Poleć znajomym

Podłoga dla alergika

Autor: , 26 października 2011 w Dziecko, Komentarze (6) »

Przy wyborze odpowiedniej podłogi warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale też względami zdrowotnymi. Chcemy by były łatwe w utrzymaniu czystości, ciepłe, trwałe i ładne. Mając w domu alergika jest to nie łatwe zadanie.

Podłoga drewniana

Drewno jest bardzo przyjaznym materiałem dla człowieka - łatwe w konserwacji i utrzymaniu w czystości, trwałe, zdrowe, ciepłe (można stąpać boso). Podłoga drewniana ma właściwości amortyzujące, a to sprzyja naszym stawom i kręgosłupowi. Kiedy dziecko upadnie na parkiet, to skutek będzie o wiele mniejszy niż np. na podłogę płytek ceramicznych.

Przy wykończeniu podłogi drewnianej należy zwrócić uwagę na lakiery użyte do jej zabezpieczenia, zwłaszcza te rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne, które to mogą później wydzielać toksyczne opary. Bardziej przyjazne byłyby lakiery wodorozcieńczalne, ale niestety, nie są tak twarde jak rozpuszczalnikowe. Przy konserwacji drewna stosuje się też woski i oleje. Do większości dodawane są np. terpentyna i kalafonia, substancje, które maga uczulać.

Przed zakupem i przy wykańczaniu podłogi drewnianej warto sprawdzić materiały, których będziemy używać do zabezpieczenia drewna, czy są one bezpieczne dla dzieci, czy nie powodują uczuleń u alergików i czy spełniają warunki bezpieczeństwa.

Jeżeli podoba nam się podłoga z drewna tropikalnego, to warto wiedzieć, że olejki wydzielane przez niektóre gatunki mogą być szkodliwe dla alergików.

Panele

Przy wyborze paneli należy dokładnie czytać opisy producentów, gdyż tutaj też możemy się zetknąć z lakierem chemoutwardzalnym. Jednak o wiele więcej niespodzianek może kryć środek paneli. Wykonuje się je z płyt wiórowych do produkcji których używa się włókien drewnianych zespalanych klejami syntetycznymi. Mogą np. zawierać szkodliwy formaldehyd. Dlatego też kupujmy tylko takie wyroby, które mają podany skład. Podłoga z paneli jest tzw. podłogą pływającą, nieprzytwierdzoną na stałe do podłoża. To powoduje, że wszystkie dźwięki są dobrze przenoszone. Jeżeli mieszkamy np. na piętrze, to lepiej nie instalować takiej podłogi w pokoju dziecięcym. Dzieci, biegają, podskakują, często rzucają coś na podłogę, a panele powodują, że każdy odgłos jest bardziej słyszalny.

Wykładziny PCV

Dla osób z alergią podłoga z PCV jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Łatwo utrzymać ją w czystości, a dzięki temu, że spód jest z pianki, ma dobre właściwości amortyzujące. Są trwałe i odporne na wilgoć, dzięki czemu nie są siedliskiem pleśni. Przy zakupie należy unikać takich, których podłoże wykonane jest sprasowanych włókien roślinnych, będące pożywką dla pleśni. Są to wykładziny typu lateks.

Wykładziny dywanowe

Nie są polecane chorym na alergie. W ich runie zbiera się kurz i roztocza. Jedynym sposobem na ich pozbycie, jest częste pranie i trzepanie, co nie jest raczej możliwe. Ponadto częste pranie wykładzin domowymi sposobami, nie jest korzystne dla alergików - wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy.

Płytki

Z racji utrzymania mieszkania w czystości, są najbardziej praktyczne - trwałe, odporne na wilgoć, antystatyczne. Nie mają jednak właściwości amortyzacyjnych - upadek dziecka może być niebezpieczny. I choćby z tej racji warto w łazience czy w kuchni położyć płytki antypoślizgowe. Ponadto płytki są zimne i nieprzyjazne w dotyku. Lepiej nie kłaść ich w pokoju dziecka, czy w sypialni. Nie zalecane też chorym na reumatyzm. Przy wykonywaniu fug między płytkami warto użyć masy z dodatkiem środków antygrzybicznych, zwłaszcza w łazience i kuchni.

