Poleć znajomym

Palenie w ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dzieci

Autor: , 11 sierpnia 2009 w Ciąża, Komentarze (0) »

Naukowcy alarmują – palisz w ciąży?! Twoje dziecko może urodzić się z wadą wrodzoną, np. z rozszczepem wargi!

Rozszczep wargi i podniebienia należą do najczęstszych wad wrodzonych. Powstają na skutek zaburzeń w rozwoju twarzy w życiu płodowym. Rozszczep wargi polega na podzieleniu wargi, natomiast rozszczep podniebienia – na występowaniu bezpośredniego otworu między podniebieniem, a dnem jamy nosowej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen przeprowadzili badania na grupie 1.336 dzieci, z których 573 miało rozszczep wargi. Okazało się, że dzieci matek, które paliły ponad 10 papierosów dziennie przez pierwszy trymestr ciąży niemal dwukrotnie częściej miały rozszczep wargi niż dzieci kobiet niepalących. Również potomstwo matek, które przez 2 godziny dziennie były narażone na wdychanie dymu papierosowego miało o 60 proc. wyższe ryzyko tej wady rozwoju niż potomstwo kobiet nienarażonych na bierne palenie.

Szkodliwe jest więc nie tylko palenie papierosów w ciąży, ale także wdychanie dymu tytoniowego!

Tagi: palenie w ciąży, papierosy

Podobne artykuły:

 • Palenie w ciąży

  Palenie w ciąży

  Papierosy szkodzą – ten fakt znany jest nam od wielu lat, ale palacze tak naprawdę nic sobie nie robią ze szkodliwości ich ulubionego „dymka”. Wiedzą, co może wywołać palenie, ale ... Więcej »

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze