Poleć znajomym

Poród w wodzie

Autor: , 19 czerwca 2012 w Ciąża i Poród, Komentarze (4) »

Dziecko łatwiej przychodzi na świat w wodzie niż na "lądzie". Mniejszy jest także ból rodzącej, a sam poród przebiega szybciej. Zanim urodzisz, podejmij decyzję, czy może ten sposób rodzenia nie jest dla ciebie najlepszy.

Decyzję o porodzie w wodzie powinnaś podjąć na kilka miesięcy przed rozwiązaniem, aby móc się dobrze do niego przygotować. Zacznij chodzić na zajęcia do szkoły rodzenia, w której uwzględniono tego typu poród, porozmawiaj z położną, zobacz, jak wygląda wanna i ustal z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań, byś rodziła w ten sposób.

Nie możesz rodzić w wodzie, gdy:

 • masz chore serce, niskie ciśnienie tętnicze, anemię, infekcję dróg rodnych lub ropienie skórne,
 • cierpisz na niewydolność krążenie, choroby naczyń krwionośnych, psychiczne, Raynolda i Burgera,
 • płód ma słabe i nierówne tętno, chore serce,

 • wiadomo, że dziecko urodzi się z wadą rozwojową,
 • maluch waży więcej noż 4500g,
 • jesteś bardzo osłabiona i wyczerpana pierwszą fazą skurczy.

Jak to wygląda

Sala, w której znajduje się wanna do porodu w wodzie znajduje się zazwyczaj obok zwykłej sali porodowej. Zawsze masz możliwość zmiany swojej decyzji. Wanna jest bardzo duża (pojemność ok. 600l), dwuosobowa lub narożna, z siedziskiem i wysokim oparciem i uchwytami, aby rodząca mogła swobodnie zmieniać w niej pozycje. Po każdym porodzie dezynfekuje się ją łagodnymi płynami. Woda w wannie ma temperaturę ok. 37 st. Czasami dodaje się do niej sól (łyżeczkę na każde 20-30 litrów). Woda ma wtedy takie samo zasolenie, jak płyn owodniowy matki.

Przebieg porodu

Kiedy do wody

Przed wejściem do wody, które następuje w aktywnej fazie porodu, gdy twoja szyjka jest rozwarta przynajmniej na 5 cm (wcześniejsze wejście może zmniejszyć skurcze i przedłużyć poród), zostaniesz zbadana tak, jak przed porodem tradycyjnym. Zostanie sprawdzone rozwarcie, tętno twoje i maluszka (za pomocą kardiotokografu), a położna założy ci wenflon, aby w razie konieczności móc szybko podać ci lek dożylny. Będziesz też mała lewatywę (jeśli wcześniej nie wykonałaś jej w domu).

W czasie wymiany wody (na początku co 20-30 min.) będziesz mogła swobodnie wychodzić z wanny i spacerować. Co 5-10 min. będzie badane tętno maluszka pod specjalnym detektorem płodu.

Obecność partnera

W sali może być z tobą obecny mąż i służyć ci pomocą, gdy jej potrzebujesz. Gdy go nie ma, tę rolę pełni położna. Zawsze musi być przy tobie osoba towarzysząca.

Znieczulenie

Podczas porodu nie ma potrzeby podawania środków przeciwbólowych, gdyż woda działa rozluźniająco i łagodząco. Jeśli jednak będzie to konieczne, będziesz mogła użyć mieszaniny gazu i tlenu. Zastosowanie innej formy będzie wykluczone w wodzie.

Druga faza porodu

Gdy zaczną się skurcze parte, możesz zmienić zdanie i poprosić o dokończenie porodu na fotelu. Zakończy się on wtedy w sposób tradycyjny. Czasami jest to konieczne także ze względów natury medycznej. Poród na fotelu umożliwia szybszą interwencję lekarską.

