Poleć znajomym

Nowe dziecko w rodzinie

Autor: , 13 września 2009 w Uczeń, Komentarze (2) »

Pojawienie się w rodzinie maleństwa dla starszego dziecka jest prawdziwą rewolucją. Jeszcze do niedawna było ono jedynym skarbem dla rodziców.

Młodsze rodzeństwo może traktować jak rywala. Jednak nie musi tak wcale być. Powinno się wcześniej przygotować swoją pociechę na pojawienie się w domu braciszka lub siostrzyczki.

Dziecko bezpośrednio od ciebie powinno się dowiedzieć, że będzie miało rodzeństwo. Powiedz mu o tym, zanim jeszcze poinformujesz o swojej ciąży znajomych, rodziców, teściów. Wszyscy wokół będą ci gratulować i pytać , jak się czujesz, więc nawet kilkulatek szybko się z orientuje, że coś się świeci.

Gdy pociecha dowie się o tym od osób trzecich, będzie miała do ciebie żel, że ukryłaś przed nią tak ważną informację.

O radosnej dla rodziny nowinie powiedz dziecku w prosty sposób, np. “w naszej rodzinie pojawi się nowe dziecko, lub będziesz mieć siostrzyczkę lub braciszka.” Należy też wytłumaczyć, że urodzi się bardzo mały dzidziuś, że będzie wymagał ciągłej opieki. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym można pokazać mu odpowiednie zdjęcia w książkach o etapach rozwoju.

Wyjaśnij dziecku, co oznacza być starszym rodzeństwem, że będzie się opiekować młodszym, bawić się z nim, a także uczyć jak budować z klocków, grać w piłkę itd. Koniecznie też uprzedź, że minie trochę czasu, zanim do tego dojdzie. Jeśli sama masz starsze rodzeństwo, to opowiedz jak fajnie spędzałaś czas ze swoją siostrą czy bratem. Wytłumacz też, że przy maleństwie będzie dużo pracy i nie będziesz mogła przebywać ze starszym dzieckiem tak często. Dlatego już teraz przyzwyczajaj je do spędzania czasu z innymi osobami. Niech częściej wychodzi na spacer z tatą, czy dziadkami. Jeśli dziecko ma trzy lata, może warto pomyśleć o przedszkolu.

Koniecznie też włącz dziecko w przygotowania do przyjścia na świat rodzeństwa. Zabierz go do lekarza, niech posłucha bicia serduszka swojego brata czy siostrzyczki. Pozwól mu na wybór koloru ścian w pokoju dziecinnym, zakup nowych ubranek, wzoru pościeli. Zapytaj czy woli śpioszki w misie czy inny wzór. Nie zapomnij kupując rzeczy dla dzisiusia, kupić też coś dla starszego dziecka. Dzięki temu nie będzie czuło się odtrącone. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko nie interesuje się nienarodzonym jeszcze rodzeństwem, nie zmuszaj go do uczestnictwa w przygotowaniach i przesadnie się tym nie ekscytuj. Kiedy dziecko reaguje złością np. “nie chce rodzeństawa, ja go nienawidzę”, nie karz go za to. Spokojnie porozmawiaj o jego problemach i zmartwieniu i rozwiej jego wątpliwości.

Kiedy rozmawiasz z rodziną czy znajomymi o narodzinach, to nie mów tylko o tym. Chwal również starsze dziecko, najlepiej tak, aby słyszało. Doceń jego nowe umiejętności i osiągnięcia.

Tagi: rodzeństwo, dziecko, drugie dziecko

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. mamaela 31 lipca 2011, 14:23

    Ja będę miała dużą różnicę wieku i wiele opisanych problemow mnie nie dotknie, ale pewnie będą inne :)

  2. sysia 6 października 2011, 20:54

    Wlasnie tego sie boje przyvdrugim dziecku