Odciąganie pokarmu
Dla dziecka najlepsze jest bezpośrednie karmienie piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może okazać się to niemożliwe.
Podejmując decyzję o ściągnięciu pokarmu oraz podaniu go dziecku butelką - pamiętaj, że ściągnięte mleko jest wciąż pełnowartościowe.
Oto powszechne sytuacje, w których mamy karmiące odciągają pokarm:
- nadmiar pokarmu (występuje zazwyczaj między drugą a piątą dobą połogu) - odciągnięcie niewielkiej ilości mleka rozluźni pierś, przyniesie ulgę, a dziecku ułatwi uchwycenie brodawki.
brodawka chowa się w przepełnioną pierś (np. jeśli nastąpiła zbyt długa przerwa między karmieniem) - odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu bezpośrednio przed karmieniem zmiękczy otoczkę i uwydatni brodawkę, co ułatwi maluchowi uchwycenie piersi.
po karmieniu dziecka czujesz, że pierś nie została opróżniona - odciągnięcie pokarmu uchroni pierś przed zastojami, a jeśli wydaje ci się, że maluch zjadł zbyt mało, możesz mu podać odciągnięte mleko między karmieniem.
Sytuacje, w których odciągnięcie pokarmu pobudzi i podtrzyma laktację:
masz zbyt mało pokarmu, zastanawiasz się czy nie przerwać karmienia
maluch jest chory i nie chce ssać
dziecko nieprawidłowo przybiera na wadze (najpierw koniecznie skontaktuj się z lekarzem) - odciąganie mleka umożliwi dokarmianie dziecka
potrzebujesz trochę czasu tylko dla siebie (nie miej wyrzutów sumienia jeśli tak czujesz, po krótkiej rozłące z dzieckiem z większą radością wrócisz do domu) - możesz zostawić ściągnięty pokarm, którym nakarmi dziecko tata lub opiekunka.
musisz wrócić do pracy, ale chcesz kontynuować karmienie dziecka własnym mlekiem.
Sposoby odciągania pokarmu
Pokarm można odciągać ręcznie lub za pomocą laktatora. Sposób ręczny jest procesem mozolnym i długotrwałym, podczas którego odczuwamy bolesność. Innym sposobem jest odciąganie za pomocą laktarora elektrycznego, ale wiele kobiet odczuwa dyskomfort psychiczny podczas ich używania - praca silnika jest zbyt głośna i nieprzyjemna, brakuje im intymności. Najbardziej przyjazne są laktatory ręczne. Odciągają pokarm z piersi poprzez siłę ssącą wytwarzaną ręcznie, symulującą naturalny proces ssania dziecka.
Przechowywanie pokarmu
Odciągnięty pokarm można przechowywać i zamrażać na kilka sposobów w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach silikonowych lub w jednorazowych torebkach na pokarm. Wybierając takie pojemniki mamy pewność, że żadna z substancji wchodzących w skład materiału, z którego wykonano naczynie, nie będzie miała negatywnego wpływu na pokarm. Do przechowywania lepiej jest wybierać mniejsze pojemniki, gdyż nigdy nie wiemy ile dziecko zje. Pokarmu raz użytego nie wolno podawać ponownie, więc jeśli dziecko nie wypije w całości podanego mleka, resztę pokarmu należy wylać. Ściągnięty pokarm może być przechowywany w lodówce przez 10-12 godzin. W zamrażarce lodówki(-10 stopni) przez 1 tydzień, a w zamrażarce (-18 do -20 stopni) do 3 miesięcy. Rozmrożone mleko należy podać dziecku w ciągu 24 godzin. Nigdy nie wolno zamrażać już raz rozmrożonego mleka.
Podgrzewanie pokarmu
wstaw pojemnik z mlekiem do podgrzewacza, który dzięki termostatowi samodzielnie podgrzewa mleko do ustawionej temperatury
można też wstawić pojemnik z mlekiem do garnka z ciepłą wodą i podgrzewać do 37 stopni.
Jeśli mleko jest zamrożone
wyjmij je z zamrażalnika
pojemnik z mlekiem wstaw do lodówki (np. na noc), a następnie podgrzewaj w podgrzewaczu lub w naczyniu z wodą.
Uwaga
Mleka nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej - podgrzewa ona nierównomiernie, dodatkowo może pozbawić mleko cennych wartości i przeciwciał.
Odciągniętego mleka nie można też gotować - wysoka temperatura niszczy ciała odpornościowe, które są bardzo potrzebne dziecku.
Rozmrożonego mleka nie zamrażamy ponownie, ani nie wolno go łączyć ze świeżo odciągniętym pokarmem.
Poleć znajomym