Poleć znajomym

Pewność siebie
Pomóż dziecku ją zbudować

Autor: , 17 maja 2012 w Dziecko, Komentarze (2) »

Pewność siebie to nie cecha, którą dziedziczy się po rodzicach. Trzeba ją kształtować od najwcześniejszych dni życia. Wiesz jak?

Pewność siebie, wiara we własne zdolności i umiejętności nie są czymś, z czym dziecko przychodzi na świat. Ta bardzo ważna cecha, która pozwala mu odważnie mierzyć się z rzeczywistością, nie podłamywać przeciwnościami losu i podążać za wytyczonymi sobie celami nie jest darem, ale sumą zwycięstw i porażek podsumowanych przez siebie i otoczenie.

Każde dziecko buduje ją od pierwszych dni życia. Na samym początku robią to rodzice, dziadkowie i ludzie, z którymi się spotyka. To ich dobre i złe słowa, oceny i zadania, które przed dzieckiem stawiają oraz ufność w to,że sobie poradzi, kształtują w nim pewność siebie lub jej brak. Dopiero w późniejszym wieku jesteśmy zdolni do samodzielnej oceny, ewaluacji własnych doświadczeń i w efekcie budowania pewności siebie. Niestety, w dorosłym życiu często okazuje się, że nasze poczucie wartości nie jest wysokie, a u jego źródeł leżą błędy, niewiedza lub nieświadomość rodziców.

Nie pozwól, by twój maluch odkrył kiedyś taką przykrą prawdę o sobie i dołóż starań, aby od najmłodszych dni jego pewność we własne możliwości rosła! Oto kilka podpowiedzi, które pomogą ci wychować wierzącego w siebie człowieka.

chwal za zwycięstwa i omawiaj błędy

Nie chwal dziecka za wszystko co robi. Jeśli będziesz je nagradzać za każde, jakkolwiek wykonane zadanie, już wkrótce twoje pochwały stracą swoją moc, a maluch zbuduje sobie zły obraz świata, w którym o nic nie trzeba się starać, a on sam jest idealny. Przebudzenie z takiego snu może okazać się kiedyś bardzo bolesne dla niego. Każdy popełnia błędy i każdego dotykają niepowodzenia. Twoja rola w tym, by nie karać i nie krytykować surowo swojej pociechy. Wytłumacz mu, gdzie popełnił błąd, pokaż jak można go naprawić i uświadom, że porażka to wartościowa lekcja, która prowadzi do sukcesu.

dostrzegaj nawet te najmniejsze osiągnięcia

Nie tylko duże zwycięstwa zasługują na słowa uznania od rodziców. Dla niejednego dziecka nauczenie się korzystania z nocniczka czy jazdy na rowerze to nie lada wyzwanie. Dlatego nie czekaj z pochwałą do samego końca.

Pamiętaj, że drogę do sukcesu mierzy się małymi krokami i one też zasługują na uznanie ze strony rodziców. Co więcej, nauczą twoją pociechę zdroworozsądkowego podejścia do wyzwań w dorosłym życiu. Kiedyś nowe wyzwania nie będą mu się jawiły jako niemożliwy do osiągnięcia Mount Everest, a jedynie kilkuetapowe podejście na szczyt.

pokaż, że wierzysz w samą siebie

Nie raz, nie dwa wychowanie wymaga od rodziców aktorskich zdolności. Jak w życiu każdego rodzica, ty też masz swoje dni załamania - nie wierzysz, że ci się uda zmiana pracy, że zdążysz na czas z projektem, że podołasz wymaganiom. Jeżeli chcesz wychować dziecko na człowieka wierzącego w swoje umiejętności, postaraj się nie pokazywać zbyt często swoich słabości i niewiary. Nikt nie jest ze stali i każdy ma prawo do gorszych chwil, ale użalanie się nad sobą i odmawianie różańca z "nie uda mi się", "nie podołam", "nie nadaję się do tego" z pewnością nie będzie dobrą lekcją dla potomstwa.

pozwól decydować

Stwarzanie dziecku sytuacji, w których może samodzielnie podjąć decyzję jest bardzo dobrym sposobem na budowanie pewności siebie. Oczywiście nie rób tego zawsze i wszędzie, bo taka praktyka może na przykład uniemożliwić wam wyjście z domu na czas ("Co chcesz dzisiaj ubrać kochanie?" zamień na "Chciałbyś ubrać te spodenki czy te?"), ale od czasu do czasu pozwól dziecku być panem sytuacji. Niech samo wybierze, którą bajkę będziecie czytać na dobranoc, co chce jutro zjeść na śniadanie i czy ma ochotę pojeździć na rowerku.

wręcz nagrodę

Piłkarze dostają puchar, najlepsi aktorzy Oskara, a zasłużeni dla ojczyzny błyszczący medal. A co dostał twój siedmiolatek za wyrecytowany na piątkę wierszyk?

Nagroda to zwieńczenie wysiłku i uznanie osiągnięcia oraz zachęta do podjęcia kolejnych wysiłków. To symbol i namacalne potwierdzenie tego, że odnieśliśmy sukces. Nie rezygnuj z tego sposobu w budowaniu pewności siebie u swojego dziecka. To od ciebie zależy jaką formę przyjmie nagroda - wspólne wyjście do kina i komplet niezdrowych przekąsek do tego, upragniona zabawka, czy też symboliczny order z czekoladki w złotym papierku. Po prostu wykorzystaj moment, by wspólnie uczcić odniesione przez dziecko zwycięstwo. Nazwij je głośno i nagrodź wysiłek.

Tagi: nagroda, nagradzanie dziecka, pewność siebie

Podobne artykuły:

 • Kaszel Jak pomóc dziecku?

  Kaszel
  Jak pomóc dziecku?

  Kaszlący maluch męczy się i nie wysypia dobrze. Uporczywy kaszel wpływa negatywnie zarówno na dziecko, jak i jego otoczenie. Wiesz jak mu pomóc? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

Komentarze

 1. Syska 18 maja 2012, 11:53

  mam adzieje ze nasz synus bedzie tak pewny siebie jak jego tatus. Mi tej pewnosci brakowalo na tyle ze ilektoc moj pracodawca proponuje awans ja boje sie zaryzykowac. Obawiam sie ze sobie nie dam rady , moj maz to zupełne przeciwienstwo.

 2. Mia 18 maja 2012, 11:59

  Czasem z faceta trzeba wziąć przykład ;)