Poleć znajomym

Pożegnanie z butelką

Autor: , 30 maja 2012 w Maluszek, Komentarze (3) »

Przejście z picia z butelki na kubek jest dla dziecka wielkim przeżyciem. Często towarzyszy mu bunt i ostentacyjna niechęć. Nie daj się jednak przekonać dziecku, że tylko w ten sposób może się odżywiać. Im później się za to zabierzesz, tym będzie trudniej.

Pożegnanie z butelką jest zamknięciem pierwszego rozdziału w życiu twojego dziecka. Zazwyczaj ma to miejsce w drugim roku życia, chociaż większość specjalistów zaleca, aby dziecko nauczyło się pić z kubeczka przed skończeniem pierwszego roku. Kiedy to nastąpi u twoje dziecka, zależy w dużej mierze od ciebie. Nie licz na to, że maluch sam odrzuci butelkę, a zechce popijać mleczko czy soczki z kubeczka. A jest to ważne z kilku powodów, m.in.:

 • Zbyt długie picie z butelki może negatywnie wpłynąć na zgryz dziecka i rozwój szczęki.
 • Picie z butelki jest łatwiejsze niż gryzienie, może więc stać się jedyną formą spożywania posiłku.

 • Butelka może stać się zamiennikiem smoczka i ważnym uspokajaczem, a maluch powinien nauczyć się uspokajać w inny sposób.

Jak poradzić sobie z przejściem na kubeczek:

 • Kiedy zaczniesz wprowadzać soki, dawaj je dziecku z kubeczka.
 • Pozwól dziecku wybrać sobie kubeczek, z którego teraz będzie pił mleczko, soczki itp. płyny. Niech to będzie wyjątkowy moment. Pożegnanie z butelką celebrujcie tak, jak rozstanie z przyjacielem.
 • W okresie przejścia z butelki na kubek podawaj dziecku płyny do picia z butelek z dziubkiem wielokrotnego użytku lub z bidonów sportowych, z niekapków lub specjalnych kubeczków, z których płyn się nie wyleje.
 • Jeśli twoje dziecko ma problemy z przejściem na picie z kubka, rób to stopniowo rezygnując z jednego posiłku w tej formie.
 • Jeśli butelka przed snem, to dla dziecka wyjątkowy moment możesz zostać przy niej na jakiś czas. Zawsze jednak staraj się zaproponować malcowi picie z kubeczka.

Tagi: pożegnanie z butelką, picie z butelki, picie z kubka, odżywianie dzieci, karmienie dziecka, karmienie butelką

Podobne artykuły:

 • Karmienie butelką

  Karmienie butelką

  Jak często karmić niemowlę, jakim mlekiem, w jakiej pozycji? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat karmienia dziecka butelką. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Wybór butelki i smoczka

  Wybór butelki i smoczka

  Wybór butelki i smoczka zależy od wieku dziecka i potrzeb. Akcesoria te powinny ułatwiać nam karmienie i nie sprawiać kłopotów przy ich użytkowaniu. Więcej »

Komentarze

 1. edyta.s 31 maja 2012, 10:11

  Moja mała miała styczność z butelką przez może 2 miesiące. teraz ma 7 i pół mieisąca i świetnie sobie radzi pijąc z niekapka :D

 2. kasiamamasia 26 sierpnia 2012, 22:00

  A ja jakoś nie wiem, jak zamienić swojemu 13- miesięcznemu synkowi butlę z mlekiem, z której pije wieczorem, na coś innego. On przy tej butli zasypia, więc jakoś sobie nie wyobrażam, żeby w łóżeczku leżał z kubkiem- niekapkiem. Może ktoś ma jakieś dobre rozwiazanie?

 3. Lula (Gość) 29 kwietnia 2015, 15:56

  Smoczek niby powoduje wadę zgryzu, to samo się mówi o ssaniu palca, ale czy to norma? Przecież gdyby tak było to każde dziecko by go miało. Ja karmię piersią i poza Vita D na razie nic nie podaję, też mnie straszą żebym odstawiała bo dłuższe karmienie powoduje próchnicę, ja w to nie wierzę.