Poleć znajomym

Nudności w ciąży

Autor: , 7 sierpnia 2010 w Ciąża, Komentarze (5) »

Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle szczęśliwe, że nie doświadczają tego przykrego skądinąd objawu, jednakże są one w zdecydowanej mniejszości.

Nudności, którym najczęściej towarzyszą wymioty, są też określane jako „poranne mdłości”, choć nie jest powiedziane, że koniecznie muszą one występować w godzinach porannych. Wiele kobiet w ciąży twierdzi, ze nudności w ich przypadku nasilają się wieczorem, a rano są mniejsze. Jest to sprawa całkowicie indywidualna dla każdej ciężarnej.

Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, dotyczący ponad 70% kobiet.

Ciąża zdecydowanie zmienia zmysł smaku i zapachu, dlatego też to, co wcześniej było przez nas rejestrowane jako przyjemne, w ciąży może wywoływać nudności i wymioty.

Mdłości na ogół zanikają w okolicach 14 tygodnia ciąży, lecz bywa, że towarzyszą całemu jej okresowi, albo zanikają i pojawiają się w ostatnich tygodniach.

Z czym mają związek nudności?

Lekarze twierdzą, że występowanie nudności i wymiotów może mieć związek z hormonem gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jej poziom obniża się w organizmie ciężarnej około 12 tygodnia, kiedy to zaczynają działać inne hormony. Być może z tego powodu nudności częściej występują w pierwszym trymestrze ciąży.

Za winowajcę tego objawu można też uznać estrogen, który obniża ciśnienie krwi i spowalnia pracę układu trawiennego, co rzeczywiście może powodować mdłości.

Nudności a zdrowie dziecka

Zwyczajne nudności, a nawet wymioty, nie szkodzą nienarodzonemu dziecku, które wciąż dostaje od matki takie składniki pokarmowe, których potrzebuje, zakładając że jej dieta jest zróżnicowana. Niektóre środowiska lekarskie i badania na grupach ciężarnych wykazują, że mdłości i wymioty mają wpływ na lepszy wynik ciąży. Oznacza to, że poronienia zdarzają się wtedy rzadziej, co może być choć trochę pocieszające dla każdej ciężarnej, którą męczą codzienne nudności.

Jak radzić sobie z nudnościami?

Sposobów na mdłości i wymioty jest bardzo wiele, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, że są one w 100% skuteczne. U każdej kobiety w zasadzie co innego może łagodzić nudności.

Najlepszą receptą na to, aby zminimalizować nudności jest częste jedzenie małych porcji posiłków. Należy sięgać dodatkowo po produkty bogate w białko i węglowodany złożone, czyli po brązowy ryż i makaron, a nie po tłuste potrawy.

Przed pójściem spać warto zjeść niewielką przekąskę, a drugą przynajmniej 20 minut przed wstaniem z łóżka. Wychodząc z domu dobrze by było, aby mieć pod ręką pieczywo ryżowe lub suszone owoce, które nie dopuszczą do powstania głodu, mogącego wywołać nudności.

Jeśli nudnościom dodatkowo towarzyszą wymioty, wówczas ciężarna musi zadbać o uzupełnienie straconych płynów. W tym celu powinna pić soki warzywne lub owocowe, bądź czystą wodę. Herbata, kawa, czy cola odwadniają organizm. Bywa, że picie wody zwiększa nudności. W takich przypadkach należy pić wodę małymi łykami pomiędzy posiłkami, ssać kostki lodu lub lizaki lodowe. Ciekawą propozycją na pozbycie się mdłości są napary z imbiru lub herbatki imbirowe. Niektóre kobiety twierdzą, że pomagają im napoje gazowane.

Aby zminimalizować nudności powinno się unikać zapachów i pokarmów o silnym armomacie, które zwiększają dodatkowo nieprzyjemne objawy. Trzeba dużo wypoczywać i wysypiać się.

W przypadku, gdy żaden ze wskazanych sposobów nie pomaga, ciężarna może spróbować niektórych elementów medycyny alternatywnej – akupunktury, akupresury lub aromaterapii.

Tagi: nudności w ciąży, dolegliwości ciążowe, dolegliwości w ciąży, objawy ciąży

Podobne artykuły:

 • Objawy ciąży

  Objawy ciąży

  Spóźnia Ci się okres, a piersi zaczynają niepokojąco boleć? Być może zaczynasz odczuwać niepokój, że to, co czujesz, to pierwsze objawy ciąży? Taka informacja może być dla Ciebie ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Krwawienie oraz nieżyty nosa w ciąży

  Krwawienie oraz nieżyty nosa w ciąży

  Krwawienie oraz nieżyty nosa są częstymi dolegliwościami kobiet w ciąży. Dlatego powinnaś sobie przygotować zapas chusteczek na ten czas. Co jest tego przyczyną i jak sobie radzić? Więcej »

Komentarze

 1. madziarka19 24 lutego 2011, 10:47

  Obecnie 23 tc i dalej miewam nudności,Najlepsza herbata imbirowa i migdały na przegryzanie.

 2. schmetterling 25 lutego 2011, 15:37

  mnie na szczęście ominęłą ta przyjemniść :)

 3. mamaela 21 lipca 2011, 11:24

  Nudności niestety dotknęły mnie, ale o dziwo nie wymioty. Pomagała herbatka z imbiru

 4. marcin (Gość) 20 kwietnia 2012, 20:57

  mojej zonie imbir nawet swiezy zupelnie nie pomaga

 5. sto.club 7 listopada 2016, 14:11

  przez całą ciążę nie miałam ani razu nudności i wymiotów

  http://bit.ly/2fg0YoN