Poleć znajomym

Pierwsza wizyta u dentysty

Autor: , 9 listopada 2011 w Maluszek, Komentarze (20) »

Wizyta u dentysty wcale nie musi być dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Sprawdź, jak go do niej przygotować.

Przed pierwszą wizytą u dentysty wytłumacz dziecku, kim jest i czym zajmuje się osoba, do której się udajecie ("doktor, który dba o to, byśmy mieli zdrowe i ładne ząbki", "jego praca polega na dokładnym oglądaniu ząbków, a gdy są chore, leczeniu ich i naprawianiu"). Poczytaj dziecku książeczki, które przedstawiają wizyty u stomatologa, wspólnie pobawcie się w lekarza, który bada ząbki misiom i lalkom.

Nie traktuj wizyty u dentysty jako coś niezwykłego. Niech to stanie się dla dziecka oczywistą sprawą - raz na jakiś czas każdy wybiera się do stomatologa, by sprawdzić, czy jego ząbki są zdrowe lub po to, by je wyleczyć.

Wybierz cierpliwego, dobrego dentystę, który ma doświadczenie w pracy z małymi dziećmi (pedodonta). I nigdy nie strasz nim dziecka, nawet gdy zjada drugą tabliczkę czekolady. Lekarz nie powinien też być niestety starszym panem, którego dziecko mogłoby się samoczynnie przestraszyć (np. jego krzaczastych brwi lub masywnej sylwetki itp.). Ciepła, łagodna twarz, uśmiech i sympatyczne podejście na pewno zjednają sobie małego pacjenta. Poradź się innych mam, który lekarz jest dobry.

Podczas pierwszej wizyty usiądź z malcem na fotelu. Będzie mu łatwiej oswoić się z nowymi przyrządami. Czasami pomocna może okazać się maskotka lub inna ulubiona zabawka, a niektórym dzieciom - trzymanie za rączkę. Maluchy zazwyczaj nie są skore do otwierania buzi, gdy widzą ostre wiertła w rękach lekarza, ale małe lustereczko, którym dentysta obejrzy ich ząbki nie jest już takie straszne. Wystarczy więc najpierw zademonstrować na mamie, że to nie boli i obejrzeć jej zęby, potem malca.

Pamiętaj nic na siłę! Jeśli dziecko nie chce otworzyć buzi, nie zmuszaj go. Gdy będzie wierzgało nogami i tak lekarz nic nie zobaczy, a malec może się przestraszyć na dobre i na długo zrezygnować z wizyt u stomatologa. Daj mu czas. Czasami zachęcająco działają na malca drobne prezenty. Tubka pasty podarowana przez lekarza znakomicie usposabia malca do kolejnej wizyty w gabinecie. Jeśli twój dentysta nie posiada takich drobiazgów, sama kup np. szczoteczkę do zębów i dyskretnie przekaż ją lekarzowi.

Tagi: dziecko u dentysty, pierwsza wizyta u dentysty, niemowlę u dentysty, zęby dziecka, zęby mleczne, jak dbać o zęby dziecka

Podobne artykuły:

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Najlepszy czas na drugie dziecko

  Najlepszy czas na drugie dziecko

  Mówi się, że na ciążę nigdy nie ma „najlepszej pory” i sprawdza się to szczególnie w przypadku drugiego dziecka. Zawsze będzie co najmniej kilka argumentów za i przeciw, a każdy z nich ... Więcej »

 • Jak docenić sukces dziecka?

  Jak docenić sukces dziecka?

  Nie pozwól, by sukcesy twojego dziecka nie zostały przez ciebie dostrzeżone. Chwal, nagradzaj i motywuj do dalszej pracy! Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 9 listopada 2011, 12:58

  Najważniejsze to pozytywne nastawienie i wzorce- jak dziecko widzi, że rodzice też chodzą do dentysty i dbają o zęby to będzie wiedziało że tak trzeba ;) no i trzeba znaleźć naprawdę fachowego stomatologa dziecięcego- takiego z powołania, kochającego i rozumiejącego dzieci ;)

 2. patusia 18 listopada 2011, 9:59

  My na razie dbamy o profilaktykę.. codzienne szczotkowanie ząbków weszło już w nawyk mojej 3letniej córci :) oby tak dalej, a wtedy pierwsza wizyta u dentysty nie będzie straszna ;)

 3. mari32 (Gość) 28 lutego 2012, 21:18

  moja 7letnia córeczka bardzo dokładnie szczotkuje ząbki 2 razy dziennie a stomatolog dziecięcy polecił nam płyn do płukania DentoFresh Junior. kupiłam i myślę że to była dobra inwestycja ;) czy ktoś z Was może już stosował tą płukankę?

 4. Natana (Gość) 12 marca 2012, 13:53

  Moja córeczka stosuje i mówi, że bardzo dobry w smaku. Musiałam jej oczywiście powiedzieć, że to
  nie do picia ; ) DentoFresh Junior można zaliczyć do produktów godnych polecenia ; )

 5. Magda (Gość) 28 marca 2012, 19:17

  Mnie najbardziej zaciekawił punkt o tym, że trzeba wybrać dentystę przyjaznego dzieciom, bo moim zdaniem mimo naszych wszelkich starań i tłumaczeń to od dentysty najwięcej zależy, ze znanych mi dentystów to chyba najbardziej przyjazny dzieciom jest dr Rozwadowski, myślę, że po wizycie u niego, dziecko będzie zadowolone.

