Pieluszkowe zapalenie skóry
Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza na pupie. Aż 1/3 maluszków chociaż raz w życiu przechodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak minimalizować ryzyko jego pojawienia się i jak leczyć, gdy już się pojawi.
Główną przyczyną pieluszkowego zapalenia jest mokra pieluszka. Noworodek może robić siusiu nawet do 20 razy na dobę, a po każdym karmieniu - kupkę. To właśnie składniki zawarte w stolcu i moczu (m.in amoniak) bardzo podrażniają wrażliwą skórę dziecka. Pojawia się zaczerwienienie, wysypka i obrzęk. Inną przyczyną może być odwodnienie skóry. Wysuszona, staje się bardziej podatna na podrażnienia pod wpływem działania detergentów i mydła. Przegrzewanie malca i niewłaściwa pielęgnacja również prowadzą do infekcji. Problemy z zapaleniem skóry nasilają się, gdy maluszek ma biegunki lub infekcję dróg moczowych, a także cierpi na atopowe zapalenie skóry. Problemy nasilają się zazwyczaj między siódmym a dziewiątym miesiącem życia, gdy dieta malca staje się coraz bardzie urozmaicona.
Jak zapobiegać
Przede wszystkim należy pamiętać o częstym zmienianiu pieluszki, najlepiej jednorazowej, która doskonale wchłania wilgoć. Pediatrzy zalecają zakładanie nowej natychmiast po tym, jak malec zrobi kupkę, a nie rzadziej niż 3 godziny, gdy się zsiusia.
Osuszaj skórę maluszka podczas przewijania, szczególnie w fałdkach i zgięciach, a także nakładaj cienką warstwę kremu przeciwdziałającemu zapaleniu skóry, najlepiej z dodatkiem cynku lub talku o działaniu wysuszającym i przeciwzapalnym. Nawet gdy malec tylko zrobi siusiu oczyszczaj jego skórę specjalnymi chusteczkami.
Jak najczęściej pozwalaj też leżeć maluszkowi bez pieluszki i obrana, z gołą pupką. Powietrze pomaga leczyć wszystkie stany zapalne i umożliwia skórze swobodne oddychanie.
Według badań dzieci karmione naturalnie rzadziej cierpią na pieluszkowe zapalenie skóry.
Gdy doszło do zapalenia
Po każdym zrobieniu przez dziecko kupki starannie umyj jego pupę wodą z mydłem (same chusteczki tu nie wystarczą). Rób to bardzo delikatnie, by dodatkowo jej nie podrażniać. Wycierając, staraj się raczej lekko osuszać dotykiem niż przez pocieranie. Na koniec posmaruj kremem na odparzenia.
Każdego dnia kilka razy przemywaj pupę malca wodą z dodatkiem nadmanganianiu potasu (roztwór o lekko różowym zabarwieniu). I wietrz skórę jak najczęściej, nawet przez godzinę.
Gdy mimo właściwej pielęgnacji i zabiegów leczniczych zapalenie skóry nie ustępuje, skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem. Zwłaszcza, gdy pojawi się ostry stan zapalny, ranki lub nadżerki.
Poleć znajomym