Poleć znajomym

Odczytywanie wyników badań krwi

Autor: , 7 lutego 2014 w Dziecko, Komentarze (1) »

Często zastanawiamy się co dolega naszemu dziecku. Jest blade, apatyczne, nie ma apetytu, szybko się męczy. Same oględziny nie wystarczą by postawić diagnozę. Konieczne jest zlecenie badania krwi.

Badanie krwi

Kiedy dostaniesz do ręki wyniki badań twojego dziecka będzie to wydruk z całą masą skrótów i norm. Normy podane przy wynikach są ustalone dla osób dorosłych. Inne są normy dla dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego też przy samodzielnym odczytywaniu wyników badań nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Powinien zrobić to lekarz prowadzący.

Co oznaczają skróty

WBC - krwinki białe, czyli leukocyty. U zdrowego niemowlęcia i małego dziecka liczba leukocytów może się wahać od 8000 do 15 000 w mililitrze krwi. Wyższy poziom wskazuje, że w organizmie występuje jakiś stan zapalny. Z kolei niższy, że w ostatnim czasie dziecko przeszło infekcję. Zlecenie badania po kilku tygodniach powinno wykazać powrót do normy.

RBC - krwinki czerwone, czyli erytrocyty. Powstają i dojrzewają w szpiku kostnym, są głównym składnikiem krwi, przenoszą tlen w organizmie. U zdrowego niemowlęcia i małego dziecka powinno ich być od 3,5 do 5,4 mln/ml krwi. Niższy poziom erytrocytów świadczy o niedokrwistości. Przy biegunce i wymiotach (gdy dziecko niewiele pije) krew gęstnieje - jest w niej więcej krwinek, a mniej osocza.

Hgb lub Hb – hemoglobina. Jeśli jest jej za mało, do komórek dociera za mało tlenu. Może to prowadzić do zaburzeń układu krążenia, oddychania, większej podatności na infekcje, braku apetytu, stałego zmęczenia. U zdrowego dziecka poziom hemoglobiny wynosi od 10 do 15 g/dl i w dużej mierze zależy od wieku (najniższy jest w 3.-4. miesiącu życia, gdyż szpik nie produkuje jeszcze odpowiedniej ilości erytrocytów, a kończą się zapasy z okresu płodowego).

Hct - hematokryt. Norma dla małych dzieci i niemowląt wynosi 30-40 proc. Spadek poziomu hematokrytu może świadczyć o niedokrwistości. Podwyższony poziom świadczy najczęściej o odwodnieniu.

MCV - średnia objętość krwinki czerwonej. U zdrowego dziecka jest to ok. 80 fl. Jeśli MCV spada poniżej 70 fl, dzieje się tak najczęściej z powodu niedoboru żelaza, wartości wyższe od 110 fl mogą świadczyć o niedoborze witaminy B12 lub kwasu foliowego.

MCH - średnia masa hemoglobiny w krwince. Norma dla zdrowego dziecka to 23-35 pg na krwinkę.

MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach. Norma to 33-36,5 g/dl. Wskazuje (wraz z MCV i MCH), czy niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza, kwasu foliowego, czy witaminy B12.

RDW - rozkład objętości krwinek czerwonych. Norma to 11,5-14,5 proc. Podwyższone RDW przemawia za niedokrwistością z braku żelaza.

Plt - trombocyty, czyli płytki krwi. Powinno ich być 150-300 tys./mm3 krwi. Najczęstszą przyczyną niedoboru płytek i tzw. małopłytkowej skazy krwotocznej są infekcje wirusowe (przede wszystkim różyczka) lub białaczka.

Ret - retikulocyty. Ich ilość pokazuje, z jaką szybkością szpik kostny produkuje nowe erytrocyty. Ich wysoki poziom świadczy o szybkim odnawianiu się krwinek czerwonych np. po krwotoku lub po okresie niedokrwistości.

OB - tzw. odczyn Biernackiego. Informuje o szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu. Pobraną krew umieszcza się w cienkiej probówce i zostawia na godzinę (krwinki powinny opaść nie więcej niż 10 mm). Szybsze opadanie świadczy o stanie zapalnym, ale nie u kobiet w ciąży, bo wtedy stanowi normę.

 • Rozmaz krwi - jeśli lekarz nie potrafi ustalić, czy choroba dziecka ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne, może zlecić rozmaz krwi. Laborantka ocenia pod mikroskopem wygląd białych krwinek i ich liczbę. Wyniki podaje się w procentach.

 • Granulocyty (Neut) - przeważają nad limfocytami przed 4. dniem życia i po 4. roku życia. Ich wysoki poziom świadczy zwykle o infekcji bakteryjnej.

Tagi: badanie krwi, wyniki badania krwi

Podobne artykuły:

 • Badania przesiewowe w ciąży

  Badania przesiewowe w ciąży

  Z uwagi na potencjalne ryzyko badań prenatalnych, większość kobiet najpierw przechodzi badania przesiewowe. Część lekarzy oferuje te badania kobietom powyżej 35 roku życia lub tym, które ... Więcej »

 • Badanie moczu niemowlęcia

  Badanie moczu niemowlęcia

  Podczas rutynowych badań lekarz może zlecić badanie moczu twojego dziecka. Sprawdź, jak prawidłowo pobrać go od niemowlęcia. Więcej »

 • Badanie USG w ciąży

  Badanie USG w ciąży

  Badania ultrasonograficzne sprawiły, że położnictwo w znaczny sposób poszerzyło swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży jak też rozwoju płodu. Dzięki temu badaniu można określić wiele ... Więcej »

 • Badanie USG w ciąży

  Badanie USG w ciąży

  USG płodu to jedno z najważniejszych badań, wykonywanych w czasie ciąży. Jednak wciąż budzi sporo wątpliwości. Niepotrzebnie. Więcej »

Komentarze

 1. karlla 7 lutego 2014, 11:21

  Bardzo przydatny artykul:-* dziekujemy :-)