Poleć znajomym

Potówki u niemowląt

Autor: , 23 września 2009 w Niemowlę, Komentarze (6) »

Potówki to drobne, wypełnione potem pęcherzyki występujące na skórze w skupieniach. Najczęściej występują pod pachami i w pachwinach, czasami również na klatce piersiowej i plecach.

Tworzą się, gdy pory, do których uchodzą gruczoły potowe, są zatkane, co uniemożliwia opróżnianie się tych gruczołów, albo gdy temperatura i wilgotność powietrza przekracza zdolność gruczołów potowych do ochładzania ciała.

Na potówki są narażone szczególnie niemowlęta, nie mają bowiem jeszcze w pełni wykształconej zdolności pocenia, a układane na nieprzemakalnych podkładach, zwiększa oddziaływanie gorąca na ciało.

Jeśli dziecko ma potówki, trzeba zmieniać mu pieluchę zaraz po zmoczeniu, a następnie osuszyć skórę i przypudrować skrobią ziemniaczaną. Nie należy układać dziecka na materacu czy podkładzie pokrytym plastikiem, lecz używać bawełnianych prześcieradeł i ręczników. Po kąpieli nie trzyj skóry, ale osusz ją delikatnie i lekko przypudruj zasypką dla dzieci lub skrobią kukurydzianą (można też ziemniaczaną). Nie używaj kremów ani olejków do kąpieli. Mogą one powodować zatykanie porów. Do kąpieli dobrze jest dodać herbatki tymiankowej, nagietkowej lub rumiankowej. Ubieraj dziecko w ubranka bawełniane, lekko i przewiewnie.

Kiedy zauważymy, że nasze niemowlę ma potówki, to zawsze lepiej skontaktować się z lekarzem i to skonsultować. Potówkom mogą towarzyszyć wysypki spowodowane uczuleniem na promieniowanie nadfioletowe. Ujawniają się one w postaci czerwonych swędzących plam po upływie 24-48 godzin od wystawienia na światło słoneczne. Potówki też, zwłaszcza u niemowląt przypominają pieluszkowe zapalenie skóry.

Tagi: niemowlę

Podobne artykuły:

 • Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Spragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie ... Więcej »

 • Problemy skórne niemowląt

  Problemy skórne niemowląt

  Niemowlętom zdarzają się niekiedy takie problemy skórne, z którymi same sobie nie poradzimy. Wówczas potrzebne jest leczenie pod nadzorem lekarza. Więcej »

 • Potówki na skórze niemowlaka

  Potówki na skórze niemowlaka

  Drobne, swędzące grudki z białymi pęcherzykami na skórze malca to potówki. Przyczyną ich powstania jest przegrzanie. Latem o to nie trudno. Dowiedz się więc, jak pomóc swojemu dziecku, gdy ... Więcej »

 • Mleko krowie nie jest dla niemowląt

  Mleko krowie nie jest dla niemowląt

  Mleko krowie jest bardzo dobrym pokarmem, ale dla cieląt, nie dla niemowląt. Zawiera dużo białka i sodu, które obciążają nerki maluszka. Więcej »

Komentarze

 1. Niusia (Gość) 27 stycznia 2011, 13:28

  Mój synek miał problemy skórne na szyi (taki czerwony liszaj). Poszperałam trochę w internecie i trafiłam na blog firmy z Giżycka (pdhsobierajblog.interia.pl). Skontaktowałam się z nimi, został dobrany produkt probiotyczny do smarowania. UDAŁO NAM SIĘ POKONAĆ ZMIANY!!!!!

 2. kasia (Gość) 7 marca 2011, 10:48

  MOJ SYNEK MA KROSTKI NA TWARZY TYLKO NIEKTORE SA ROPNE CO TO MOZE BYC

 3. Natalia Meler 7 marca 2011, 13:15

  Każdą zmianę skórną u niemowlaków najlepiej jest konsultować z lekarzem. To może być uczulenie na jakieś pokarmy, zapalenie skóry itp.

 4. mikusiowa 21 maja 2011, 19:33

  No niestety zaczynają sięupały i pewnie pojawią się potówki ale mamy sprawdzony sposób kąpiel w nadmanganianie potasu lub krochmalu :)

 5. sysia 4 października 2011, 22:16

  Najlepiej wierzyć potoki

 6. Hilmi (Gość) 30 maja 2012, 10:07

  pisze:@wt: A ja dla odmiany pzaimyerrzm się do umieszczenia swoich plikĂłw w sieci :) Myślę, że rozwiązaniem docelowym jest właśnie takie połączenie. Pen praktycznie nie zajmuje miejsca i mnf3stwo się na nim zmieści, jednak nie wszystko. W pierwszym rzędzie własne aplikacje do pracy. Do tego częściej używane dokumenty. Ale są i dane, ktf3rych w żadnym razie nie chciałbym rozpowszechniać poprzez zagubienie. Chronione pliki w internecie są bezpieczniejszym wyjściem. Jednak to rozwiązanie znowu uzależnia od dostępu do internetu. To jest obecnie jeszcze spore ograniczenie. Dlatego myślę o kombinacji tych dwf3ch sposobf3w.