Objawy ciąży
Spóźnia Ci się okres, a piersi zaczynają niepokojąco boleć? Być może zaczynasz odczuwać niepokój, że to, co czujesz, to pierwsze objawy ciąży? Taka informacja może być dla Ciebie „gromem z jasnego nieba”, albo wręcz przeciwnie – wyczekiwaną od dawna nowiną, z której będziesz się tylko cieszyć.
Objawy ciąży większość specjalistów ginekologów, a także literatura fachowa, dzieli na:
- Objawy subiektywne,
- Objawy prawdopodobne (obiektywne),
- Objawy pewne.
Objawy subiektywne ciąży
Są to oznaki, które odczuwają kobiety sądzące, że są w pierwszych tygodniach ciąży. Dają one jednak minimalne prawdopodobieństwo tego, że kobieta rzeczywiście spodziewa się dziecka. Najczęściej pierwszym sygnałem do tego, aby podejrzewać ciążę, jest spóźniająca się miesiączka. Objaw ten jest szczególnie niepokojący u kobiet, u których zwykle cykle występowały bardzo regularnie. Niemniej jednak, brak miesiączki może być spowodowany zupełnie innymi przyczynami, które związane są z ogólnym stanem zdrowia kobiety, odczuwanym stresem, czy też zmianą klimatu.
Z drugiej strony, nawet jeśli lekkie krwawienie, trwające dzień lub dwa, wystąpi, wcale nie musi to oznaczać, że nie spodziewasz się dziecka. Krwawienie tego rodzaju nosi nazwę implantacyjnego i związane jest z procesem zagnieżdżania się zarodka w śluzówce macicy.
Oprócz braku miesiączki, mogą pojawić się także i inne sygnały, świadczące o tym, że w Twoim łonie rozwija się nowe życie. Należą do nich:
- Nudności, wymioty – występujące zwykle w godzinach porannych, które jednak mogą przeciągać się na cały dzień,
- Ślinotok,
- Zgaga,
- Powiększenie, mrowienie, wrażliwość i bolesność piersi i brodawek,
- Częstsze oddawanie moczu,
- Wahania apetytu,
- Zawroty głowy,
- Zaparcia,
- Niechęć do niektórych zapachów,
- Przebarwienia skórne,
- Wszechogarniające zmęczenie i senność,
- Zwiększona wrażliwość czuciowa,
- Metaliczny posmak w ustach,
- Zmiany nastroju – drażliwość, nadpobudliwość,
- Częstsze skurcze jelit.
Objawy prawdopodobne (obiektywne)
Prawdopodobne objawy ciąży nie są jeszcze 100% pewne, ale wymienia się je w grupie obiektywnych. Są dużo bardziej realne, niż objawy subiektywne, których podstawą może być teoretycznie wszystko.
Do objawów prawdopodobnych zalicza się:
Podwyższoną temperaturę ciała, powyżej 37 °C, utrzymująca się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Jest ona związana ze zwiększoną ilością progesteronu, odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach.
Zmiany zachodzące w narządach płciowych, które może stwierdzić ginekolog w trakcie badań.
Pojawienie się nowych rozstępów skórnych w okolicach brzucha, na bocznych powierzchniach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud.
Zmiany w gruczołach piersiowych – powiększenie, obrzmienie, większe napięcie skóry, bolesność, poszerzenie niebieskich naczyń krwionośnych widocznych pod skórą, przebarwienia brodawek i ciemnienie obwódek wokół piersi, powstanie niewielkich guzków, będących ujściami gruczołów łojowych.
Pomocny w potwierdzeniu odczuwanych przez Ciebie objawów ciąży, będzie płytkowy test ciążowy, który kupić można w każdej aptece i dobrze zaopatrzonych drogeriach. Nie daje on co prawda 100% pewności, aczkolwiek jego skuteczność jest bardzo wysoka.
Objawy pewne
Pewność co do swojego błogosławionego stanu otrzymasz dopiero w czasie wizyty u lekarza. Pewnymi oznakami ciąży są:
- Możliwość zobaczenia embrionu lub pęcherzyka w trakcie badania USG – około 4-6 tygodni po zapłodnieniu.
- Czynność serca płodu słyszalna w 10-20 tygodniu (w zależności od czułości aparatu KTG).
- Odczuwanie ruchów płodu przez powłoki brzuszne – około 20 tygodnia.
Jeśli wszystkie objawy się potwierdzą, możesz cieszyć się z dorastającego w Twoim brzuszku maluszka. Być może, początkowo informacja ta Cię zaskoczy, albo nawet odczujesz objawy paniki na myśl o mającym przyjść na świat dziecku, jednakże wkrótce oswoisz się z całą sytuacją i będziesz cieszyć się z ciąży.
Poleć znajomym