Poleć znajomym

O ząbki należy dbać

Autor: , 3 lutego 2010 w Dziecko, Komentarze (1) »

O ząbki dziecka należy dbać od samego początku. Próchnica grozi już niemowlakom, zwłaszcza karmionym sztucznie, potrafi zaatakować ząbek tuż po jego wyrżnięciu.

Próchnica może pojawić się gwałtownie i w bardzo szybkim tempie obejmuje wszystkie powierzchnie i warstwy zęba, zarówno szkliwo, jak i zębinę. Przyczyną tego są zazwyczaj niedobre zwyczaje żywieniowe. Papki, które podajemy dziecku, tworzą na powierzchni zębów, trudna do usunięcia lepką warstwę. Jeśli nie usuniemy jej od razu, stanie się ona dobrym podłożem do próchnicy. Inną przyczyną próchnicy jest nadmierne słodzenie potraw i pojenie dzieci słodkimi napojami. Dlatego też już kilkumiesięcznemu dziecku należy przecierać ząbki miękkim gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie, lub też specjalną gumową szczoteczką, nakładaną na palec. Roczne dziecko powinno mieć już własną szczoteczkę z włosia i uczyć się myć ząbki pod kontrola rodziców.

Pierwsze ząbki

Pierwsze ząbki zazwyczaj pojawiają się wieku 4-7 miesiącu życia niemowlaka. Ale może też zdarzyć się późne ząbkowanie u rocznych dzieci, a nawet dopiero u dwulatków. Najczęściej najpierw wyrzynają się siekacie przyśrodkowe - jedynki, potem siekacze boczne - dwójki. Ostatnimi są trzonowce - piątki, w wieku 2-3 lata. Niektóre dzieci nie odczuwają większych dolegliwości z wyrzynaniem się ząbków, ale bywa też tak, że czas ząbkowania jest bardzo ciężki i może stać się prawdziwą udręką dla dziecka i rodziców. Aby pomóc dziecku w tym trudnym czasie podajemy różnego rodzaju gryzaki, najlepiej takie na wodę i schłodzone w lodówce, temperatura nie może być poniżej zera, gdyż może to spowodować termiczne uszkodzenie delikatnych dziąseł. Można tez masować dziąsła palcem i smarować łagodnymi żelami np. Dentinox, nie można jednak ich nadużywać. Dla uspokojenia malucha możemy podać herbatkę z melisy, a w wyjątkowych sytuacjach po konsultacji z lekarzem łagodny środek przeciwbólowy.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwszy przegląd ząbków powinien odbyć się po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka. Przy wyborze gabinetu można kierować się opinią innych rodziców. Ta pierwsza wizyta jest niezwykle ważna, gdyż może zaważyć na kolejnych. Nie każdy stomatolog umie odpowiednio podejść do tak małego pacjenta. Te pierwsze spotkania należy przejść w formie zabawy. Pokazać dziecku gabinet, pozwolić mu przewieźć się na fotelu, opowiedzieć np. jakąś historyjkę o przyrządach dentystycznych.

Tagi: pierwsze ząbki, ząbkowanie, higiena jamy ustnej, mycie ząbków, próchnica

Podobne artykuły:

 • Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka

  Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka

  W Polsce ponad 85% sześciolatków ma próchnicę. Aby zmniejszyć te statystyki, już u niemowlaka warto zacząć dbać o ząbki. Umiejętnie je pielęgnując, uchronisz swoje dziecko przed ... Więcej »

 • Coraz wcześniej u stomatologa

  Coraz wcześniej u stomatologa

  Stomatolodzy biją na alarm – na fotelach dentystycznych pojawiają się coraz młodsze dzieci, a ich ubytki często nie ograniczają się jedynie do pojedynczych dziurek. Więcej »

 • Leczenie grzybicy jamy ustnej

  Leczenie grzybicy jamy ustnej

  Grzybica jamy ustnej to choroba wywołana przez drożdżaka Candida albicans. Do infekcji dochodzi najczęściej w stanach obniżonej odporności organizmu, a leczenie bywa długotrwałe. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Rozwój dziecka - miesiąc piąty

  Naszego maluszka ani na chwilę nie możemy zostawić na przewijaku, czy tapczanie bez opieki, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zechce nagle zmienić pozycję. Więcej »

Komentarze

 1. Danka (Gość) 4 listopada 2010, 15:55

  Znajoma miała problem, bo jak jej dziecko ząbkowało, to dawała osłodzone ziółka... No i nie trudno się dowiedzieć, jak to się skończyło. Sama daję Camilię przy ząbkowaniu, bo wiem, że jest bez cukru, a dziecku przecież trzeba pomóc. Nie wiem, jak bym mogła z takim szkrabem iść do dentysty :( Dlatego o te ząbki, które się pojawiły bardzo dbam.