Poleć znajomym

Odchudzanie jeszcze w łonie

Autor: , 12 maja 2011 w Ciąża, Komentarze (11) »

Otyłość ciężarnej stanowi duże zagrożenie dla jej dziecka. By móc zapobiegać konsekwencjom zarówno dla matki jak i dziecka, naukowcy zamierzają przeprowadzić badania, które w niektórych środowiskach budzą spore kontrowersje.

Badanie zostanie przeprowadzone w brytyjskich szpitalach i obejmie 400 kobiet na przestrzeni 3 lat. Otyłym ciężarnym będzie podawana Metformina, lek odchudzający, który ma według lekarzy zapobiec nadwadze ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Metformina obniża poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Leczenie przynosi również często zmniejszenie wagi ciała, a także obniżenie poziomu tłuszczów we krwi. Specjaliści wierzą, że zmniejszenie ilości cukru przekazywanego dziecku przez matkę zapobiegnie nadwadze dziecka i otyłości w późniejszych okresach życia. Kontrola wagi ciała matki i płodu jest też istotna ze względu na poważne komplikacje, takie jak stan przedrzucawkowy, który niezwykle często występuje u otyłych ciężarnych. Zmniejszenie wagi dziecka ograniczyłoby też liczbę cesarskich cięć.

Czy to zbyt drastyczna metoda? Metformina jest regularnie stosowana w terapii cukrzycy przyszłych mam, więc lekarze nie widzą żadnego zagrożenia. Wiele osób jest jednak tym pomysłem zaniepokojonych. Co wy o tym sądzicie?

Tagi: otyłość, nadwaga, waga w ciąży, waga noworodka, cukrzyca w ciąży

Podobne artykuły:

 • Waga w ciąży

  Waga w ciąży

  Przybieranie na wadze w ciąży jest sytuacją zupełnie normalną, choć trzeba powiedzieć, że jedne kobiety tyją więcej, inne mniej. Trzeba więc utrzymywać odpowiednią masę ciała, aby po ... Więcej »

 • Przyrost wagi w ciąży

  Przyrost wagi w ciąży

  Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Ale musisz pogodzić się z tym, że prawdopodobnie Twoje ciało mocno się zmieni. Przede wszystkim, przybierzesz na wadze. Nie jest powiedziane, ile to będzie ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. gosias 13 maja 2011, 11:36

  Ja przed ciążą miałam niezłą nadwagę, w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży schudłam 10 kg! Ale nie z powodu odchudzania się, tylko po porstu pierwsze mięsiące, mdłości itp., od ponad miesiąca jestem na diecie cukrzycowej i najpierw schudłam kolejne 3 kg a teraz waga stoi w miejscu, ale dziecko rośnie.

 2. agf 13 maja 2011, 11:49

  Sama nie wiem. Może w uzasadnionych przypadkach podawanie tego typu leków jest ok, ale w sumie nie wiadomo jakie to będzie mieć konsekwencje dla dziecka.

 3. schmetterling 15 maja 2011, 13:03

  nie jestem jakoś przekonana :/:/ może gdyby było coś więcej wiadomo na ten temat ,ale tak to nie

 4. mikusiowa 19 maja 2011, 12:59

  Ja też bym się nie zdecydowała jeśli bynie było takiej potrzeby.

 5. Aga.W 12 czerwca 2011, 21:38

  myślę że jeżeli jest wskazanie medyczne jakieś... to jak najbardziej. ale ogólnie odchudzanie w ciąży to zły pomysł. z tego co czytałam, przy spalaniu tkanki tłuszczowej w ciąży, toksyny które się w niej odkładają, dostają się do organizmu dziecka... także lepiej sobie odpuścić :)

 6. Donia1982 17 lipca 2011, 10:35

  tez nie zdecydowałabym się na odchudzanie w ciąży, jeśli nie byłoby wyraźnych wskazań lekarza.

 7. Elexis 22 lipca 2011, 8:05

  Do mnie to nie przemawia.. Chyba, że przed ciążą miałabym sporą nadwagę, to może wtedy bym się zdecydowała na coś takiego...oczywiście gdyby to było wcześniej przebadane.

 8. dora27 10 października 2011, 20:49

  nie dziwię się że w UK robią te testy na ciężarnych, mieszkam w Londynie i ciężarne matki są po prostu naprawdę otyłe!nie tylko one, ale jak większość Anglików. Ale sama będąc w Londynie od roku, zauważyłam ze angielskie produkty są zaopatrzone w składniki tuczące, chleb potrafi dopiero czerstwieć po tygodniu a nie jak u nas po dwóch dniach! ja sama przytyłam w jednym tyg 3 kilo i się przestraszyłam, więc nauczyłam się kupować rozsądnie i zdrowsze produkty. Tutaj nazywają to otyłość chorobą, chociaż niektóre matki są zwyczajnie grube bo lubią jeść i się nie pilnują, więc żadna mi otyłość, co innego jeśli te osoby mają problemy i tyją nie bez powodu.

 9. dorcia24 13 stycznia 2012, 17:26

  kurcze dziewczyny a ja jestem w 20 tc i przytyłam już 12,5kg to tragedia ale wszyscy mówią że na co mam apetyt to muszę jeść bo potem dziecko to tego nie lubi to znowu alergia a to skaza białkowa no to jadłam a teraz sama niewiem co robić przecież to połowa ciąży.

 10. dorcia24 13 stycznia 2012, 17:27

  poradźcie mi proszę

 11. sloneczko 25 stycznia 2012, 14:12

  dorcia24 nie przejmuj się. ja przytyłam w drugiej ciąży 26 kg a 4 mies po porodzie wróciłam do wagi sprzed ciąży czyli 50 kg. tak to juz jest , że jedne tyją 10 kg a inne 30kg. najważniejsze że dziecko masz zdrowe i ciesz się tym stanem..trzymaj sie