Poleć znajomym

Odmrożenie u niemowlęcia

Autor: , 17 stycznia 2012 w Niemowlę, Komentarze (0) »

Niemowlęta są szczególnie wrażliwe na odmrożenia, zwłaszcza palców u rąk i nóg, noska, uszu oraz policzków. Sprawdź, co zrobić, gdy doszło do odmrożeń u twojego dziecka.

Gdy po zimowym spacerze kończyny twojego maleństwa są bardzo zimne, a ich kolor zmienia się na biały lub żółtoszary, to znak, że doszło do odmrożenia. Zacznij działać natychmiast! Najpierw rozgrzej odmrożone miejsca ciepłem swego ciała - najlepiej przytul maleństwo do swojej gołej skóry. Następnie jak najszybciej udaj się do lekarza, do szpitala lub na pogotowie. Odmrożenia są bardzo niebezpieczne, dlatego staraj się do nich nie dopuścić. Osłaniaj twarz dziecka, ubieraj na spacer ciepło, otulaj kocem lub specjalnym śpiworkiem.

Zrezygnuj z wyjścia na dwór, gdy na zewnątrz panuje duży mróz, wieje wiatr i sypie śnieg. Spacer w takich warunkach na pewno nie posłuży dziecku.

Co możesz zrobić sama w przypadku odmrożeń u malucha

Zanieś dziecko do domu i zacznij stopniowo rozgrzewać zmarznięte kończyny. Nie kładź maluszka w pobliżu źródeł ciepła - grzejnika, kominka itp. gdyż możesz poparzyć uszkodzoną skórę. Nie rozgrzewaj też skóry dziecka w gorącej wodzie! Aby uniknąć uszkodzeń skóry, woda powinna mieć temperaturę maksymalnie 37 st. Do miejsc, których nie możesz zanurzyć, przyłóż kompresy (np. zwilżone wodą ręczniki). Stosuj je do czasu, aż skóra się ponownie nie zaróżowi, czyli ok 30-60 min. W tym czasie karm malca piersią lub butelką (napoje powinny być letnie, nie gorące). W drodze do lekarza, ciepło okryj odmrożone miejsca, by nie doszło do ich ponownego uszkodzenia. Działaj szybko!

Tagi: odmrożenie u niemowlęcia, odmrożenia, niemowlę zimą, zdrowie niemowlęcia

Podobne artykuły:

 • Czy niemowlę się najada

  Czy niemowlę się najada

  Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć ci, że już się najadło albo wypiłoby jeszcze mleka. W piersi nie masz też miarki, którą mogłabyś kontrolować ilość wypitego pokarmu. Skąd zatem ... Więcej »

 • Co powinnaś wiedzieć na temat spacerów w zimie

  Co powinnaś wiedzieć na temat spacerów w zimie

  Wiele matek w obawie o zdrowie swojej pociechy nie wychodzi zimą na spacer, zwłaszcza kiedy jest większy mróz . To wielki błąd, gdyż mróz zabija zarazki, a zimowe spacery uodporniają dzieci. Więcej »

 • Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Spragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie ... Więcej »

 • Coccodrillo jesień-zima 2011/2012

  Coccodrillo jesień-zima 2011/2012

  W sklepach trwają letnie wyprzedaże, ale już czas pomyśleć o tym, w co ubierzemy nasze maluchy w sezonie jesień-zima 2011/2012. Przegląd mody dziecięcej i niemowlęcej zaczynamy od najnowszej ... Więcej »

Komentarze