Poleć znajomym

Odwiedzanie noworodka

Autor: , 13 stycznia 2011 w Niemowlę, Komentarze (5) »

Nie jest łatwo ograniczyć odwiedzin wszystkich cioć, kuzynów i znajomych, którzy chcą poznać nowego członka rodziny. Słysząc dzwonek do drzwi, zastanawiasz się pewnie - otworzyć, czy nie.

Ustal zasady

Po powrocie z noworodkiem ze szpitala, zaczynają się telefony z gratulacjami i chęcią zobaczenia maleństwa. Jak sprostać tym wyzwaniom, kiedy sama jeszcze jesteś osłabiona. Ale trudno się dziwić dziadkom, ciociom i nowym kuzynom, nie tylko ty czekałaś na nowego członka rodziny przez długie dziewięć miesięcy. Ale nawet najbliższa rodzina wcale nie musi odwiedzać was już w pierwszym dniu po powrocie ze szpitala. Na termin wizyty umów się najlepiej przed południem lub wczesnym popołudniem. Wieczorem maluszek może być marudny i płakać z nadmiaru wrażeń. Nie krępuj się też pytać wcześniej o stan zdrowia odwiedzających was gości. Nawet lekko zakatarzeni, nie powinni wam składać wizyty.

Jeśli goście przyjdą, a twoje maleństwo śpi, nie wyciągaj go z łóżeczka i nie budź. Pozwól odwiedzającym popatrzeć chwilę, a potem, jeśli to możliwe, poproś do drugiego pokoju. Nie krępuj się zwróć uwagę, na głośne rozmowy, które by mogły przestraszyć dzidziusia. Jeże;li jesteś zmęczona, a wizyta się przedłuża, przeproś gości i ukrywaj, że chcesz się położyć.

Odwiedziny położnej

Położna jest tym gościem, który na pewno cię odwiedzi. Po powrocie ze szpitala poinformuj przychodnię o narodzinach dziecka. Możesz od razu umówić się na wizytę, lub poprosić o numer telefonu, aby się umówić. Obowiązkiem położnej środowiskowej, jest odwiedzić cię kilka razy, zanim dziecko skończy sześć tygodni, ale musisz się na to zgodzić. Nie musisz też współpracować z położną środowiskową, możesz wybrać sobie inną. Trzeba tylko złożyć u niej deklarację, najlepiej jeszcze w ciąży. Podczas wizyty położna zbada dziecko i ciebie. Sprawdzi jak się goi rana, jak zwija się macica oraz jak karmisz. Powinnaś do tej wizyty się przygotować. Przygotuj sobie wcześniej wszystkie pytania i wątpliwości. Poproś położną o pomoc, jeżeli takiej potrzebujesz.

Rola taty

Podczas nawiedzających was gości, to tobie właśnie powinna przypaść rola zajęcia nimi. Możesz kupić kilka paczek ciasteczek wcześniej, by teraz nie być zaskoczonym, zrobić herbaty, czy kawy. I to wystarczy, jako debiutujący ojciec będziesz usprawiedliwiony. Jeśli nie chcecie by was przez najbliższe dni nie odwiedzano,zadzwoń do najbliższych, lub wyślij wiadomość np. sms i opowiedz im, że macie nowego członka rodziny, ale młoda mama jest jeszcze osłabiona i umów się na późniejszą wizytę. W tych pierwszych dniach, (później oczywiście też),jesteś największą podporą osłabionej porodem mamy.

Tagi: odwiedziny po porodzie, odwiedzanie noworodka

Podobne artykuły:

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Jak wrócić do formy po porodzie?

  Jak wrócić do formy po porodzie?

  Powrót do formy po porodzie opiera się na tych samych zasadach, co w przypadku osób, których świat nie stanął właśnie na głowie. Dieta, ćwiczenia i pielęgnacja to podstawy, jednak ... Więcej »

 • Świeżo upieczony tata – co powinnaś o nim wiedzieć?

  Świeżo upieczony tata – co powinnaś o nim wiedzieć?

  Gdy na świecie pojawia się dziecko, życie wywraca się do góry nogami - i to nie tylko dla ciebie, mamo. Dowiedz się, co czuje twój partner, abyście mogli wzajemnie się wspierać, a pierwsze ... Więcej »

Komentarze

 1. aagaaz 28 lutego 2011, 12:56

  Ja mogłam przyjmować gości zaraz po powrocie do domu :) Mam dużą rodzinę i bardzo cieszyłam się kiedy nas odwiedzali

 2. grazia (Gość) 25 marca 2011, 21:58

  cala moja rodzina, jak i meza, mieszka daleko, wiec jesli beda nas chcieli odwiedzic musza sie umowic, tym bardziej, ze nie mamy zbyt duzego mieszkania, aby ich przenocowac.mamy nasza sypialnie i teraz pokoj dla dziecka, a w salonie mala wersaleczka :/ mam nadzieje, ze nie beda chcieli przyjechac wszyscy naraz, choc napewno mnie ucieszy ich wizyta :)

 3. agf 13 maja 2011, 22:30

  U mnie rodzice moi i siostra i męża rodzice i siostra mieszkają bliziutko, więc pewnie odwiedziny będą częste. Na razie jak o tym myślę to się cieszę, ale potem co będzie, zobaczymy...

 4. Lolimaa 13 czerwca 2011, 1:27

  W dzień powrotu ze szpitala odwiedziła nas najbliższa rodzina. A w szpitalu był mąż rodzice i bratowa z bratankiem :)

 5. jenny123 6 października 2012, 13:00

  A ja, jeżeli chodzi o teściową i mamę, to delikatnie przymuszam aby uczestniczyły od samego początku przy opiece nad wnuczkiem. Dzięki temu i ja będę miała wsparcie i mały będzie od początku tworzył więź z babciami.