Poród w wodzie niewskazany
Z raportu dwóch wiodących organizacji ds. zdrowia matki i dziecka wynika, że poród w wodzie nie tylko nie przynosi korzyści, ale może wręcz grozić poważnymi konsekwencjami i w większości przypadków nie jest wskazany.
Choć porody w wodzie zyskały w ostatnich latach dużą popularność, nie istnieją żadne dowody na to, że są korzystne i przede wszystkim bezpieczne dla matki i dziecka – tak wynika z raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej i Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów. Znane są przypadki, w których poród wodny doprowadził do utonięcia dziecka, infekcji i problemów z oddychaniem, wynikających z zachłyśnięcia się wodą.
Zwolennicy porodów w wodzie jako argument podają fakt, że u noworodków występuje odruch zapobiegający przedostawaniu się wody do dróg oddechowych, ale taki mechanizm może nie działać sprawnie. Znana jest na przykład grupa powikłań zwana zespołem aspiracji smółki, wynikająca z przedostania się do dróg oddechowych wód płodowych wraz z oddaną przedwcześnie smółką. Może dojść do tego również w trakcie porodu w wodzie.
Z drugiej strony, autorzy raportu nie wykluczają, że niektóre kobiety mogą odczuwać ulgę, przebywając w basenie podczas początkowych faz porodu. Niektóre badania wskazują, że działanie wody może zmniejszać poziom bólu, ograniczać konieczność podawania leków przeciwbólowych i skracać poród. Podkreślają jednak, że dla zachowania bezpieczeństwa, kobieta chcąca rodzić w wodzie, powinna wyjść w wanny czy basenu zanim dziecko pojawi się na świecie.
Szpitale oferujące kobietom możliwość rodzenia w wodzie powinny przestrzegać rygorystycznego protokołu w kwestii monitorowania przebiegu akcji porodowej i stanu matki, by móc na czas pomóc jej wyjść z wody. Personel medyczny powinien też dokładać wszelkich starań, by wanny i baseny były nieskazitelnie czyste oraz zapewnić kobiecie należytą opiekę, nawet jeśli przebywanie w wodzie faktycznie łagodzi jej dolegliwości.
Nie ma żadnych oficjalnych wytycznych odnośnie tego, które kobiety są dobrymi kandydatkami do porodów wodnych, ale ogólnie rzecz biorąc są to zdrowe kobiety, u których nie przewiduje się żadnego ryzyka komplikacji w trakcie akcji porodowej.
Poleć znajomym