Poleć znajomym

Pielęgnacja główki niemowlaka

Autor: , 21 lipca 2010 w Niemowlę, Komentarze (0) »

Niektóre noworodki przychodzą na świat z gęstą czupryną, inne zaledwie z garstką włosów lub bez. Bez względu na ilość każda główka wymaga takiej samej opieki.

Włoski na główce dziecka pojawiają się już w okresie ciąży - około 12 tygodnia. Ich długość i kolor zapisane są w genach. Pierwsze włoski na główce wycierają się, a na ich miejsce rosną nowe i mocniejsze. Oczywiście, nie dzieje się to z dnia na dzień. Zdarza się również, że kolor nowych włosów jest zupełnie innych od tych, z którymi dziecko przyszło na świat.

Mycie główki

W pierwszym miesiącu życia niemowlaka wystarczy myć główkę zwykłym mydłem dla noworodków. Jeśli dziecko ma dużą czuprynę i koniecznie chcemy myć szamponem, to powinien to być kosmetyk przeznaczony wyłącznie dla dzieci w pierwszym miesiącu życia. Przed użyciem należy sprawdzić czy nie powoduje on uczulenia na skórze niemowlaka. Bierzemy wówczas niewielką ilość kosmetyku i rozprowadzamy na główce. Jeżeli zauważymy np. zaczerwienie lub plamki, musimy poszukać innego produktu.

Szczotkowanie

Codzienne szczotkowanie lub czesanie zapobiega między innymi powstawaniu ciemieniuchy. Należy używać specjalnych szczoteczek przeznaczonych dla niemowlaków, z miękkiego włosia. Jeśli niemowlak ma długie włosy i splączą się one, nie należy ich rozczesywać na siłę, lepiej delikatnie je wyciąć.

Do czesania dłuższych, ale nadal bardzo delikatnych włosków nie należy używać gęstych grzebieni. Ciężko jest nimi rozczesać, zwłaszcza bardzo bujną czuprynę, a dodatkowo jeszcze - wyrywają włoski.

Nie należy również zaplatać niemowlakowi warkoczyków, ani też ściągać włosów w "kitkę". Jeżeli włoski bardzo przeszkadzają, można je lekko związać np. frotką lub spineczką (nie wsuwaną).

Tagi: pielęgnacja główki, mycie główki niemowlaka, czesanie niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Układanie główki na jedną stronę

  Układanie główki na jedną stronę

  Układając niemowlaka do snu, często zauważamy, że układa ono główkę na jedną stronę - czasami jest to po prostu dla wygody, ale może też świadczyć o asymetrii. Więcej »

 • Noszenie niemowlaka

  Noszenie niemowlaka

  Dziecko noszone, przytulane, kołysane szybciej się rozwija. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach dla bezpieczeństwa i wygody, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodki i niemowlaki. Więcej »

 • Pielęgnacja oczu niemowląt

  Pielęgnacja oczu niemowląt

  Oczy malucha są bardziej narażone na infekcje. Aby uniknąć nawracającego zapalenia spojówek, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Więcej »

 • Przewijanie niemowlaka

  Przewijanie niemowlaka

  Skóra niemowlęcia jest dwukrotnie cieńsza i bardziej unerwiona niż u osoby dorosłej. Wymaga szczególnej pielęgnacji, aby nie ulegała podrażnieniom i odparzeniom. Częste przewijanie ... Więcej »

Komentarze