Poleć znajomym

Pranie ubranek dziecięcych

Autor: , 20 grudnia 2010 w Dziecko, Komentarze (11) »

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, nadal dojrzewa i nie chroni go tak dobrze jak skóra dorosłego. Dlatego ubranka dzieci do trzech lat powinno się prać w proszku specjalnym dla dzieci.

Wybór proszku

Zbyt silne detergenty czy enzymy w źle wypłukanych ubrankach mogą podrażniać delikatną skórę dziecka, a nawet przenikać w głąb powodując dolegliwości. Środki do prania powinny być przebadane dermatologicznie i mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Zawsze należy sprawdzić to na etykiecie. Nie mogą one zawierać żadnych substancji drażniących - wybielaczy, nadboranu sodu, dużych ilości enzymów, barwników, mocnych środków zapachowych. W proszkach dla niemowląt substancją czyszczącą jest zwykle aktywny tlen, anie detergent czy bioaktywny enzym. Jednak najbardziej delikatne są zwykłe płatki mydlane. Jedynym ich minusem jest to, że nadają się tylko do prania ręcznego.

Dokładne pranie

Ubranka, które mają bezpośredni kontakt ze skórą niemowlęcia powinny być prane w temperaturze co najmniej 60 stopni. Dlatego tez najlepiej kupować ubranka z bawełny dobrze znoszącej wysokie temperatury.

Należy również pamiętać, że każde nowe ubranko przed pierwszym założeniem powinno być uprane. W sklepie wiele osób ma kontakt z ubrankiem,a poza tym na tkaninie może być apretura, która m.in. zapobiega gnieceniu się ubrań w transporcie.

Dokładnie płukanie

Przy praniu automatycznym, zawsze włączaj dodatkowe płukanie, zwłaszcza gdy są to ubranka niemowlaka, a już na pewno kiedy zaczęłaś prać ubranka dziecka w proszku dla całej rodziny. Jest to najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się drobinek, które nie rozpuściły się lub głęboko wniknęły w tkaninę. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta co do ilości proszku i wkładać tyle rzeczy, by mogły swobodnie wirować. Ubranek dzieci do 3 roku życia nie należy płukać w płynach zmiękczających. Ich składniki pozostają w tkaninie i mogą działać podrażniająco.

Suszenie

W porze chłodnej i deszczowej dobrze sprawdzają się przenośne suszarki, które można postawić w pokoju. Schnące pranie nawilża przesuszone powietrze. Jeżeli chcesz suszyć na kaloryferze, powinnaś najpierw go odkurzyć. Latem, wywieszaj jasne ubranka i pieluchy na słońce - jest naturalnym wybielaczem. Prze powieszeniem dokładnie strzepnij ubranko, będzie się łatwiej prasowało.

Prasowanie

W pierwszych miesiącach życia dziecka pieluszki i każda część garderoby powinna być prasowana po każdym praniu. W tym okresie niemowlę zazwyczaj leży i każde nawet najdrobniejsze zagniecenie może mu sprawiać dyskomfort.

Sposób na plamy

 • Poplamione ubranka namaczamy w zimnej wodzie - w ciepłej plama się utrwali.

 • Na plamę możemy nanieść sok z cytryny - jest to naturalny wybielacz.

 • Plamę od razu zapierz szarym mydłem, nie pozwól jej zaschnąć. Potem upierz ubranko.

 • Odplamiacze - tylko bez chloru. Możesz ich używać do ubranej trzylatka i pamiętaj o kilkakrotnych płukaniu.

Tagi: pranie ubranek niemowlaka, pranie ubranek dziecięcych, uczulenia na proszki do prania, prasowanie ubranek, plamy na ubrankach

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. agf 24 maja 2011, 21:45

  W artykule jest mowa o płynach do płukania. A co z tymi przeznaczonymi dla niemowląt i dzieci? Ich też nie wolno?

 2. Natalia Meler 25 maja 2011, 9:00

  Jeżeli są przeznaczone dla niemowląt i dzieci, to oczywiście, że można używać.

 3. kopiga (Gość) 2 grudnia 2011, 10:10

  Czy należy również prać pieluchy tetrowe, pościel, czy śpiworek (rzeczy nowe)?

 4. Małgośka (Gość) 14 października 2013, 10:59

  Mnie ostatnio zaskoczył odplamiacz z Loveli. Poradził sobie naprawdę fajnie z plamami na ubrankach i nie zniszczył tkaniny.

 5. Zabiegana 28 października 2013, 9:51

  Ja piorę wszystkie nowe ubranka i pościel zanim dojdzie do kontaktu ze skórą dziecka. Używam Loveli zarówno do prania jak i do plam. Niedawno na rynku pojawił się ich odplamiacz więc w końcu nie muszę szukać domowych sposobów czy wyrzucać ubranek.

 6. Jarzebina 29 października 2013, 23:54

  Nie wiedziałam, że jest odplamiacz dla dzieci ?!?!? Ale czy on też może być stosowany do rzeczy dzieci alergicznych ? Wiecie coś na ten temat ?

 7. draka (Gość) 30 października 2013, 18:50

  Tak, oczywiście, wszystkie produkty loveli są hipoalergiczne, więc bez obaw :)

 8. ola (Gość) 31 października 2013, 17:59

  Dbam o ciuszki moich dzieci tylko przy użyciu loveli- proszek jak o płyn. A skoro jest odplamiacz to i w niego zainwestuje. Może i moje ubrania skorzystają :D

 9. fiolka 8 listopada 2013, 21:38

  Odplamiacz Loveli bardzo mnie zaskoczył, naprawdę skuteczny i co fajnie nie niszczy kolorów.

 10. Koloko 7 marca 2015, 12:15

  Ja na plamy używam Vanish Gold, nie zawiera chloru, a działa na bazie aktywnego tlenu i w czasie pełnego cyklu prania wypłukuje się całkowicie. Jest dla mnie niezastąpiony na trudne plamy, a do tego w zupełności bezpieczny dla dziecka.

 11. Truskaweczka 30 marca 2015, 19:42

  A ja używam właśnie Vanish, a dokładnie Vanish Gold. Radzi sobie z plamami z jakimi inne środki nie radzą sobie tak dobrze. I co ważne nie zawiera chloru. Jest bezpieczny do kolorów jaki i do białych rzeczy. Nie ma dla mnie teraz trudnym plam a moje dziecko jest bezpieczne.