Poleć znajomym

Pierwsze okulary

Autor: , 16 maja 2012 w Maluszek, Komentarze (6) »

Nie wpadaj w panikę, jeśli badanie wzroku wykaże u twojego dziecka wadę. Już kilkumiesięczny maluch może nosić okulary.

Okulary dla dziecka muszą być bardzo dobrze dobrane, aby nie ograniczały jego aktywności i korygowały wadę wzroku. Powinny mieć plastikowe szkła (bo takie są bezpieczniejsze), najlepiej utwardzone (szybko się nie porysują). Dodatkową zaletą będzie powłoka antyreflesyjna, która odbija światło i poprawia ostrość. Praktyczne mogą okazać się długie, sięgające za ucho zauszniki, dzięki którym okulary nie zsuną się z noska dziecka podczas zabawy czy biegania. Starsze dziecko samo może wybrać oprawki, jakie mu się podobają, ale nie dawaj mu zbyt wielkiego wyboru.

Najlepiej wcześniej skonsultuj z optykiem te najlepsze dla niego, a potem daj mu do wyboru 3-4 opcje.

Jak przyzwyczaić dziecko do okularów

Nie licz na to, że dziecko od razu zaakceptuje okulary. Przez pierwsze dni okulary będą mu wybitnie przeszkadzać. Poza tym mogą boleć go oczki i może kręcić się mu nieco w głowie. No jednak normalne. Najlepiej przyzwyczajać dziecko do okularów stopniowo - najpierw załóżcie okularki na godzinę, po 2 dniach na dwie dziennie i stopniowo zwiększajcie ten czas. Gdy maluch zdejmie okulary, cierpliwie wkładaj je z powrotem. Za każdym razem chwal dziecko, gdy wytrzyma dłużej w okularach. Czytaj mu książeczki o okularnikach, zakładajcie okulary misiowi, pokazuj inne dzieci w okularkach na spacerach. Zwróć też uwagę malca na rzeczy, których do tej pory nie dostrzegało bez okularów - mrówki, drobne kwiatki na poduszce itp. Gdy dostrzeże zalety szkiełek, nie będzie chciał się z nimi rozstać.

Tagi: okulary dla dziecka, wady wzroku, wady wzroku u dzieci, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Gdy dziecko nie chce jeść

  Gdy dziecko nie chce jeść

  Wielu rodziców co dzień boryka się z problemem braku apetytu lub niechęci do wielu zdrowych i wartościowych produktów swoich pociech. Podążając za radami bliskich i pediatrów, staramy się ... Więcej »

 • Formalności urzędowe po urodzeniu dziecka

  Formalności urzędowe po urodzeniu dziecka

  Podstawowe informacje zbierane są już w szpitalu, ale po wyjściu czeka nas kilka wizyt w urzędach. Należy się do nich odpowiednio przygotować i zabrać stosowne dokumenty. Więcej »

 • Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Czy to w supermarkecie, czy na lotnisku, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest zachwycone, gdy trzeba bezczynnie na coś czekać. Trudno się dziwić – ty też tego nie lubisz. Zobacz, co możesz ... Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 16 maja 2012, 11:15

  próbowalam małej przymiezyć przeciwsłoneczne-nie da rady.

 2. Aga.W 16 maja 2012, 22:47

  teoria super... praktyka tragedia. siostrzenica w wieku 5 miesiecy okularki nosic musiala... ryk, sciaganie, ryk sciaganie. HA godzine... 5 minut nie wysiedziala z nimi. na szczescie wada sie cofnela...

 3. mama_27 (Gość) 22 czerwca 2012, 11:09

  Ja mojej córci (2 latka) zakupiłam u optyka dodatkowo taki sznureczek, przyczepiony do zauszników, żeby czasem nie spadły na ziemie, nawet jak ściągnie z głowy i w sumie szybko się przyzwyczaiła :) Oby tak dalej. Myślę, że to kwestia czasu, aby wasze dzieci też się przyzwyczaiły :) Powodzenia.

 4. karen (Gość) 13 lipca 2012, 14:12

  najlepiej zrobić tak, żeby dziecko brało udział w wybieraniu okularów, zaproponowało oprawki, itd. Może też wybrać kolorowe szkła, pokazać mu że są specjalne okulary dla dzieci (np. Miś), sposbów jest mnóstwo :)

 5. gocha (Gość) 25 października 2016, 10:05

  Moja córeczka ma 4 latka i wadę wzroku, która sprawia, że musi nosić okulary cały czas – to u nas niestety rodzinne...baliśmy się jak to przyjmie, okulistka z enel-medu wpadła na fajny pomysł (widać, że ma doświadczenie i wyczucie do dzieci), wytłumaczyła jej, że to takie magiczne szkiełka, które zmieniają rzeczywistość i sprawiają, że widzi się wszystko jeszcze lepiej niż widzą to inni ludzie – zadziałało :) a ponieważ jesteśmy na etapie wróżek, Harrego Pottera i gina z butelki, okulary są nieodłącznym elementem życia Heli :)

 6. Aneczka (Gość) 21 września 2017, 19:57

  Tak, to dobry patent mówić dziecku, że dzięki okularom jest wyjątkowe, że to magiczna rzecz. Ja pokazywałam córeczce różne postacie z bajek które noszą okulary (Harry jest dobrym przykładem) i w końcu zadziałało, przestała marudzić na to że musi okulary nosić. Dobre podejście mieli też w salonie optycznym Okooko z Łodzi, gdzie okulary wybierałyśmy, tak samo poopowiadali małej, że okulary to super sprawa i rodzaj fajnego gadżetu.