Poleć znajomym

Operacyjne leczenie niepłodności

Autor: , 18 stycznia 2010 w Przed ciążą, Komentarze (1) »

W niektórych przypadkach leczenia niepłodności konieczne są zabiegi operacyjne. Mogą dotyczyć one zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

U mężczyzn

 • Żylaki powrózka nasiennego powodują często u mężczyzn podniesie temperatury, co jest niebezpieczne dla plemników. Giną wówczas lub stają się mniej ruchliwe. Chirurgiczne usunięcie żylaków powoduje więc polepszenie się jakości nasienia i ułatwia zajście w ciążę.

 • Operacyjnie udrażnia się także nasieniowody. Jednak gdy zabieg nie przyniesie pożądanego rezultatu, nie jest to definitywne przekreślenie szansy na ojcostwo. Plemniki można bowiem pobrać z jąder i podać je cewnikiem do macicy partnerki.

U kobiet

 • Operacyjnie leczy się np. niedrożność jajowodów, która jest częstą przyczyną niepłodności, wady w budowie macicy, mięśniaki i torbiele jajników, a także endometriozę. Wykonuje się wówczas zabieg laparoskopii, który umożliwia obejrzenie zewnętrznej powierzchni narządów jamy brzusznej i wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych, takich jak m.in. wyłuszczenie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, leczenie endometriozy, udrożnienie jajowodów.

 • Zespół policystycznych jajników poddaje się terapii hormonalnej lub przeprowadza zabieg, np. laserową waporyzację.

Tagi: operacje, operacyjne leczenie niepłodności, niepłodność, leczenie niepłodności, laparoskopia, waporyzacja laserowa

Podobne artykuły:

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

 • Problem niepłodności

  Problem niepłodności

  Gdy po roku regularnego współżycia, bez stosowania antykoncepcji, para nie może doczekać się dziecka, możemy mówić o problemie niepłodności. To choroba, z którą w Polsce boryka się już ... Więcej »

 • Przyczyny niepłodności

  Przyczyny niepłodności

  Jesteście młodzi i zdrowi, a jednak nie możecie zostać rodzicami. Przyczyny niepłodności mogą być różne. Poznaj te najczęstsze, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Więcej »

 • Leczenie niepłodności - ICSI

  Leczenie niepłodności - ICSI

  ICSI jest jedną z metod zapłodnienia kiedy próby in vitro się nie powiodły, w przypadku słabych plemników, niepłodności immunologicznej lub w przypadku niepłodności nieznanego ... Więcej »

Komentarze

 1. zyx (Gość) 29 kwietnia 2010, 13:58

  w artykule został opisany jeden ze sposobów leczenia niepłodności, a nie każdy wymaga operacji. wiele informacji na temat metod leczenia, niepłodności można znaleźć na centrumplodnosci.pl/forum