Poleć znajomym

Poronienie - przyczyny

Autor: , 8 listopada 2010 w Ciąża, Komentarze (6) »

Szacuje się że ciąże traci około 20% kobiet, a około 50% traci nawet nie wiedząc, że jest w ciąży. Poronienie jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla pary oczekującej potomstwa. Powrót do stanu równowagi psychicznej, niekiedy bywa długi i ciężki.

Typowe poronienie rozpoczyna się krwawieniem z pochwy lub pojawieniem się brunatnych upławów, czasami mogą im towarzyszyć skurcze macicy i bóle krzyża. Jeżeli kobieta nie świadoma, że jest w ciąży, to takie objawy może określić jako bolesną miesiączkę. Jeśli mamy podejrzenia,że to nie jest czas na miesiączkę, możemy nabrać podejrzeń o ciąży. W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza na dokładne badanie. Krwawienie może sugerować o przebytym poronieniu, podczas gdy w rzeczywistości płód utrzymuje się macicy. Objawy te mogą być sygnałem o zagrożeniach poronieniem, a wówczas należy stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich.

Jeżeli dochodzi już do poronienia, kobieta powinna być poddana badaniu fizycznemu, a w tym również ultrasonograficznemu macicy. Przy bardzo wczesnych poronieniach, w 6-7 tygodniu, najczęściej jest to tzw. poronienie całkowite. Wówczas z organizmu kobiety zostaje wydalony zarodek wraz z całą tkanką płodową, a macica sama się oczyszcza. W przypadku ciąży bardziej zaawansowanej z macicy wydalony zostaje zarodek i tylko część łożyska oraz błon płodowych. W tym przypadku konieczne będzie wyłyżeczkowanie macicy w celu usunięcia resztek tkanek płodowych. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu. Materiał zebrany podczas zabiegu poddawany jest badaniu histopatologicznemu, jednak jego wynik często nie podaje przyczyny poronienia. Aby określić powód powtarzających się poronień samoistnych, należy wykonać dodatkowe badania: - genetyczne i badanie chromosomów - badanie hormonalne z wiązane z tarczycą, cukrzycą, badanie hormonów płciowych - badanie krwi, mogące wykryć nieprawidłowości układu odpornościowego, takie jak wytwarzanie przeciwciał powodujących poronienie - histerografię lub histeroskopię dla oceny prawidłowości budowy macicy.

Przyczyny poronień

 • choroba zarodka
 • zakażenia wirusowe
 • zaburzenia hormonalne
 • zmiany w obrębie narządów rodnych
 • choroby zakaźne
 • zaburzenia o podłożu immunologicznym
 • powikłania ciąży
 • styl życia

Choroba zarodka

Należy do najczęstszych przyczyn poronienia, następuje do 12 tygodnia ciąży. Zarodek obumiera z powodu poważnych wad chromosomalnych, nieprawidłowości genetycznych, uniemożliwiających prawidłowy rozwój. Jeśli by nawet ciąża była donoszona, to dziecko urodziło by się z bardzo poważnymi wadami wrodzonymi. Można by rzec, że natura wie co robi. Określa się, że takich wczesnych poronień jest około 50% i najczęściej w 6-7 tygodniu ciąży.

Zakażenia wirusowe

Jest to druga najczęstsza przyczyna poronień. Niekiedy wystarczy nawet niewielka infekcja, katar, przeziębienie, niewielka biegunka. A podczas badania USG okazuje się, że niestety zarodek nie żyje.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia te z powodowane są chorobami tarczycy lub cukrzycą. Poronienie najczęściej następuje do 12 tygodnia ciąży.

Zmiany w obrębie narządów rodnych

Mogą to być: wady budowy macicy i jej szyjki, mięśniaki, endometrium, wówczas do poronienia zwykle dochodzi w II trymestrze ciąży.

Choroby zakaźne

Różyczka, toksoplazmoza, chlamydioza oraz inne zakażenia bakteryjne i grzybicze, zwłaszcza przebiegające z wysoką temperaturą.

Zaburzenia o podłożu immunologicznym

Do poronienia dochodzi gdy przeciwciała z krwi matki uniemożliwiają wytworzenie prawidłowego łożyska - zespół antyfosfolipidowy (ASP), zwany toczniem.

Powikłania ciąży

Do powikłań możemy zaliczyć: ciążę pozamaciczną, zmiany zwyrodnieniowe tkanki tworzącej łożysko, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie wewnątrzmaciczne, przedwczesne odklejenie się łożyska.

Styl życia

Czynnikami związanymi ze stylem życia, które zwiększają ryzyko poronienia to: palenie papierosów, picie alkoholu, niedożywienie, dźwiganie ciężkich przedmiotów, narażenie na promieniowanie jonizujące, działanie niebezpiecznych związków chemicznych, ołowiu. Do poronienia może dojść również na skutek bardzo silnego wstrząsu psychicznego

Tagi: przyczyny poronienia, ciąża zagrożona

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. larina 27 października 2011, 18:44

  U mnie najpewniej przyczyną było puste jajo płodowe, ale co było faktycznym powodem to się raczej nigdy nie dowiem.

 2. mamaAniołka (Gość) 23 listopada 2013, 15:54

  Ja byłam chora w 7 tygodniu.. katar, ból gardła, później doszła na kilka godzin gorączka 38stopni. Po 3 dniach przeszło.
  Chodziłam w "ciąży" do 12 tygodnia. Dostałam plamienia, dosłownie mała kropeczka z krwi została mi na bieliźnie. Szybko do szpitala- okazało się, że serduszko koło 8tyg przestało bić :(
  Łyżeczkowanie..

 3. ania (Gość) 4 stycznia 2014, 0:53

  Witam ja swoje malenstwo stracilam w 12 tygodniu bylam pod stala opieka lekarza bo ciaza byla zagrozona na usg widzialam malenka istoske i bijace serduszko dzielnie walczylo o zycie niestety tydzien puzniej tetno zaniklo walka przegrana zabieg lzy bol i niezrozumienie ciagle pytania dlaczego przeciez tak pragnelismy tego dziecka staralismy sie o nie ponad dwa lata nie pogodze sie nigdy z ta strata minol ponad rok a to dalej boli

 4. malamii (Gość) 28 kwietnia 2014, 15:55

  Ja też straciłam mojego aniołka w 8 tyg w środę słuchałam serduszka a już w niedzielę zaczęło się krwawienie w poniedziałek samoistne poronienie :-(

 5. Mariola (Gość) 14 lipca 2014, 9:19

  Serduszko mojego dzidziusia przestało bić w 13 tygodniu ciąży.Gdy szłam z mężem na badanie 3D z nadzieją że może dowiemy sie czy bedziemy mieli chłopczyka czy dziewczynke,usłyszałam od lekarz "widoczne jest echo pojedyńczego płodu,martwego płodu,seruszko poństwa dziecka niestety nie bije od około 3 dni.Jest to zdanie które bede pamiętała do końca życia....staraliśmy sie o dziecko przez 2 lata,zmarło w dzień naszej 2 rocznicy slubu...czekam teraz na wynik,ponieważ mój organizm nie "usunoł"sam płodu musiałam dostawać tabletki poronne.Miałam bóle jak do porodu,odeszły mi wody,wkońcu łożysko sie odkleiło i poroniłam.Nikomu tego nie życze jeżeli któraś z Was przeszła to samo z całego serca wspóóczuje.Przed wczoraj wyszłam ze szpitala, jeszcze troche krwawie i pobolewa mnie brzuch,ale serce jeszcze długo bedzie mnie boleć bo przecież straciłam moje maleństwo..mój mąż bardzo mnie wspiera,wysłuchuje i pociesza,a przecież sam też cierpi on też czekał na to dzieciątko...dobrze że nie widział mojego cierpienia przy bólach i samego poronienia...Gdy tylko bede mogła zaczynamy starania o kolejne dziecko,Pani psycholog mówi że kolejna ciąża powinna polepszyć mój stan psychiczny...mam nadzieje że po kolejnych bólach porodowych bede miała swoje maleństwo w ramionach z bijącym serduszkiem.Pozdrawiam wszystkie kobiety czytające mój wpis.Trzymam za Was kciuki :* za siebie równiez.

 6. Magda_ (Gość) 22 grudnia 2015, 12:38

  Około 70% poronień jest spowodowanych wadami genetycznymi więc poszukiwanie przyczyn powinno zaczynać się od badań genetycznych. Według mojego ginekologa najlepiej zacząć od badania samego dziecko po poronieniu. Wbrew pozorom to badanie nie jest bardzo skomplikowane. Najważniejsze, że udziela największej ilości odpowiedzi.