Poleć znajomym

Obcinanie paznokci u noworodka

Autor: , 18 czerwca 2010 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Ostre jak brzytwa małe paznokietki u noworodków i niemowlaków powinny być zawsze krótko przycięte, by dziecko nie wyrządziło sobie nimi krzywdy. Radzimy, jak zrobić to umiejętnie.

Do obcinania paznokci u małych dzieci najlepsze będą nożyczki z zaokrąglonymi końcami albo obcinacz specjalnie przeznaczony dla niemowląt. Przed użyciem dokładnie zdezynfekuj wybrane narzędzia spirytusem i dokładnie umyj ręce - sobie i dziecku. Dobrą porą na obcinanie paznokci jest czas, gdy maluch śpi lub jest senny, np. po wieczornej kąpieli i nakarmieniu. Łatwiej wówczas poradzić sobie z rozbieganymi małymi rączkami i zaciśniętymi w piąstkę paluszkami. Paznokcie u nóg obcinaj na prosto, by nie wrastały, a u rąk - na półokrągło. Jeśli przypadkiem skaleczyć malca, przemyj rankę solą fizjologiczną i zabezpiecz ją jałowym gazikiem.

Tego nie rób!

 • Nigdy nie obrywaj, ani nie obgryzaj paznokietków dziecka. Chociaż są one ostre, to również miękkie i delikatne. Łatwo je uszkodzić i zadać dziecku ból.
 • Nie wycinaj skórek.
 • Nie obcinaj paznokci przed wyjściem ze szpitala, gdyż łatwiej wtedy o infekcję nawet niewielkiej ranki przy skórkach. Jeśli dziecko drapie paznokciami buźkę, załóż mu bawełniane rękawiczki bez palców lub skarpetki na rączki.

Tagi: obcinanie paznokci, niemowlę, noworodek, pielęgnacja noworodka

Podobne artykuły:

 • Czego potrzebuje noworodek?

  Czego potrzebuje noworodek?

  Czułość i bliskość rodziców daje dziecku poczucie bezpieczeństwa w tym nowym i trudnym życiu po drugiej stronie brzucha mamy. Więcej »

 • Pieluszkowe zapalenie skóry

  Pieluszkowe zapalenie skóry

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza na pupie. Aż 1/3 maluszków chociaż raz w życiu przechodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak ... Więcej »

 • Pielęgnacja oczu niemowląt

  Pielęgnacja oczu niemowląt

  Oczy malucha są bardziej narażone na infekcje. Aby uniknąć nawracającego zapalenia spojówek, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Więcej »

 • Pielęgnacja główki niemowlaka

  Pielęgnacja główki niemowlaka

  Niektóre noworodki przychodzą na świat z gęstą czupryną, inne zaledwie z garstką włosów lub bez. Bez względu na ilość każda główka wymaga takiej samej opieki. Więcej »

Komentarze

 1. Lolimaa 13 czerwca 2011, 1:38

  Nożyczkami nie potrafię obciąć wolę obcinacz.

 2. mamaela 20 lipca 2011, 20:08

  Ja obcinałam obcinaczkami, nozyczkami też mi nie wychodziło jak trzeba, a najpierw robiłam to jak synek spał- czułam się pewniej

 3. Ania886 16 marca 2014, 7:42

  najgorszy był pierwszy paznokieć potem z górki :)
  strasznie się bałam że zrobię krzywdę synkowi..