Poleć znajomym

Poród w wodzie niewskazany

Autor: , 4 kwietnia 2014 w Poród, Komentarze (4) »

Z raportu dwóch wiodących organizacji ds. zdrowia matki i dziecka wynika, że poród w wodzie nie tylko nie przynosi korzyści, ale może wręcz grozić poważnymi konsekwencjami i w większości przypadków nie jest wskazany.

Choć porody w wodzie zyskały w ostatnich latach dużą popularność, nie istnieją żadne dowody na to, że są korzystne i przede wszystkim bezpieczne dla matki i dziecka – tak wynika z raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej i Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów. Znane są przypadki, w których poród wodny doprowadził do utonięcia dziecka, infekcji i problemów z oddychaniem, wynikających z zachłyśnięcia się wodą.

Zwolennicy porodów w wodzie jako argument podają fakt, że u noworodków występuje odruch zapobiegający przedostawaniu się wody do dróg oddechowych, ale taki mechanizm może nie działać sprawnie. Znana jest na przykład grupa powikłań zwana zespołem aspiracji smółki, wynikająca z przedostania się do dróg oddechowych wód płodowych wraz z oddaną przedwcześnie smółką. Może dojść do tego również w trakcie porodu w wodzie.

Z drugiej strony, autorzy raportu nie wykluczają, że niektóre kobiety mogą odczuwać ulgę, przebywając w basenie podczas początkowych faz porodu. Niektóre badania wskazują, że działanie wody może zmniejszać poziom bólu, ograniczać konieczność podawania leków przeciwbólowych i skracać poród. Podkreślają jednak, że dla zachowania bezpieczeństwa, kobieta chcąca rodzić w wodzie, powinna wyjść w wanny czy basenu zanim dziecko pojawi się na świecie.

Szpitale oferujące kobietom możliwość rodzenia w wodzie powinny przestrzegać rygorystycznego protokołu w kwestii monitorowania przebiegu akcji porodowej i stanu matki, by móc na czas pomóc jej wyjść z wody. Personel medyczny powinien też dokładać wszelkich starań, by wanny i baseny były nieskazitelnie czyste oraz zapewnić kobiecie należytą opiekę, nawet jeśli przebywanie w wodzie faktycznie łagodzi jej dolegliwości.

Nie ma żadnych oficjalnych wytycznych odnośnie tego, które kobiety są dobrymi kandydatkami do porodów wodnych, ale ogólnie rzecz biorąc są to zdrowe kobiety, u których nie przewiduje się żadnego ryzyka komplikacji w trakcie akcji porodowej.

Tagi: poród w wodzie, poród

Podobne artykuły:

 • Poród w wodzie

  Poród w wodzie

  Dziecko łatwiej przychodzi na świat w wodzie niż na "lądzie". Mniejszy jest także ból rodzącej, a sam poród przebiega szybciej. Zanim urodzisz, podejmij decyzję, czy może ten sposób ... Więcej »

 • Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

  Jak złagodzić ból porodowy? - Metody farmakologiczne

  Jeżeli uważasz, że naturalne metody znieczulenia bólu podczas porodu są niewystarczająca, możesz poprosić o farmakologiczne. Są one bardzo skuteczne, ale niosą ze sobą skutki uboczne. Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

Komentarze

 1. nanu 5 kwietnia 2014, 18:39

  Ja przez ostatnią godzinę przed samym urodzeniem siedziałam w wannie i polecam bardzo mocno, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań (nadciśnienie). To naprawdę odpręża i ból nie tyle jest mniejszy, ale łatwiejszy do opanowania i lżej się oddycha. Po wyjściu z wanny pierwszy skurcz był taki, że byłam pewna, że za sekundę urodzę. Miałam już pełne rozwarcie przy przejściu na łóżko do badania.

 2. Jennifer.v 30 lipca 2016, 15:11

  Kiedy byłem w potrzebie pomocy finansowej, skontaktowałem Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego dla kredytu ZL790,000 i dostałem pożyczkę trzy dni po zatwierdzeniu bez stresu, jeśli jesteś w potrzebie biznesu, pożyczki osobiste lub jakiejkolwiek kredytu, proszę skontaktować się Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego poprzez ich adres e-mail: (calvinfinancialloanhome@outlook.com) Tel: (+1) 501-404-7495 lub strona internetowa: http://calviinfinancialloanhomes.bravesites.com

 3. jessy85 19 sierpnia 2016, 15:51

  Ja osobiście chyba bym się bała porodu w wodzie. Właśnie prze to, że moje dziecko mogłoby się utopić !

 4. podpisylwias* (Gość) 1 marca 2017, 12:25

  komengupie w ciazytarz*