Poleć znajomym

Pielęgnacja oczu niemowląt

Autor: , 8 września 2009 w Niemowlę, Komentarze (4) »

Oczy malucha są bardziej narażone na infekcje. Aby uniknąć nawracającego zapalenia spojówek, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.

Noworodek ze zmysłu wzroku zaczyna korzystać dopiero po urodzeniu. W brzuchu u mamy panuje całkowita ciemność, więc oczy nie były mu tam potrzebne. Po urodzeniu maluszek widzi około 30 razy mniej ostro niż dorosły człowiek, nie widzi też głębi, więc jego świat jest dwuwymiarowy. Natomiast dobrze zauważa ruch, dlatego też bardziej interesują go ludzie niż stojące przedmioty. U małego dziecka potrzebne jest sporo czasu na wzmocnienie gałki ocznej, jak i mięśni wokół oczu.

Występuje też nadprodukcja śluzu, który jest pożywką dla wirusów i bakterii. A ponieważ układ odpornościowy jest jeszcze słaby, często dochodzi do zapalenia spojówek. Maluszek ma wówczas zaczerwienione brzegi powiek i gałki ocznej, na której widoczne stają się naczynia krwionośne. Błona śluzowa oka jest delikatna i łatwo ją uszkodzić. osadzają się na niej i podrażniają ją wszelkie pyłki, bakterie, dym. Dlatego też oczy niemowlęcia należy odpowiednio pielęgnować i chronić przed szkodliwym wpływem środowiska już od momentu narodzin.

Po porodzie zakrapla się oczy jednoprocentowym roztworem azotanu srebra. Po tym zabiegu może się zdarzyć jednodniowe ropienie spojówek. Coraz częściej zamiast tego stosuje się krople już maść antybiotykową. Zabiegi te chronią oczy niemowlaka przed zakażeniem drobnoustrojami, które mogły dostać się podczas porodu.

Oczy dziecka do szóstego tygodnia nie wytwarzają łez, dlatego też często dochodzi do wysuszenia śluzówki. Wówczas z oka wypływa żółta wydzielina, a dziecko po przebudzeniu ma problemy z otwarciem sklejonych oczu. Jest to stan zapalny o łagodnym przebiegu. Wystarczy przemywać oczy solą fizjologiczną. Nie powinno się czyścić suchymi gazikami, bo można podrażnić skórkę.

Pielęgnacja oczu niemowlaka powinna być stałym rytuałem podczas kąpieli. Nie należy używać waty, wacików ani ligniny. Powinny to być jałowe gaziki, które moczymy w sterylnej soli fizjologicznej i delikatnie przemywamy oko dziecka zawsze od zewnętrznego kącika do węwnętrznego. Ważne by za każdym razem zmienić gazik na nowy, tak aby nie rozprzestrzeniać bakterii. Z tego samego powodu powinno się też często przemywać rączki i buzię. Kiedy dziecko trze oczy, zanieczyszcza je i rozprzestrzenia bakterie z wydzieliny.

Kiedy infekcja przebiega łagodnie wystarczy kilka razy dziennie przemywać oczy naparem z rumianku lub świetlika. Często przyczyną stanów zapalnym oczu jest alergia, która powoduje zaczerwienienie, ropienie i swędzenie oczu. W takim przypadku nie jest łatwo zwalczać objawy. Oprócz leków, by ulżyć maluchowi musimy też ograniczyć kontakt z alergenem uczulającym.

Tagi: pielęgnacja oczu, dziecko, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 27 lipca 2011, 17:28

  szkoda, że nie ma jakiś informacji w artykule o zablokowanych kanalikach łzowych

 2. sysia 4 października 2011, 19:38

  mojej kolezanki synus miał wczoraj operacje na niedroznosc kanalikow łzowych

 3. KasiaR 12 kwietnia 2012, 23:15

  przydatne informacje tu są o pielęgnacji oczek maluszka

 4. Joao (Gość) 30 maja 2012, 4:13

  jestem właścicielem pekińczyka miniaturki ma 14 lat i wtzysskie szczepienia. od kat pamiętam łzawiły jej oczka ale nigdy nie myślałam ze to coś złego wręcz przeciwnie. ale od wczoraj ropiej jej oczko lewe od razu przemyłam jej oko wacikiem z rumakiem żeby mogła otworzyć oko po jakiś 3 h problem powrf3cił przemyłam woda przegotowana. rano około 5 powtf3rzyłam zabieg z rumiankiem i już ok 9 rano ropy czy tego śluzu nie było praktycznie ale oko było zaklejone. Przemyłam rumakiem ale oko jest jak by napuchnięte trochę mniej otwarte i piesek cały czas oczy zamyka. jest taka osowiała powolna i trochę tak jakby zagubiona nie reaguje właściwie na polecenia a jak woła się ja to idzie nie w ta stronę co ma. chciałam poczekać do jutra z wizyta u weterynarza skoro jest poprawa po rumianku ale może to złe podejście? w pobliżu nie mam zbyt przyjemnego weterynarza wiec jak jest konieczna szybka wizyta udam się na pogotowie weterynaryjne? proszę o pomoc.