Poleć znajomym

Odczytywanie wyników badań moczu

Autor: , 12 lutego 2014 w Dziecko, Komentarze (0) »

Jak pobrać mocz niemowlakowi? Co oznaczają skróty i wyniki badań? Dla wielu rodziców może to być trudne i skomplikowane.

Pobieranie moczu

Do badania powinien być oddany świeży mocz. Najlepszą porą jest rano, kiedy to mocz jest skondensowany i łatwiej wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jednak nie zawsze musi to być ranna pora. W przypadku silnej infekcji wyniki badań wykryją wszelkie bakterie czy leukocyty. Najlepszy do badania jest mocz środkowy. Kiedy dziecko zaczyna siusiać odczekujemy chwilę, a następnie łapiemy kolejny strumień. Przed pobieraniem moczy należy dokładnie umyć i osuszyć ręcznikiem okolice intymne.

W przypadku dzieci starszych sprawa pobrania moczu w zasadzie jest prosta. W aptece można kupić specjalne sterylne woreczki do których „łapie” się mocz. Przy zakupie należy poinformować sprzedawcę czy ma to być sterylny pojemnik na posiew, czy też na zwykłe badanie. Na posiew można użyć specjalnego pojemnika z płytką w środku.

U niemowląt proces pobierania moczu jest nie utrudniony. Nie zawsze można uchwycić ten moment kiedy dzidziuś siusia. W aptece dostępne są specjalne woreczki, które przykleja się do ciała dziecka. Przyklejamy go w ten sposób, by otwór przykrywał ujście cewki moczowej. Skóra dziecka powinna być sucha, bo inaczej woreczek się nie przyklei.

Pojemnik lub woreczek powinien być opisany: imię, nazwisko, wiek dziecka.

Odczytywanie wyników

Odczyn pH - powinien być kwaśny, poniżej 7. Zasadowy może świadczyć o dużej ilości bakterii, ale również o nieprawidłowym przechowywaniu pobranego moczu (np. w cieple).

S.G. - ciężar właściwy - u małych dzieci wynosi od 1,004 do 1,030 g/cm3. Wzrasta, gdy mocz zawiera dużo cukru, a także gdy dziecko za mało pije.

LEU - leukocyty - u chłopców norma wynosi do 3, a u dziewczynek do 6 białych krwinek w polu widzenia. Większa liczba świadczy o zakażeniu dróg moczowych, ale również może to wynikać z niewłaściwego pobrania moczu.

BLO - erytrocyty - norma wynosi poniżej 2 krwinek czerwonych w polu widzenia. Większa liczba może wskazywać na zakażenie dróg moczowych, zakażenie pęcherza, zapalenie nerek, zakażenie kłębuszków nerkowych.

PRO - białko - jego obecność może świadczyć o stanie zapalnym nerek lub cukrzycy. Czasem białkomocz pojawia się u zdrowych dzieci po wysiłku fizycznym i wtedy nie powinien budzić obaw.

GLU - cukier (glukoza) - jego obecność wskazuje na cukrzycę.

KET – ketony - świadczą o nieprawidłowych przemianach cukru. Jednak mogą one wystąpić także wtedy, gdy dziecko nie jadło długo, wymiotowało, ma gorączkę.

Wałeczki - najczęściej pojawiają się przy zakażeniach nerek.

NIT-azotany - ich obecność świadczy o zakażeniu bakteryjnym.

BIL - bilirubina - jej obecność świadczy o żółtaczce (niekoniecznie zakaźnej).

Tagi: badanie moczu, pobieranie moczu, wyniki badań moczu

Podobne artykuły:

 • Odczytywanie wyników badań krwi

  Odczytywanie wyników badań krwi

  Często zastanawiamy się co dolega naszemu dziecku. Jest blade, apatyczne, nie ma apetytu, szybko się męczy. Same oględziny nie wystarczą by postawić diagnozę. Konieczne jest zlecenie badania ... Więcej »

 • Badania przesiewowe w ciąży

  Badania przesiewowe w ciąży

  Z uwagi na potencjalne ryzyko badań prenatalnych, większość kobiet najpierw przechodzi badania przesiewowe. Część lekarzy oferuje te badania kobietom powyżej 35 roku życia lub tym, które ... Więcej »

 • Badanie moczu niemowlęcia

  Badanie moczu niemowlęcia

  Podczas rutynowych badań lekarz może zlecić badanie moczu twojego dziecka. Sprawdź, jak prawidłowo pobrać go od niemowlęcia. Więcej »

 • Badanie USG w ciąży

  Badanie USG w ciąży

  Badania ultrasonograficzne sprawiły, że położnictwo w znaczny sposób poszerzyło swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży jak też rozwoju płodu. Dzięki temu badaniu można określić wiele ... Więcej »

Komentarze