Po czym poznać alergię u dziecka
Alergia to zmora naszych czasów. Niestety pojawia się już w okresie niemowlęctwa. Czy dotknęła też twoje dziecko?
Maluszki najczęściej borykają się z alergią pokarmową. Ich układ pokarmowy reaguje nieprawidłowo na pokarm nieszkodliwy dla innych. A to wszystko przez niedojrzały jeszcze układ immunologiczny i trawienny. Błona śluzowa jelit jest cienka i przepuszcza alergeny. Organizm błędnie traktuje je jak wroga i zaczyna z nimi walczyć. Dochodzi do uwolnienia komórek układu immunologicznego, tzw. mediatorów, które wywołują proces zapalny i powodują objawy alergii. Są one tym silniejsze, im częstszy jest kontakt z alergenem.
Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u dzieci to:
- Wysypka - czerwone, suche, swędzące plamy (zwykle na policzkach, za uszami, zgięciach łokci i nóg; u niemowląt mogą pojawiać się na całym ciele, niekoniecznie obejmując zgięcia).
- Niepokój - nocne pobudki, płacz, nękające maluszka kolki i bóle brzuszka, nerwowość i nadpobudliwość.
- Częste infekcje - dziecko często choruje, nawet gdy nie ma bezpośredniego kontaktu z wirusami; doskwiera mu katar, kaszel, zapalenie oskrzeli, krtani, ucha.
- Kłopoty z trawieniem - mogą objawiać się zatwardzeniem (oddawaniem stolców raz na kilka dni) lub rozwolnieniem, czasami ze śluzem. Kupki mogą być zielone. Dziecko cierpi na bóle brzucha, traci apetyt, czasami wymiotuje.
- Wstrząs anafilaktyczny - to zagrażająca życiu reakcja organizmu na alergen. Dziecko reaguje skurczem oskrzeli, dusznością (zmień wówczas szybko temperaturę dziecka - np. otwórz okno, by do pokoju wpadło zimne powietrze, to rozpręży oskrzela i ułatwi dziecku oddychanie.
Układ pokarmowy dzieci dojrzewa ok. 2-3 roku życia i zwykle objawy alergii wtedy ustępują. Niestety bywa też tak, że rozpoczyna się tzw. marsz alergiczny i alergen atakuje kolejne narządy, np. układ oddechowy (dziecko ma astmę).
Poleć znajomym