Poleć znajomym

Pielęgnacja pępka po urodzeniu

Autor: , 29 kwietnia 2010 w Niemowlę, Komentarze (6) »

Tuż po urodzeniu pępowina zostaje zaciśnięta specjalnym klipsem, a gdy przestaje tętnić przecięta i ponownie zakłada się klips. Wiele młodych matek po powrocie za szpitala ma obawy, czy dobrze pielęgnuje to miejsce - oto kilka porad.

Jeszcze w szpitalu w pierwszej lub drugiej dobie zacisk jest zdejmowany i w miejscu pępowiny tworzy się mały kikut. Po powrocie do domu pielęgnacja jest prosta, należy tylko zadbać by do gojącej się rany nie w dało się zakażanie. Pępowina odpada zwykle po 7-10 dni, ale może też utrzymywać się od 2-3 tygodni. Początkowo kikut jest koloru niebieskawego, następnie zmienia się na szary , potem na czarny, aż w końcu sam odpada.

Zasady pielęgnacji

 • przed każdym zabiegiem higienicznym należy umyć ręce

 • do czyszczenia pępka używaj jałowych gazików nasączonych 70% spirytusem (można już gotowe kupić w aptece)

 • higienę zacznij od przemycia wilgotnym gazikiem pozostałości pępowiny, następnie wilgotnym jednorazowym patyczkiem przemyj skórę pod kikutem, na koniec wysusz wilgotne miejsca suchym gazikiem

 • bez zalecania położnej, czy lekarza nie smaruj pępowiny maściami czy kremami

 • nie zaleca się smarowania pępowiny gencjaną, gdyż barwiąc skórę na fioletowo, nie pozwala właściwie ocenić gojenia się pępka

 • podczas kąpieli uważaj by nie moczyć gojącego się pępka (jeśli tak sie zdarzy po kąpieli należy zdezynfekować pepek spirytusem i osuszyć)

 • pępka nie należy uciskać pieluchą, ani zakładać na niego plastrów

 • podczas każdej zmiany pieluchy zostać dziecko na kilka minut, wietrzenie sprzyja szybszemu gojeniu się rany

 • jeśli zauważymy, że miejsce wokół pępka jest zaczerwienione i spuchnięte należy zgłosić się do lekarza (wysięk z pępka może być objawem stanu zapalnego

Tagi: pielęgnacja pępka, pielęgnacja pępowiny, kikut pępowiny, pielęgnacja noworodka

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mikusiowa 22 maja 2011, 15:42

  My stosowaliśmy specjalne gaziki nasączone spirytusem.

 2. mamaela 20 lipca 2011, 20:11

  u mnie w szpitalu mówią, że spirytusu nie należy używać- to jak w końcu?

 3. Anna Łęcka 20 lipca 2011, 22:49

  teraz jest zalecenie, żeby nie używać spirytusu, tylko przemywać pępuszek wodą z szarym mydłem i osuszać. jednak nie zawsze ta metoda się sprawdza. osuszanie spirytusem jest skuteczniejsze. wiem to z doświadczenia. po tygodniu przemywania pępuszka wodą z mydłem, przeszłam za namową położnej na spirytus :) pępuszek szybko odpadł i pięknie się zagoił.

 4. gość (Gość) 28 września 2013, 20:31

  lepszy od spirytusu jest octanisept - odkaża, ale nie szczypie, na dodatek posłuży jeszcze dłużej do przemywania później drobnych ranek, skaleczeń, nie tylko u malucha, ale u każdego domownika :)

 5. Ania886 10 kwietnia 2014, 17:05

  ja po kąpaniu i przebieraniu psikałam octeniseptem z góry i z dołu i pięknie się zagoiło a kikut odpadł bardzo szybko
  woda z szarym mydłem nie jest zła ale kikut później odpada bo jest regularnie moczony poza tym bardzo ważne jest aby dobrze osuszyć bo wilgoć i ciepło sprzyja infekcjom

 6. Ania886 10 kwietnia 2014, 17:09

  zresztą octenisept sprej jest łatwiejszy w użyciu niż gaziki i nie zawiera spirytusu wiec odkażanie nie szczypie to duży plus szczególnie dla starszych dzieci :)