Poleć znajomym

Pomoc płaczącemu niemowlakowi

Autor: , 8 kwietnia 2010 w Niemowlę, Komentarze (5) »

Dziecko nakarmione, przewinięte, zdrowe - a jednak zanosi się płaczem i potrafi tak krzyczeć nawet godzinę. Jak można mu pomóc?

W pierwszych miesiącach życia płacz jest jedynym dostępnym sposobem porozumiewania się maluszka z otoczeniem. Malec w ten sposób mówi do nas, że go coś boli, swędzi, chce jeść, jest mu zimno lub za ciepło, że się boi. Czasami jednak zdarza się, że dziecko płacze nie wiadomo dlaczego. Nosimy go, tulimy, uspokajamy i tak naprawdę nie wiemy, czy mu to odpowiada. Możliwe też jest, że malec w danej chwili płacze i też nie wie dlaczego. Przyczyną takiego zachowania może być stres związany z porodem, z przeżyciami mamy w okresie ciąży.

Winą można obarczyć także niedojrzały układ nerwowy dziecka. Jest ono atakowane ze wszystkich stron różnymi bodźcami - dźwięki, zapachy, barwy. Maluszek może czuć się zmęczonym i nie potrafi się z tego wyłączyć i odpocząć. Płacz jest w tej sytuacji wyrazem bezradności i bezsilności wobec ogromu otaczającego go świata. Ale po upływie 3-5 miesięcy, dzieci zaczynają sobie w z tym wszystkim radzić.

Nie można płaczącego dziecka zostawić bez pomocy i wierzyć teoriom "musi się wypłakać, "ćwiczy płuca" "wymusza zainteresowanie". Według badań psychologicznych dzieci pozostawione same, wyrastają na ludzi, którzy nie umieją prosić o pomoc, gdyż brak reakcji na jego płacz to dla dziecka sygnał, że nie otrzyma pomocy. Niemowlęta, których mamy szybko reagowały na płacz, są mniej płaczliwe gdy podrosną. Nie należy zostawiać dziecka dłużej niż 10 minut bez pomocy. Mały bezbronny płaczek potrzebuje twojej obecności, czułości, dzięki czemu może czuć się na świecie bezpieczne.

Jak pomoc płaczącemu niemowlakowi

 • owiń je ciasno - gdy maluszek płacze i wymachuje rączkami, wprawia go to w jeszcze większy niepokój. Otul go wówczas w bezpieczny i ciepły "kokon".

 • ukołysz - w brzuchu mamy było kołysane w rytm kroków. Pobujaj je w kołysce, ramionach, na bujanym fotelu, wózku.

 • ponoś je w chuście lub nosidełku - malec poczuje bliskość twojego ciała, bicie serca i usłyszy twój głos.

 • pomasuj - masaż rozluźnia mięśnie i stymuluje wydzielanie endorfiny - hormonu, który pomaga opanować ból i strach.

 • dotykaj policzka - głaszcz delikatnie palcem buzię, z góry na dół. Gdy głaszczemy dziecko od czoła, przez powieki i policzek, dziecko zamyka oczka. Jeśli będzie zmęczone, może zaśnie.

 • wykąp je w ciepłej wodzie - kąpiel rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie. Po ciepłej kąpieli chce się spać.

 • pohałasuj trochę - włącz suszarkę, pralkę, odkurzacz. Dźwięki te przypominają niskie tony sprzed narodzin dziecka, gdy towarzyszyły mu odgłosy jelit, szum krwi mamy.

 • połóż je na chwilę - kiedy jesteś już strasznie zmęczona i zdenerwowana, a dziecko wciąż płacze, połóż je na chwilę, może samo się uspokoi. Wystarczy -5-10 minut - ochłoń. Jeśli dalej płacze połóż się obok niego, niech poczuje twoją bliskość.

 • delikatne herbatki - podaj dziecku delikatne herbatki uspokajające np. Hipp, lub środki homeopatyczne np. Viburcol.-

Tagi: płaczące niemowlę, jak pomóc płaczącemu niemowlakowi, niemowlę, sposoby na płacz niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Jak nauczyć dziecko pomagać

  Jak nauczyć dziecko pomagać

  Naukę pomocy w domu przez dzieci warto rozpocząć już w wieku 2 lat. Malec jest wówczas pełny zapału i chętnie naśladuje rodziców w codziennych czynnościach. Więcej »

 • Uspokajanie płaczącego niemowlęcia

  Jedno dziecko uspokoi się i przestanie płakać, gdy zawiniesz je w ciasny kocyk i przytulisz do piersi, inne podczas rytmicznego kołysania lub spaceru. Wypróbuj wszystkie sposoby na swoim dziecku ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: mamaela

  Fajna Mama Tygodnia: mamaela

  Ela dołączyła do nas w czerwcu 2011 roku i od początku jest niewyczerpanym źródłem wiedzy na temat odpowiedzialnego, mądrego rodzicielstwa. Więcej »

Komentarze

 1. ada (Gość) 14 czerwca 2010, 16:29

  Bardzo fajnie rodzaje płaczu malutkich dzieci tłumaczy książka "dzieciozmagania" Kaz cooke. polecam sobie przeczytać część dotyczącą tego tematu jak i innych

 2. renevenus 15 czerwca 2010, 21:22

  Czasem płacz dziecka którego nie da się niczym ukoić to są kolki :( nie muszą być to ciągłe,mogą się pojawić jednodniowe lub kilkudniowe napady płaczu o różnej porze. My już to przerobilismy--jak córcia nie mogła się wypróżnić przez 3 dni :( ale trzeba cierpliwie i z ciepłem do dzieciątka podchodzić.

 3. mama_janka (Gość) 23 lutego 2011, 13:25

  U nas rzeczywiście bardzo pomocne okazało sie noszenie maleństwa w nosidełku.Ja mam Tuli-ergonomiczne nosidło,w którym mojemu dziecku było bardzo wygodnie i te cięzkie chwile ,które wymagały ode mnie własnie noszenie maluszka w domu udało sie przejśc niemal bezboleśnie ;)

 4. Magda (Gość) 22 lipca 2011, 13:38

  Aby ukoić płacz dziecka trzeba znać powód, a często rodzice myślą że to kolka, kiedy to kolka nie jest, noszą całymi dniami kiedy maluch noszony nie musi być, karmią gdy niemowlę nie jest głodne. Czytaj o płaczu i jak go ukoić dlaczegoplacze.wodpress.com oraz zrozumdziecko.pl

 5. sysia 6 października 2011, 17:06

  jak ja sie ciesze ze nie mam z tym problemow