 6. marusia (Gość) 4 września 2012, 8:09

  U nas to ciężki temat - nasze dziecko nie może usiedzieć w miejscu ;-) Na szczęście zęby są super utrzymane - od pierwszego ząbka myjemy pastą Ajona. Ale kiedyś ten moment wizyty nadejdzie...

 7. karina (Gość) 5 września 2012, 7:53

  Chyba przy 90% dzieci to ciężki temat - większość nie potrafi usiedzieć na miejscu. Raczej przeciwnie - chcą biegać, skakać. Ale fakt faktem, że istotne jest utrzymanie dobrego stanu zębów ;-)

 8. Renata (Gość) 16 stycznia 2013, 15:21

  Mam pięcioletniego synka, który bardzo boi się dentysty. Na szczęście natrafiliśmy na Krainę Uśmiechu w Bydgoszczy, gdzie dzieci podczas oczekiwania na swoja kolej mogą skorzystać z znajdujących się tam zabawek, które umila im czas .

 9. Marta (Gość) 10 lutego 2013, 15:51

  faktycznie jeśli dziecko widzi, że rodzice także chodzą regularnie do dentysty to mniej się boją wiedzą że tak trzeba. Ja ze swoimi dziećmi chodzę do Centrum Medycznego Bamed81 w Łodzi, gdzie miła nasza Pani doktor Kosowska zawsze sprawi, że dzieci nie płaczą - ma rękę do dzieci.

 10. Karolina (Gość) 10 lutego 2013, 16:03

  ja też mogę polecić super gabinet dentystyczny ale w Krakowie tj. Galeria Uśmiechu mają tam super podejście do pacjentów a zwłaszcza maluchów, chodzę tam z córą odkąd ma ząbki do doktora Rozwadowskiego.

 11. marta m. (Gość) 5 lipca 2013, 8:05

  Pierwsza wizyta to naprawdę był prawdziwy kosmos ;-) Nasz syn nie chciał usiąść na fotelu, bał się. O zęby od początku dbaliśmy - 3 razy dziennie ajona bez fluoru. Do tego pory ma tylko przeglądy, nie było konieczności jakiegokolwiek leczenia ;-)

 12. milla (Gość) 8 lipca 2013, 8:01

  Robiliśmy podobnie, no i przede wszystkim pasta bez fluoru - niestety, ale pasty z fluorem szkodzą, jest na to masa dowodów w sieci, wystarczy poczytać internet. Tak więc nie dawajcie tego swoim dzieciom.

 13. ania (Gość) 9 lipca 2013, 8:07

  Starajcie się dbać o zęby dziecka. Wtedy nie będzie leczenia, a co za tym idzie, zęby będą wyglądały ładnie. Jeśli dziecko nie przeżyje traumy za pierwszym razem, to dalej powinno być tylko lepiej.

 14. gamla (Gość) 10 lipca 2013, 8:06

  Dziewczyny - my również wprowadziłyśmy naszemu dziecku pastę ajona. Jak na razie, to 3 rok i wszystko jest ok. Unikamy produktów z TV - to tylko ładne kolorowe marki, które tak naprawdę, kompletnie nic nie dają...

 15. anna m. (Gość) 11 lipca 2013, 7:53

  Dzięki dziewczyny - spróbujemy tej pasty również u nas. Dopiero zaczynamy mycie dziecku zębów, ma 6 miesięcy. Sami mieliśmy zawsze problemy - nasze dziecko chcemy od tego ustrzec.

 16. malicka (Gość) 12 lipca 2013, 8:09

  I my dziękujemy, wprowadzimy dziecku ajone i liczymy, że faktycznie ta pasta da im spokój pod tym względem. Patrząc po dzieciach znajomych, sytuacja z zębami najlepiej nie wygląda.

 17. Marlena (Gość) 19 lipca 2013, 20:08

  Pamiętam pierwsza wizytę mojej córki łatwo nie było. Jednak na szczęście trafiliśmy do Centrum Medycznego NZOZ Bamed w Łodzi. Mała została serdecznie przywitana i mino wcześniejszego strachu wizyta przebiegła spokojnie. Polecam.

 18. podpis* never (Gość) 2 września 2013, 20:28

  moim zdaniem też dużo zleży od dentysty, ja chodzę z moim synkiem do Galerii Uśmiechu i moim to jest jeden z lepszych gabinetów, jeśli chodzi o opiekę, poza tym wiecie mają super podejście do dzieciaków, no i każde dziecko dostaje upominek po wizycie.

 19. martaaa91 14 grudnia 2017, 20:42

  Pierwsza wizyta do najłatwiejszych nie należała, ale już na drugą moja córeczko poszła bez problemu. Wszystko dzięki pani Małgosi z centrum medycznego http://www.aldent.lublin.pl/. Gratuluję pani podejścia do dzieci.

 20. lusesitka774 2 września 2018, 10:22

  Pierwsza wizyta dziecka u dentysty bywa trudna - zdaje sobie z tego sprawę, chociaż wciąż mamy ją przed sobą. Jestem jednak pewna, że doskonale zaopiekują się moim synem stomatolodzy z Villa Dentica w Krakowie, gdzie sama uczęszczam.