Poleć znajomym

Odczulanie małego alergika

Autor: , 12 lipca 2012 w Maluszek, Komentarze (8) »

Gdy twój malec reaguje alergią na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśnie czy sierść zwierząt, pomyśl o jego odczuleniu. To bezbolesna terapia, która pomoże twojemu dziecku uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu immunologicznego.

Odczulanie, czyli "immunoterapia swoista" polega na podawaniu alergikowi przez dłuższy okres czasu ściśle określonych dawek uczulającej substancji. W ten sposób organizm dziecka przyzwyczaja się do alergenu i uczy się ją tolerować. Dzięki temu kolejne spotkanie np. z pyłkami roślin, roztoczami czy sierścią zwierząt nie sprowokuje dokuczliwych reakcji lub staną się one łagodniejsze.

Kiedy zacząć

Odczulanie jest konieczne wówczas, gdy z otoczenia dziecka nie da się wyeliminować dokuczliwej substancji (np. roztocza kurzu domowego), gdy objawy alergii silnie dają się we znaki albo wręcz zagrażają zdrowiu i życiu malca (np. przy uczuleniu na jad owadów). Taka metoda jest też przydatna przy uczuleniu na pyłki drzew i chwastów, a także pleśnie. Można ją natomiast pominąć w przypadku uczulenia np. na sierść kota (wystarczy unikać kontaktu dziecka z tym zwierzęciem)lub wełnę.

Odczulanie można zacząć sezonowo lub przez cały rok. W przypadku alergii na pyłki terapię zaczyna się 3-4 miesiące przed okresem pylenia, tak żeby ostatnia dawka szczepionki wypadła 2-4 tygodnie przed nim. Trzeba je powtarzać co roku przez ok. 5 lat.

W przypadku uczulenia na roztocza, sierść zwierząt czy pleśnie, termin rozpoczęcia odczulania jest dowolny. Szczepionki podaje się przez kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Przebieg terapii

Odczulanie zleca lekarz alergolog po wykonaniu odpowiednich badań, mających na celu ustalić, na co dziecko konkretnie jest uczulone. Z wyborem odczulającej substancji trzeba bowiem trafić niemal z zegarmistrzowską precyzją. Najpierw podaje się małą dawkę alergenu z uwagi na możliwe groźne reakcje organizmu na uczulające substancje. Pełna kuracja polega na podawaniu serii wzrastających dawek alergenu, w odstępach co 1-,2-tygodnie. Po osiągnięciu tzw. dawki podtrzymującej (największej tolerowanej przez organizm) szczepionkę aplikuje się co 4-6 tygodniu. Terapia trwa zazwyczaj ok. 3-5 lat.

Przeciwwskazania

 • Terapii nie przeprowadza się u dzieci, które nie ukończyły 5 lat.
 • Nie stosuje się jej w przypadku alergii pokarmowej, przy atopowym zapaleniu skóry oraz uczuleniu na leki.

Tagi: odczulanie, alergia u dziecka, alergia u dzieci, alergia na roztocza, alergia na pyłki

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. behappy 10 marca 2014, 13:35

  Moja córcia była uczulona praktycznie na wszystko.. pszenica, jajka, wołowina, marchewka, mleko itd. Wyprowadziłam ją gotując siemię lniane i podając sok z Noni, obecnie córcia je już wszystko nawet czekoladę. Na swoim blogu prowadzę rubrykę na temat leczenia naturalnymi sposobami jak ktoś potrzebuje pomocy to zapraszam naziarnkugrochu pl :)

 2. Małgosia (Gość) 29 października 2014, 21:51

  Uważam że dużo złego w domu to kurz i roztocza. Ten ostatni to najbardziej alergizująca rzecz którą mamy pod nosem. Moja córka miała problem ze snem , z nieżytem nosa i oczywiście alergie na roztocza. Znajomy który do nas przyszedł poradził nam dosłownie super urządzenie które pozbywa się kurzu, roztoczy, jonizuje powietrze, nawilża. REWELACJA . Córka lepiej śpi, co za tym idzie lepiej się uczy, ja odetchnęłam z ulgą. Podaję kontakt do kolegi który zajmuje się tymi urządzeniami. whiteape@interia.pl

 3. milenka (Gość) 27 września 2015, 16:52

  wiosna to u nas zawsze walka z pyłkami;/ ratowałam się ziołami i lekami bez recepty ale bez skutku. mój syn bierze clatrę (bilastyne) od lekarza ale odrzucenie nabiału i glutenu też pomaga w walce z niektórymi choróbskami ;)

 4. karola81 12 lipca 2016, 21:42

  Pediatra mówiła mi że probiotyki również mają działanie przeciwalergiczne dlatego podaję małym trilac plus w okresie pylenia traw.

 5. Talka 31 maja 2017, 13:00

  Mojemu dziecku odczulanie bardzo dużo dało, ale to chyba kwestia dobrze dobranego lekarza. Gdyby ktoraś z mam potrzebowała specjalisty to polecam ten spis gabinetów http://www.odetchnijspokojnie.pl/znajdz-gabinet/

 6. Agata (Gość) 3 lipca 2017, 9:27

  Przed odczulaniem warto też sprawdzić inne sposoby, też byłam prawie zdecydowana na odczulanie, ale jeszcze trochę popróbowaliśmy. Córka ma dwanaście lat, próbowaliśmy dużo leków, aż w końcu (już trochę z ostatkiem nadziei) sięgneliśmy po Allertec w formie wapna i chociaż nie liczyłam na wiele, to córze naprawdę pomogło. Katar się zmniejszył, oczy przestały łzawić i chętniej wychodzi na dwór.

 7. Zofia (Gość) 1 sierpnia 2017, 12:00

  Najważniejsze to być dobrze zdiagnozowanym. Jeśli podejrzewacie alergie to prosto do alergologa :) na stronie Odetchnij Spokojnie jest cały spis gabinetów dla ułatwienia.

 8. Kajka (Gość) 10 października 2017, 15:31

  Bardzo ciekawy artykul! Warto uświadamiać jakie są źródła alergii!!! Ja jestem uczulona na pyłki :( ale brałam i borę allertec od ponad roku i w okresie wiosennym jest O NIEBO lepiej. Pozdrawiam!