Poleć znajomym

Pora na nocnik

Autor: , 15 stycznia 2010 w Maluszek, Komentarze (3) »

Pewnie nie możesz się już doczekać, kiedy twoje dziecko zacznie korzystać z nocnika, a pożegna pieluchy. Musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

Dziecko zaczyna kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne w ciągu dnia między 18 miesiącem a końcem 3 roku życia, natomiast panowanie na pęcherzem moczowym w nocy opanowują później, w wieku 2,3-5 roku. Możemy to rozpoznać po tym gdy zapytane "czy chce siusiu" odpowie gestem np. pokiwa główką lub słownie. Nie należy porównywać swojego dziecka z innymi, które już wcześniej opanowały tę umiejętność. Twoje dziecko wcale nie jest opóźnione czy też uparte. Nie należy również zawstydzać malucha i stawiać mu za wzór rówieśników. Takie postępowanie nic nie da, a może jeszcze bardziej opóźnić korzystanie z nocnika.

Naukę korzystania z nocnika nie rozpoczynamy kiedy w życiu dziecka następują zmiany np. nowa niania, rozstanie z powodu pójścia do pracy. Nigdy też nie krzyczymy na malucha, ani go nie karzemy za to, że wciąż brudzi pieluchy. Dziecko potrzebuje po prostu więcej czasu na oswojenie się z nowym przedmiotem i zrozumienie czego od niego oczekujemy.

Nocnikowa edukacja

 • Pierwszym krokiem będzie zakup odpowiedniego nocnika. Powinien on być stabilny, wygodny, odpowiednio wyprofilowany i dostosowany do płci dziecka. Jest to ważne szczególnie jeśli chodzi o chłopców. Jeżeli wyprofilowanie z przodu jest za niskie, siusiak malca będzie wysuwał się z nocnika i maluch zaleje podłogę. Wybierz nocniczek kolorowy, taki który spodoba się malcowi. Niektóre zaopatrzone są w pozytywkę, która włącza się po nasiusianiu. Nie powinny one jednak być zbyt głośne, tak żeby maluszka nie przestraszyły.
 • Najlepszą porą na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika jest weekend lub lato. Możemy wówczas poświęcić dziecku więcej czasu, a latem chodzi tylko w majteczkach. Warto też przygotować sobie więcej zmian bielizny. Ubieraj dziecko w wygodne ubranka, najlepiej w spodenki na gumce, tak aby mogło same się rozebrać.

 • Naukę rozpocznij od uprzedzenia malucha, że od dziś żegnamy się z pieluchami. Ubierz mu zwykłe majteczki i wytłumacz do czego służy nocnik. Początkowo dziecko będzie traktowało go jako nową zabawkę np. nosiło na głowie, sadzało misia, lalkę. Dzięki temu oswoi się z nim i będzie traktować jako swoją własność.

 • Musisz wykazać się dużą cierpliwością - nie pytaj dziecka co chwilę, czy chce mu się siusiu, tylko uważnie go obserwuj. Jeśli zacznie się wiercić, przestępować z nogi na nogę, postaw mu szybko nocnik. Po kilku takich próbach maluch zrozumie o co chodzi i dlaczego to robisz. Zachęcaj go do korzystania z nocnika, podkreślając, że jeśli tylko będzie chciało, zawsze może zrobić do swojego nocnika siusiu lub kupkę.

 • Możesz również wytłumaczyć dziecku, że dorośli również tak robią, tylko korzystają z muszli klozetowej. Jeśli np. macie w domu kota, to mały niech sam zobaczy, jak siusia do kuwety. Początkowo dziecko może tylko siusiać do nocnika, a kupę robić do pieluchy. Pozwól mu na to, ale możesz go sadzać na nocniku podczas robienia kupy.

 • Nie wolno robić nic na siłę. Może się zdarzyć tak, że nasz maluch będzie chciał siadać na muszli, tak jak my. Kup mu specjalną nakładkę i podnóżek, aby mu łatwiej było korzystać z muszli.

 • Dziecko łatwiej opanowuje kontrolę nad pęcherzem w ciągu dnia, a nieco więcej czasu potrzebuje by nauczyć się nie siusiać w pieluchę w nocy. Większość dzieci opanowuje to do 3 roku życia. Niekiedy zdarza się zmoczyć pieluchę i pięciolatkowi. Należy zabezpieczyć łóżko przed taką ewentualnością i pod prześcieradło podłożyć coś nieprzemakalnego.

Tagi: nauka korzystania z nocnika, kiedy na nocnik

Podobne artykuły:

 • Konkurs "Poznajemy świat"

  Konkurs "Poznajemy świat"

  Jesteśmy pierwszymi nauczycielami naszych dzieci. To my jako pierwsi pokazujemy im świat, uczymy patriotyzmu, miłości do wszystkich żywych stworzeń i szacunku do natury. Więcej »

 • Kiedy do okulisty?

  Kiedy do okulisty?

  U małego dziecka wady wzroku przez długi czas nie powodują żadnych dolegliwości i trudno nam je w porę wykryć. O ile zapalenie spojówek czy jęczmień szybciej możemy zauważyć, to już np. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: AgnieChaa19

  Fajna Mama Tygodnia: AgnieChaa19

  Córka jest dla niej lekiem na całe zło... i najlepszą partnerką do tańca. Poznajcie Agnieszkę, która może i jest bardzo młodą mamą, ale ma bardzo dojrzałe podejście do macierzyństwa i ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: mamaela

  Fajna Mama Tygodnia: mamaela

  Ela dołączyła do nas w czerwcu 2011 roku i od początku jest niewyczerpanym źródłem wiedzy na temat odpowiedzialnego, mądrego rodzicielstwa. Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 1 marca 2011, 9:10

  Ja już myśle o kupnie nocniczka :) )

 2. martula2223 13 lipca 2011, 14:53

  super niania mówiła, żeby zacząć uczyć dziecko róźnicy - między "sucho" a "mokro" - np sucha gąbka, mokra gąbka :) żeby poczuło i powiązało fakt, że jak je "łaskocze" w brzuszku to będzie "mokro". Nie polecam nocników z melodyjkami - dzieci się ich często boją.

 3. mikusiowa 22 lipca 2011, 9:04

  my już uczymy malego narazie siada tylko przed kapiela był okres ze sie ladnie załatwial teraz tylko siusiu szybko zrobi i juz stoi bo tata kapiel szykuje.musze go zaczac troche sadzac w dzien zeby nocnika nie kojarzyl tylko z kapiela.