Poleć znajomym

Otyłe dziecko- później dorosły

Autor: , 30 kwietnia 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Lekarze biją na alarm - coraz więcej dzieci waży za dużo. Z przekarmianego bobasa, wyrasta dziecko z nadwagą, a potem otyły dorosły. Z powodu otyłości najmłodsze pokolenie będzie żyło krócej niż dziadkowie i będzie miało schorzenia wywołane otyłością.

Jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych i stylu życia, otyłość wśród dzieci będzie coraz bardziej powszechna. Przekarmiane dzieci mają dużą szansę zostać grubaskami, a grube dziecko najczęściej wyrasta na otyłą osobę dorosłą. Dzieci z nadwagą mają nie tylko problemy zdrowotne, ale również częściej cierpią na zaburzenia psychiczne. Są wyśmiewane w przedszkolu, szkole, czują się nie akceptowane przez środowisko. Otyłości lepiej zapobiegać, niż potem z nią walczyć. Organizm niechętnie pozbywa się kilogramów. Nie narażajmy naszych dzieci na przykrości i choroby.

Nie zrzucajmy winy na geny

Nierzadko na ulicy spotykamy rodziców w rozmiarze XXL, prowadzących bardzo pulchną pociechę. I chociaż po naszych przodkach dziedziczymy pewne cechy, jak kształt nosa, kolor włosów, barwę głosu, to jednak nie dziedziczymy otyłości, jedynie skłonność do nadwagi. Wielu z nas wydaję się oczywistością, że grubi rodzice to dzieci też grube. Jeżeli otyłość dotyczy obojga rodziców, to ryzyko otyłości u dzieci wynosi 80%, gdy otyła jest mama, to 50%, jeśli ojciec to tylko 20%. Otyłość można też dziedziczyć po dziadkach. Jednak dzieci nie muszą być grube. Jeżeli "uśpionego" genu nie pobudzimy do życia, to przy odpowiedniej diecie i przy nie przekarmianiu, nasze dzieci będą prawidłowo przybierały na wadze. Na otyłość pracuje się całe życie. Otyli rodzice nie dbają o swoją wagę, a złe nawyki żywieniowe i siedzący styl życia przekazują swoim dzieciom. Zazwyczaj cała rodzina uwielbia słodycze, fast foody, chipsy , colę itd. Jedzą mało owoców i warzyw, a jedynym sportem jest przełączanie kanałów na pilocie i serwowanie po internecie.

Pilnuj wagi od poczęcia

Kobieta w ciąży nie powinna przybrać na wadze więcej niż 10- 14 kg. Nie należy jeść za dwoje, ale więcej się ruszać, spacerować, ćwiczyć. W pierwszych trzech miesiącach kobieta potrzebuje tyle samo kalorii, co zwykle, w kolejnych zwiększamy ilość kalorii o 200-300. Jeżeli przyszła mama miała już nadwagę przed zajściem w ciążę, to musi szczególnie uważać na ilość i jakość spożywanego jedzenia. Dla mamy i dziecka większe niebezpieczeństwo niesie nadwaga niż niedowaga. Ciężarne z nadwagą częściej chorują na cukrzycę i rodzą dzieci z większą masą. Przy obciążeniu genetycznym otyłością, wystarczy błąd dietetyczny popełniony już w pierwszym roku życia dziecka, by w kolejnych latach rosło one z nadwagą.

Skutki otyłości

 • Problemy emocjonalne - dzieci otyłe szybko się męczą i pocą, w szkole są obiektem docinek i wyśmiewań, wstydzą się rozbierać na wf, czują się gorsze i są mniej akceptowane przez rówieśników.

 • Wady postawy - zbyt duża waga jest obciążeniem dla układu kostnego i stawów. dzieci z nawaga częściej maja skrzywienia kręgosłupa lub pogłębioną lordozę. Częściej też maja płaskostopie i koślawość kolan.

 • Cukrzyca - jeśli rodzina jest obciążona cukrzycą lub gdy dziecko jest otyłe należy zbadać poziom cukru we krwi, zwłaszcza gdy ma ciągle pragnienie i jest senne.

 • Nadciśnienie tętnicze - prawidłowe ciśnienie u dziecka zależy od wieku, wzrostu, wagi i płci. Ale u otyłego np. 10-latka ciśnienie może być takie jak u dorosłego. Nadciśnieniu tętniczemu nierzadko towarzyszy nadmiar cholesterolu. Zachęcajmy naszą pociechę do ćwiczeń fizycznych na miarę ich możliwości.

 • Osteoporoza - w wyniku złej diety coraz częściej lekarze stwierdzają osłabienie kości, grożące później osteoporozą. Zadbajmy by nasze dzieci zdrowo się odżywiały i jak najwięcej czasu spędzały na powietrzu.

Tagi: nadwaga u dzieci, otyłość dzieci, zdrowa dieta, odżywianie dzieci, skutki otyłości

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Czy moje dziecko jest otyłe?

  Czy moje dziecko jest otyłe?

  2/3 matek błędnie ocenia wagę swoich maluchów. Najczęściej zdarza się to kobietom, których dzieci mają nadwagę. Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

Komentarze