Poród w wodzie wymaga od ciebie uważnego słuchania poleceń położnej i lekarza. Powiedzą ci, jak oddychać, jak zachowywać się podczas skurczów i jaka pozycja jest dla ciebie najodpowiedniejsza. Możesz wówczas uniknąć nacięcia krocza. Woda sprawia, że mięśnie są podatniejsze na rozciąganie i taki zabieg wykonuje się rzadziej.

Maluch wypływa z kanału rodnego mamy, wykonując ruchy małej żabki. Położna będzie delikatnie asekurowała dziecko, aby nie wypłynęło za szybko na powierzchnię, ale nie będzie go dotykać rękami. Jest to ważne, gdyż uniemożliwia się w ten sposób przedwczesny oddech i zachłyśnięcie dziecka wodą. Po wypłynięciu dziecka na powierzchnię, usłyszysz jego pierwszy krzyk. Będziesz mogła przytulić maluszka do piersi, a położna (lub tata) przetną pępowinę.

Następnie woda z wanny zostanie spuszczona, a ty będziesz mogła urodzić łożysko. Jest to trzeci okres porodu, który może też odbyć się na łóżku porodowym.

O tym warto pamiętać

 • Pij duże ilości wody, będąc w basenie. Przebywając tam powinnaś unikać odwodnienia i przegrzania.

 • Twój partner może robić ci chłodne okłady na serce, np. z ręcznika. W ciepłej wodzie jego praca będzie szybsza.

 • Jeśli akcja porodowa zwalnia, powinnaś wyjść z basenu i pochodzić kilka minut. Zawsze możesz do wody wrócić.

 • Podczas porodu możesz być nago lub w topie, który "nie wydyma" się pod wpływem wody.

Szpiatale, w których możesz rodzić w wodzie

 • Instytut Ginekologii i Położnictwa AM w Łodzi
 • Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie
 • Klinika Położnictwa i Ginekologii w Tychach
 • Szpital Miejski w Kielcach
 • Szpital Powiatowy w Pucku
 • Szpitale Wojewódzkie w Kaliszu i Sieradzu

A ponadto szpitale w Nowym Sączu, Sulechowie, Oławie, Sokółkach, Bytomiu, Opolu, Bielsku-Białej, Opolu i innych. Najlepiej jest zadzwonić do interesującego cię szpitala z pytaniem, czy dokonuje się w nim porodów w wodzie, gdyż coraz więcej placówek zaczyna udostępniać rodzącym tę formę.

Tagi: poród, poród w wodzie

Podobne artykuły:

 • Poród w wodzie niewskazany

  Poród w wodzie niewskazany

  Z raportu dwóch wiodących organizacji ds. zdrowia matki i dziecka wynika, że poród w wodzie nie tylko nie przynosi korzyści, ale może wręcz grozić poważnymi konsekwencjami i w większości ... Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Poród naturalny

  Poród naturalny

  Naturalny poród ciąży donoszonej odbywa się między 37 a 42 tygodniem ciąży, licząc od momentu ostatniej miesiączki. Jest to proces o przebiegu ciągłym, w którym wyróżnia się kilka ... Więcej »

Komentarze

 1. Gość (Gość) 19 czerwca 2012, 9:20

  w Oławie już nie ma porodów w wodzie :-(

 2. Wiola91 19 czerwca 2012, 11:41

  w Katowicach tez można ;)

 3. fleuriste 20 czerwca 2012, 16:24

  We Wrocławiu na Kamieńskiego też można rodzić w wodzie

 4. Asia (Gość) 24 czerwca 2012, 15:13

  Rodziłam w wodzie i wszystkim mamom bardzo polecam tę metodę. Ból minimalny (tak mi się wydaje w porównaniu do porodu naturalnego, o którym opowiadała koleżanka), bdb opieka położnej, a synek tak świetnie czuł się w wodzie po urodzeniu, ze się zastanawialiśmy z mężem, czy go z niej wyjmować :) Kolejne dziecko też chcę urodzić w ten sposób.