlop wychowawczy był niepłatny