Poleć znajomym

Odciąganie pokarmu

Autor: , 23 marca 2010 w Dziecko, Komentarze (5) »

Dla dziecka najlepsze jest bezpośrednie karmienie piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może okazać się to niemożliwe.

Podejmując decyzję o ściągnięciu pokarmu oraz podaniu go dziecku butelką - pamiętaj, że ściągnięte mleko jest wciąż pełnowartościowe.

Oto powszechne sytuacje, w których mamy karmiące odciągają pokarm:

 • nadmiar pokarmu (występuje zazwyczaj między drugą a piątą dobą połogu) - odciągnięcie niewielkiej ilości mleka rozluźni pierś, przyniesie ulgę, a dziecku ułatwi uchwycenie brodawki.

 • brodawka chowa się w przepełnioną pierś (np. jeśli nastąpiła zbyt długa przerwa między karmieniem) - odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu bezpośrednio przed karmieniem zmiękczy otoczkę i uwydatni brodawkę, co ułatwi maluchowi uchwycenie piersi.

 • po karmieniu dziecka czujesz, że pierś nie została opróżniona - odciągnięcie pokarmu uchroni pierś przed zastojami, a jeśli wydaje ci się, że maluch zjadł zbyt mało, możesz mu podać odciągnięte mleko między karmieniem.

Sytuacje, w których odciągnięcie pokarmu pobudzi i podtrzyma laktację:

 • masz zbyt mało pokarmu, zastanawiasz się czy nie przerwać karmienia

 • maluch jest chory i nie chce ssać

 • dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze (najpierw koniecznie skontaktuj się z lekarzem) - odciąganie mleka umożliwi dokarmianie dziecka

 • potrzebujesz trochę czasu tylko dla siebie (nie miej wyrzutów sumienia jeśli tak czujesz, po krótkiej rozłące z dzieckiem z większą radością wrócisz do domu) - możesz zostawić ściągnięty pokarm, którym nakarmi dziecko tata lub opiekunka.

 • musisz wrócić do pracy, ale chcesz kontynuować karmienie dziecka własnym mlekiem.

Sposoby odciągania pokarmu

Pokarm można odciągać ręcznie lub za pomocą laktatora. Sposób ręczny jest procesem mozolnym i długotrwałym, podczas którego odczuwamy bolesność. Innym sposobem jest odciąganie za pomocą laktarora elektrycznego, ale wiele kobiet odczuwa dyskomfort psychiczny podczas ich używania - praca silnika jest zbyt głośna i nieprzyjemna, brakuje im intymności. Najbardziej przyjazne są laktatory ręczne. Odciągają pokarm z piersi poprzez siłę ssącą wytwarzaną ręcznie, symulującą naturalny proces ssania dziecka.

Przechowywanie pokarmu

Odciągnięty pokarm można przechowywać i zamrażać na kilka sposobów w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach silikonowych lub w jednorazowych torebkach na pokarm. Wybierając takie pojemniki mamy pewność, że żadna z substancji wchodzących w skład materiału, z którego wykonano naczynie, nie będzie miała negatywnego wpływu na pokarm. Do przechowywania lepiej jest wybierać mniejsze pojemniki, gdyż nigdy nie wiemy ile dziecko zje. Pokarmu raz użytego nie wolno podawać ponownie, więc jeśli dziecko nie wypije w całości podanego mleka, resztę pokarmu należy wylać. Ściągnięty pokarm może być przechowywany w lodówce przez 10-12 godzin. W zamrażarce lodówki(-10 stopni) przez 1 tydzień, a w zamrażarce (-18 do -20 stopni) do 3 miesięcy. Rozmrożone mleko należy podać dziecku w ciągu 24 godzin. Nigdy nie wolno zamrażać już raz rozmrożonego mleka.

Podgrzewanie pokarmu

 • wstaw pojemnik z mlekiem do podgrzewacza, który dzięki termostatowi samodzielnie podgrzewa mleko do ustawionej temperatury

 • można też wstawić pojemnik z mlekiem do garnka z ciepłą wodą i podgrzewać do 37 stopni.

Jeśli mleko jest zamrożone

 • wyjmij je z zamrażalnika

 • pojemnik z mlekiem wstaw do lodówki (np. na noc), a następnie podgrzewaj w podgrzewaczu lub w naczyniu z wodą.

Uwaga

 • Mleka nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej - podgrzewa ona nierównomiernie, dodatkowo może pozbawić mleko cennych wartości i przeciwciał.

 • Odciągniętego mleka nie można też gotować - wysoka temperatura niszczy ciała odpornościowe, które są bardzo potrzebne dziecku.

 • Rozmrożonego mleka nie zamrażamy ponownie, ani nie wolno go łączyć ze świeżo odciągniętym pokarmem.

Tagi: odciąganie pokarmu, laktatory, przechowywanie pokarmu, podgrzewanie pokarmu

Podobne artykuły:

 • Zastój pokarmu

  Zastój pokarmu

  Bolesne piersi, nabrzmiałe tak, że nie widać brodawek, twarde, zaczerwienione i ciepłe są oznaką, że właśnie doszło do zastoju pokarmu. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić. Więcej »

 • Akcesoria potrzebne w połogu

  Akcesoria potrzebne w połogu

  O tym, co przyda ci się w okresie połogu pomyśl jeszcze przed porodem. Podpowiadamy, jakie akcesoria ułatwią ci przetrwanie tych ciężkich 6 tygodni. Więcej »

 • Kłopoty z karmieniem

  Kłopoty z karmieniem

  Dowiedz się, co robić, gdy twoje dziecko ma problem ze ssaniem mleka z twojej piersi. Więcej »

 • Karmienie piersią po raz pierwszy

  Karmienie piersią po raz pierwszy

  Po narodzinach dziecka wiele matek decyduje się na karmienie piersią. Jak to jest, gdy karmi się w ten sposób po raz pierwszy? Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 22 lipca 2011, 14:29

  Ja miałam nadmiar pokarmu odciągnelam niewielkiej ilości mleka co sprawiło rozluźnienie piersi i mały mógł uchwycic brodawke

 2. sysia 4 października 2011, 22:13

  A mimaz pomagała ustami bo lokator agenta nie pomagał

 3. paula (Gość) 31 stycznia 2012, 11:20

  A dlaczego dla dziecko najleosze jest karmienie piersia? Ja urodzilam wczesniaczki blizniaczki, ktore nie mialy odruchu ssania, wszystkiego sie uczyly i jedyne co moglam zrobic to odciagac pokarm i siedziec przy inkubatorach. Sa karmione butla moim odciagnietym pokarmem plus mlekiem modyfikowanym i jakos nic im nie jest..

 4. ANIA (Gość) 2 września 2013, 16:20

  A CO MA IM BYC ?? ?? TYLKO NIE MA TEJ BLISKOSCI JAK PRZY KARMIENIU PIERSIA...NIESTETY NIE WSZYSTKIM MAMA JEST TO DANE;( POZDRAWIAM SERDECZNIE ANIA

 5. ANIA (Gość) 2 września 2013, 16:20

  A CO MA IM BYC ?? ?? TYLKO NIE MA TEJ BLISKOSCI JAK PRZY KARMIENIU PIERSIA...NIESTETY NIE WSZYSTKIM MAMA JEST TO DANE;( POZDRAWIAM SERDECZNIE ANIA