Poleć znajomym

Podawanie leków dzieciom

Autor: , 15 lutego 2011 w Dziecko, Komentarze (2) »

Bardzo małym dzieciom trudno jest podawać niektóre leki, krople, syropy, czopki. Organizm niemowlęcia i małego dziecka jest bardzo delikatny i każde podanie leku powinno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Na własną rękę

Podawanie leków dzieciom powinno być zawsze uzgodnione przez lekarza. Najlepiej by był to ten sam lekarz prowadzący. Przy zmianie lekarza należy przedstawić stan zdrowia dziecka i wymienić wszystkie zażywane leki, witaminy i zioła. Dzieciom nie wolno podawać lekarstw zapisywanych innych osobom, nawet rodzeństwu w podobnym wieku. Wyjątkiem mogą być środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe polecone przez pediatrę. Nie należy jednak nadużywać tych środków.

Nie powinno się także samodzielnie podawać dziecku leków przeciwbólowych na ból brzucha - konieczna jest konsultacja z lekarzem, a lek mógłby zakłócić badanie i postawienie diagnozy.

Kiedy, ile, jak?

Podczas wizyty u lekarza poproś o karteczkę z dokładnym rozpisem podawania leku. Wiele lekarstw podaje się w równych odstępach czasu np. antybiotyk i dlatego nim podasz pierwszą dawkę, oblicz sobie, kiedy będzie następna. Unikniesz w ten sposób budzenia dziecka w środku nocy. W przypadku syropów wykrztuśnych ważna jest pora podawania. Podajemy je w ciągu dnia, najdalej do godziny 16-17. Syropy przeciwkaszlowe należy podawać na noc. Ważna jest też, czy lekarstwo podajemy przed jedzeniem, po nim, czy w trakcie. Zanim podamy lek, o ile nie mamy wskazówek od lekarza, należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę. Dawka leku powinna być odmierzona bardzo dokładanie - lekarz ustala ją na podstawie wieku i wagi dziecka. Jeżeli dziecko zażywa więcej niż jedno lekarstwo, powieś w widocznym miejscu schemat podawania leków - dzień, godzina, dawka.

Przestrzegaj wskazówek lekarza

Jeśli lekarz ustawi leczenie dziecka, nie dodawaj na własną rękę dodatkowych preparatów, tylko dlatego że ktoś ci go polecił. Nie wiesz, jak zadziałają z właściwymi lekarstwami. Poza tym są setki leków o różnych nazwach, ale mogą zawierać te same składniki czynne. Bardzo łatwo wówczas o niebezpieczne przekroczenie dozwolonej dawki. Nigdy samowolnie nie przerywaj kuracji, nawet jeśli zauważysz, że dziecku jest lepiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku antybiotyku, gdyż grozi nawrotem choroby, a także wyhodowanie szczepów odpornych na antybiotyki. Nie należy też rezygnować z zaleconego leku pod wpływem przeczytania dołączonej ulotki - "powikłania", "skutki uboczne",brzmią one zupełnie inaczej niż dla specjalistów. Jeśli jednak zauważysz niepożądane efekty uboczne kuracji, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Porady dla rodziców

 • Przy podawaniu lekarstw na łyżeczce, należy wsuwać ją nieco głębiej do buzi, tak by lek spłynął na tylną część języka, jednak nie za głęboko, by nie sprowokować wymiotów.

 • Nie należy podawać leku łyżeczką dziecku leżącemu na płasko, gdyż mogłoby się zakrztusić.

 • Dowiedz się czy dane lekarstwo może dziecko popić i czym.

 • Jeżeli dziecko za każdym razem wypluwa lub wymiotuje po danym lekarstwie poproś lekarza o inny lek lub w innej postaci.

 • Leku nie należy podawać w butelce czy kubku pełnym płynu - dziecko może wypić tylko część jej zawartości.

 • Krople do oczu podajemy dziecku na leżąco. Kiedy się wyrywa, zawijamy rączki w kocyk - najlepiej robić to we dwójkę.

 • Krople do nosa najlepiej podawać po oczyszczeniu nosa.

 • Krople do ucha - lekko przechylamy najpierw na jedną stronę, potem na drugą - po zakropleniu trzeba jeszcze przez chwilę potrzymać główkę na boku, żeby lek nie wypłynął.

 • Leki przeciwgorączkowe warto aplikować w czopku - szybciej działają. Najłatwiej wprowadzić czopek, gdy dziecko leży na boku (okolice odbytu posmaruj kremem lub wazeliną). Przez chwile należy przytrzymać ściśnięte pośladki, żeby czopek się nie wyślizgnął.

 • Przy smarowaniu dziecka maściami, upewnij się jak smarować, czy po myciu, czy maść reaguje z innymi kosmetykami, co się stanie gdy dziecko weźmie do buzi.

 • Jeśli konieczne są zastrzyki poproś lekarza o receptę na krem znieczulający miejsce ukłucia.

 • Witaminy D3 nie podajemy na metalowej łyżeczce.

Nie wolno mówić dzieciom, że tabletki to cukierki- lek jest lekiem.

Tagi: podawanie leków dzieciom, lekarstwa, podawanie lekarstw

Podobne artykuły:

 • Sposoby podawania lekarstw niemowlęciu

  Sposoby podawania lekarstw niemowlęciu

  Gdy twój malec zachoruje, stajesz przed koniecznością podania mu odpowiedniego lekarstwa. Ale jak podać płynny antybiotyk lub syrop niemowlęciu? Podpowiadamy, jak zrobić to najbezpieczniej. Więcej »

 • Witaminy – podawać czy nie

  Witaminy – podawać czy nie

  Według Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w Polsce co siódme dziecko między 0-18 rokiem życia zażywa suplementy witamin. U dzieci do 3 lat taka sytuacja zdarza się już u co trzeciego ... Więcej »

 • Nie dawaj dziecku grzybów

  Nie dawaj dziecku grzybów

  Niestety co roku jak bumerang powraca temat zatrucia grzybami, a co gorsze dotyczy to małych dzieci. Dlatego też apelujemy do rodziców i dziadków „Nie dawajcie grzybów dzieciom”! Więcej »

 • Jak oswoić dziecięce lęki

  Jak oswoić dziecięce lęki

  Twój maluszek płacze, gdy widzi wanienkę z wodą? Nie chce zostać sam, bez ciebie? Boi się zasnąć? Wiele jest dziecięcych lęków. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku nad nimi ... Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 21 czerwca 2011, 11:31

  lek jest lekiem warto o tym pamietac i nie podawac niczego bez zalecen lekarza

 2. sysia 5 października 2011, 15:31

  Zgadzam się nie ma co eksperymentować. Ją osobiście u maluchów jestem zwolnniczka czopkow