Poleć znajomym

Objawy depresji poporodowej

Autor: , 28 lutego 2014 w Poród, Komentarze (1) »

Dotyka prawie 20% kobiet i wykrada z macierzyństwa najlepsze chwile. Jak odróżnić przygnębienie od depresji poporodowej? Jakie są jej objawy i jak można ją leczyć? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Krótko po porodzie wiele kobiet doświadcza przygnębienia poporodowego, czyli zmienności nastrojów, której nierzadko towarzyszy płaczliwość oraz rozczarowanie wyglądem zewnętrznym. Brak apetytu, strach przed odpowiedzialnością i obowiązkami wynikającymi z nowej roli i obawa o bezpieczeństwo maleństwa często spędzają sen z powiek młodej mamy. Na szczęście, stan ten mija po kilku dniach, a jego przyczyną są głównie zmiany hormonalne. O depresji poporodowej mówimy w innym przypadku.

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to poważne schorzenie psychiczne, które wymaga specjalistycznego leczenia. Rozwija się zwykle po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od urodzenia dziecka. Znamienne dla niej jest miedzy innymi wyraźne zniechęcenie, zmęczenie i utrata zainteresowania dzieckiem oraz otoczeniem. Cierpiąca na depresję matka z troskliwej opiekunki stopniowo zamienia się w pozbawioną instynktu macierzyńskiego i zainteresowania wyobcowaną kobietę.

Niestety bardzo często najbliższe otoczenie odczytuje takie zachowanie jako znudzenie lub wywołane zmianami hormonalnymi "humory". Zdarza się też, że cierpiące matki unikają interwencji farmakologicznej, bo nie chcą rezygnować z karmienia piersią. Objawów tych nie należy jednak ignorować, gdyż nieleczona depresja może doprowadzić do przykrych konsekwencji, w których matka może stwarzać zagrożenie dla siebie i dziecka.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Jeżeli jesteś świeżo upieczoną mamą i obserwujesz u siebie poniższe symptomy, zwróć się po fachową pomoc. Nie obwiniaj się i nie wstydź, że nie radzisz sobie tak jakbyś chciała w nowej sytuacji, którą jest dla ciebie macierzyństwo. To trudny czas dla matki, ale i całego jej otoczenia, daleki od kolorowych obrazków z uśmiechniętymi twarzami rodziców i różowymi bobaskami. Masz prawo mieć trudność z odnalezieniem siebie, sprostaniem nowym obowiązkom, pogodzeniem się ze zmienionym (być może na zawsze) ciałem i nową życiową rolą. Zacznij szukać pomocy jeżeli:

 • źle sypiasz i budzisz się nad ranem (nie ze względu na płaczące dziecko),
 • masz problemy z zapamiętywaniem,
 • nie odczuwasz łaknienia,
 • nie potrafisz podejmować decyzji,
 • straciłaś zainteresowanie seksem,
 • czujesz się nieszczęśliwa, a taki stan przygnębienia męczy cię przeważnie rano lub/i wieczorem,
 • straciłaś sens życia,
 • często oskarżasz się o rozmaite rzeczy,
 • obwiniasz się, że twoje złe samopoczucie rujnuje życie partnerowi,
 • drażnią cię ludzie i ich towarzystwo,
 • odczuwasz stałe zmęczenie,
 • masz problemy z koncentracją,
 • trudno ci się zrelaksować,
 • masz wrażenie, że z niczym sobie nie radzisz a rzeczywistość cię przerasta,
 • jesteś płaczliwa,
 • przesadnie martwisz się o dziecko,
 • prześladuje cię myśl o swoim zdrowiu, martwisz się, że coś ci dolega,
 • prześladuje cię myśl, że dziecko nie jest twoje.

Jak sobie pomóc?

Poproś po poradę psychologa lub od razu zwróć się do psychiatry. Podczas wizyty zostaniesz poproszona o wypełnienie ankiet, które będą miały na celu określenie stanu twojej psychiki. Na podstawie kwestionariusza oraz rozmowy specjalista zdecyduje, jakie postępowanie będzie optymalne. Pamiętaj, że stan, w którym teraz jesteś można bardzo łatwo zmienić i już wkrótce możesz odzyskać radość z życia i macierzyństwa.

Jeśli zostaną przepisane leki antydepresyjne, należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza i przyjmować je o określonych porach, tak długo, jak zaleci specjalista. Pamiętaj, że ich terapeutyczne działanie nie jest odczuwane od razu. Czasami musi upłynąć kilka tygodni zanim będzie można zaobserwować wyraźną poprawę samopoczucia. Niestety wiele kobiet w międzyczasie rezygnuje z kuracji nie widząc jej efektów.

Zamiast leków specjalista może zalecić psychoterapię i zdarza się, że właśnie takie regularne rozmowy okazują się wystarczające. W trakcie spotkań terapeuta pomaga kobiecie odnaleźć się w nowej sytuacji, uświadomić jej rolę, wyzwania, porażki i sukcesy, które są naturalnymi elementami macierzyństwa.

Nie bez znaczenia jest też wsparcie najbliższych. Kobiety często cierpią z powodu zmiany wizerunku i podświadomie obwiniają o to partnera lub dziecko. Efektywny podział obowiązków domowych i pomoc w opiece nad dzieckiem oraz zapewnianie o akceptacji i zrozumieniu pomagają kobiecie zebrać w sobie siły.

Tagi: depresja poporodowa, macierzyństwo, antydepresanty

Podobne artykuły:

 • Depresja poporodowa

  Depresja poporodowa

  Trzeciego, czwartego dnia po porodzie u młodej mamy nagle pojawia się smutek, jest rozdrażniona i płaczliwa, wszystko ją przeraża. Jest to tak zwana depresja trzeciego dnia, która nie jest ... Więcej »

 • Depresja poporodowa

  Depresja poporodowa

  Łagodna postać depresji poporodowej dopada młode mamy najczęściej między 2.a 4. dniem po porodzie. Aby się z nią uporać zwykle pomaga życzliwa pomoc rodziny. Czasami jednak depresja jest ... Więcej »

 • Ojcowska depresja

  Ojcowska depresja

  Mężczyzna z Gloucester, który zamordował swoją 6-miesięczną córkę został uniewinniony po tym, jak przyznał, że cierpi na depresję poporodową. Ten dramatyczny przypadek sprawił, że ... Więcej »

 • Antydepresanty zagrożeniem dla ciąży

  Antydepresanty zagrożeniem dla ciąży

  Stosowanie leków antydepresyjnych w czasie ciąży jest poważnym zagrożeniem dla dziecka i może wywołać u niego wadę serca. Więcej »

Komentarze

 1. Jennifer.v 30 lipca 2016, 15:12

  Kiedy byłem w potrzebie pomocy finansowej, skontaktowałem Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego dla kredytu ZL790,000 i dostałem pożyczkę trzy dni po zatwierdzeniu bez stresu, jeśli jesteś w potrzebie biznesu, pożyczki osobiste lub jakiejkolwiek kredytu, proszę skontaktować się Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego poprzez ich adres e-mail: (calvinfinancialloanhome@outlook.com) Tel: (+1) 501-404-7495 lub strona internetowa: http://calviinfinancialloanhomes.bravesites.com