Pielęgnacja oczu niemowląt
Oczy malucha są bardziej narażone na infekcje. Aby uniknąć nawracającego zapalenia spojówek, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.
Noworodek ze zmysłu wzroku zaczyna korzystać dopiero po urodzeniu. W brzuchu u mamy panuje całkowita ciemność, więc oczy nie były mu tam potrzebne. Po urodzeniu maluszek widzi około 30 razy mniej ostro niż dorosły człowiek, nie widzi też głębi, więc jego świat jest dwuwymiarowy. Natomiast dobrze zauważa ruch, dlatego też bardziej interesują go ludzie niż stojące przedmioty. U małego dziecka potrzebne jest sporo czasu na wzmocnienie gałki ocznej, jak i mięśni wokół oczu.
Występuje też nadprodukcja śluzu, który jest pożywką dla wirusów i bakterii. A ponieważ układ odpornościowy jest jeszcze słaby, często dochodzi do zapalenia spojówek. Maluszek ma wówczas zaczerwienione brzegi powiek i gałki ocznej, na której widoczne stają się naczynia krwionośne. Błona śluzowa oka jest delikatna i łatwo ją uszkodzić. osadzają się na niej i podrażniają ją wszelkie pyłki, bakterie, dym. Dlatego też oczy niemowlęcia należy odpowiednio pielęgnować i chronić przed szkodliwym wpływem środowiska już od momentu narodzin.
Po porodzie zakrapla się oczy jednoprocentowym roztworem azotanu srebra. Po tym zabiegu może się zdarzyć jednodniowe ropienie spojówek. Coraz częściej zamiast tego stosuje się krople już maść antybiotykową. Zabiegi te chronią oczy niemowlaka przed zakażeniem drobnoustrojami, które mogły dostać się podczas porodu.
Oczy dziecka do szóstego tygodnia nie wytwarzają łez, dlatego też często dochodzi do wysuszenia śluzówki. Wówczas z oka wypływa żółta wydzielina, a dziecko po przebudzeniu ma problemy z otwarciem sklejonych oczu. Jest to stan zapalny o łagodnym przebiegu. Wystarczy przemywać oczy solą fizjologiczną. Nie powinno się czyścić suchymi gazikami, bo można podrażnić skórkę.
Pielęgnacja oczu niemowlaka powinna być stałym rytuałem podczas kąpieli. Nie należy używać waty, wacików ani ligniny. Powinny to być jałowe gaziki, które moczymy w sterylnej soli fizjologicznej i delikatnie przemywamy oko dziecka zawsze od zewnętrznego kącika do węwnętrznego. Ważne by za każdym razem zmienić gazik na nowy, tak aby nie rozprzestrzeniać bakterii. Z tego samego powodu powinno się też często przemywać rączki i buzię. Kiedy dziecko trze oczy, zanieczyszcza je i rozprzestrzenia bakterie z wydzieliny.
Kiedy infekcja przebiega łagodnie wystarczy kilka razy dziennie przemywać oczy naparem z rumianku lub świetlika. Często przyczyną stanów zapalnym oczu jest alergia, która powoduje zaczerwienienie, ropienie i swędzenie oczu. W takim przypadku nie jest łatwo zwalczać objawy. Oprócz leków, by ulżyć maluchowi musimy też ograniczyć kontakt z alergenem uczulającym.
Poleć znajomym