Palenie w ciąży
Papierosy szkodzą – ten fakt znany jest nam od wielu lat, ale palacze tak naprawdę nic sobie nie robią ze szkodliwości ich ulubionego „dymka”. Wiedzą, co może wywołać palenie, ale pomimo to palą, niszcząc sobie zdrowie i narażając swoich najbliższych na bierne palenie.
Papierosy są szczególnie szkodliwe dla nienarodzonych dzieci. Nikotyna szkodzi płodowi i nie istnieją żadne wytłumaczenia palenia tytoniu przez kobiety ciężarne. Stan błogosławiony może być doskonałą okazją do tego, aby rzucić palenie, tylko trzeba tego po prostu chcieć. Życie i zdrowie dziecka powinno znaczyć dla przyszłej matki więcej, niż paczka papierosów i jej nałóg, obojętnie, jak długo on dotychczas trwał. Są jednak kobiety, które pomimo nawet zaawansowanej ciąży, z wielkim brzuchem, mają w ręce papierosa i zaciągają się jego dymem regularnie. Dlaczego są tak bezmyślne i ignoranckie?
Rzucanie palenia
Istnieje jedynie niewielki odsetek kobiet palących, które są na tyle zapobiegliwe, aby przed planowaną ciążą rzucić palenie. Zdecydowana większość taką decyzję stara się odwlec w czasie, sądząc, często z resztą całkiem słusznie, że małe życie dojrzewające w ich brzuchu, zmotywuje je do rzucenia nałogu i prowadzenia zdrowszego trybu życia.
Bywa, że w ciąży smak i zapach nikotyny odrzuca kobiety, powodując mdłości. To bardzo ułatwia podjęcie decyzji o zrezygnowaniu z papierosów.
Niestety, bywa i tak, że ani dym, ani smak tytoniu nie jest odrzucający, a wówczas zerwanie z nałogiem staje się jeszcze trudniejsze, pomimo ciąży. Palaczka znajdzie tak naprawdę tysiące powodów do tego, aby palić podczas ciąży. Wytłumaczenia takiej sytuacji bywają rozmaite. Kobiety twierdzą, że jeden papieros więcej nie zrobi dziecku różnicy – ale takie hasła są powtarzane codziennie, przez wiele tygodni. Innym wyjaśnieniem jest to, że koleżanka paliła, a jej dziecko jest zdrowe, albo że lepsze palenie papierosów niż stres związany z rzucaniem nałogu. Wszystko to wierutne bzdury, które mają za zadanie uciszyć jedynie sumienie palaczki w ciąży.
Wpływ nikotyny na zdrowie dziecka
Warto powiedzieć, jak nikotyna wpływa na rozwijający się w łonie matki płód. Palenie niepokojąco podnosi ryzyko martwej ciąży, albo naraża ją na liczne komplikacje, w tym poronienia, przedwczesny poród, odklejanie się łożyska, czy też łożysko przodujące. Palenie w czasie ciąży i po porodzie, w obecności dziecka, zwiększa ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Jeśli kobieta ciężarna pali, łożysko dziecka nie jest w stanie dostarczyć mu odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do właściwego rozwoju i wzrostu płodu. Papierosy to zabójcza mieszanka chemiczna, a płód w macicy palącej matki narażony jest na kontakt z ponad 4000 substancji chemicznych, z których aż 40 jest rakotwórczych. Dzieci urodzone przez palące matki często są mniejsze i słabsze od innych noworodków i częściej cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii. Palenie w ciąży może powodować liczne wady wrodzone u dziecka.
Jak rzucić?
Nie każda ciąża jest planowana, dlatego też kobieta paląca nie może czasem rzucić nałogu jeszcze przed poczęciem dziecka. Zdarza się, że nie wiedząc nic o ciąży, nadal pali, ale to jeszcze nie koniec świata. Jeśli tylko nie dojdzie do poronienia, kobieta ma około 3-4 miesięcy na definitywne rzucenie palenia, aby jej dziecko mogło wyrównać wagę i wzrost, a także uniknąć licznych schorzeń i komplikacji, o których mowa była powyżej. Im wcześniej matka podejmie decyzję o rzucenie palenia, tym lepiej, a jej dziecko będzie miało szansę na normalny rozwój. Bardzo niebezpieczne jest dla płodu bierne palenie w czasie dwóch ostatnich miesięcy ciąży. Ciąża to chyba najlepsza motywacja do tego, aby skończyć z paleniem. Lepszego powodu raczej nie znajdziemy, a rzucenie nałogu tytoniowego jest nie tylko korzystne dla samej kobiety ciężarnej, ale również dla zdrowia, a często nawet życia, jej nienarodzonego dziecka.
Poleć znajomym