Ospa wietrzna u dzieci
Ospa wietrzna jest bardzo zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Zakażeniu ulega około 95% dzieci przed okresem dojrzewania, w wieku od 3-9 lat.
Chorobę wywołuje wirus, który przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Ospa jest zakaźna już dzień lub dwa przed pojawieniem się charakterystycznej swędzącej wysypki. Skupienia małych czerwonych grudek przechodzą w ciągu 24 godzin w pęcherze i strupy, ale przez następne 4-5 dni tworzą się nowe grudki. Choroba pozostaje zakaźna do chwili pokrycia strupami ostatnich pęcherzy. Nieczynny wirus utrzymuje się w ustroju, dlatego zakażenie może ujawnić się powtórnie jako półpasiec. Osoby nieodporne przeciwko wirusowi ospy wietrznej mogą po kontakcie z tą chorobą, zapadać na półpasiec.
W przypadku podejrzenia, że dziecko jest zakażone ospą wietrzną, lepiej jest umówić wizytę domową lekarza rodzinnego. Unikniemy w ten sposób obecności dziecka w przychodni, gdzie mogłoby zakazić innych pacjentów. Podstawą rozpoznania jest opis objawów choroby, takich jak gorączka i wysypka.
Wysypka rozpoczyna się na tułowiu i rozchodzi na twarz i owłosioną skórę głowy. Strupki odpadają, pozostawiając przebarwienia i rzadko blizny. Zmiany mogą występować także na śluzówkach (jama ustna, błona śluzowa narządów płciowych, rogówka i spojówka oka). Chorobie może towarzyszyć bardzo wysoka gorączka.
Leczenie ospy wietrznej bez powikłań jest objawowe, skierowane głównie na złagodzenie świądu, obniżenie gorączki (nie stosuje się salicylanów), częstą zmianę ubrania , kąpieli w płynach odkażających (np. nadmanganian potasu). Jeżeli dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych i innych powikłań wskazane jest leczenie antybiotykami. U osób z zaburzeniami odporności stosuje się Acyklowir (lek przeciwwirusowy), który skraca czas trwania choroby i zapobiega powikłaniom.
W przebiegu ospy wietrznej, przy dokuczliwym swędzeniu pomocne są kąpiele uspokajające. Sporządza się je z letniej wody z dodatkiem sody lub 1-2 filiżanek dokładnie zmielonej owsianki albo krochmalu z mąką ziemniaczaną. Należy też zachęcać dziecko do przyjmowania dużych ilości płynów, zwłaszcza w czasie gorączki. Drapanie pęcherzy grozi zakażeniem. Dziecko powinno mieć krótko obcięte paznokcie i często myte ręce mydłem przeciwbakteryjnym. Można też włożyć mu na dłonie miękkie rękawiczki lub skarpetki. Podczas kąpieli nie trzemy skóry, lecz delikatnie myjemy i owijamy dziecko ręcznikiem do wchłonięcia wody. Jeśli pęcherze występują w gardle, dziecko większe powinno płukać je wodą z solą.
Typowa ospa wietrzna trwa około 7 dni. Obowiązuje izolacja chorych na ospę wietrzną do czasu odpadnięcia strupów.
Poleć znajomym