Korek

Bardzo przyjazny nie tylko dla chorych na alergię. Jest odporny na wilgoć, nie gnije, nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu. Podłoga wykonana z korka jest twarda, ma dobre właściwości amortyzacyjne, dobrze tłumi hałas.

Wykładziny z włókien naturalnych

 • Wykładzina z sizalu, czyli włókien agawy, jest trwała, antystatyczna, nie jest jednak odporna na wilgoć.
 • Wykładzina o runie wełnianym, jest sprężysta, nie elektryzuje się, nie przyciąga więc kurzu, dobrze tłumi hałas, jest ciepła. Jest dobrym regulatorem wilgoci - wchłania gdy jest nadmiar, a oddaje gdy powietrze jest za suche.
 • Wykładziny wykonane z trawy morskiej są bardzo trwałe, nie elektryzują się, są odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu czystości.
 • Wykładziny z włókna kokosowego są trwałe, antystatyczne, jednak z racji tego, że są sztywne i nieco kłujące, nie nadają się do sypialni i pokoju dziecięcego.

Tagi: dziecko z alergią, podłoga dla alergika, bezpieczna podłoga

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Black_rose 28 października 2011, 13:51

  ja już się pozbyłam...masakrycznie się kurz zbiera na nich-no ale taki miły klimat nadają wnętrzu...

 2. larina 29 października 2011, 16:10

  Bardzo przydatny artykuł :)
  Póki co, wynajmujemy mieszkanie więc nie będę niczego zmieniać. W naszym mieszkaniu położę panele podłogowe.

 3. podpis*Darek (Gość) 22 listopada 2012, 11:46

  Do pokoju dziecka najlepiej wykładzine pcv , miękka , łatwa do mycia nawet wodą, nie osadza sie kurz i nie wyglada szkaradnie po upływie kilku miesiecy, dodatkowo tańsza i wytłumia dźwięki klocków i innych zabawek co w bloku może miec znaczenie dla sasiadów.Uszkodzenia mechaniczne łatwiej naprawić wycinając kawałek uszkodzenia i wklejamy łatke z pozostałości po montazu dopasowaną rysunkiem.Dywanówka po kilku miesiacach nie rózni sie niczym od filtra w odkurzaczu,odradzam stanowczo przy raczkowaniu.Na dywanówkę którą mamy możemy nałozyć pcv, będzie jeszcze bardziej miękko i ciszej.Powodzenia

 4. AgnieszkaGrzelaz 3 stycznia 2017, 9:19

  komentarz*Drewniana oczywiście, moim zdaniem deska najlepiej sprawdza się wszędzie. Popatrz wosk z saicos, mam wrażenie, że zabezpieczona deska będzie dobra dla każdego.

 5. młoda mama (Gość) 23 maja 2017, 13:44

  Cześć, miałam podobny problem. Długo zastanawiałam się, co zrobić. Dywaniki i inne zbieracze kurzu odpadały. Dlatego zdecydowałam się na drewno. Doradzono mi te polskie, jako o właściwościach antyalergicznych. Wybrałam jesion. Efekt jest podobny do tej podłogi
  www. m a r c h e w k a.pl/pod%C5%82ogi/jasne/mp-100.html. Świetnie się sprawdza i nic się nie dzieje.

 6. Kasia z Arbiton (Gość) 22 grudnia 2018, 23:44

  komentTrafionym wyborem do domu alergika są panele winylowe. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Są antystatyczne, nie przyciągają kurzu ani alergenów. Na podłodze winylowej nie rozwijają grzyby ani bakterie. Dzięki wodoodpornej powłoce można je dowolnie często zmywać na mokro. Tego rodzaju panele produkuje na rynku polskim między innymi Arbiton, który deklaruje że panele tej marki nie zawierają alergogennych ftalanów.