Poleć znajomym

Niski wzrost dziecka

Autor: , 1 grudnia 2010 w Dziecko, Komentarze (1) »

Systematyczne mierzenie wzrostu dziecka jest potrzebne nie tylko dla oceny czy rośnie i prawidłowo się rozwija. Pomaga również wykryć wiele chorób, które zaburzają tempo wzrostu.

Wzrost dziecka jest cechą dziedziczną. Jeżeli rodzice są niskiego wzrostu, to ich dzieci są zwykle niższe od tych, które pochodzą z rodzin z wysokim wzrostem. Bardzo ważne jest prawidłowe mierzenie dziecka i systematyczna kontrola tempa jego wzrostu w oparciu o siatki centylowe. Dla specjalisty ważne są również inne pomiary - obwód głowy, stosunek długości kończyn górnych do dolnych, stosunek wysokości ciała do rozpiętości ramion. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Bywa tak, że dziecko urodzone z prawidłową długością ciała, z czasem staje się niższe od swoich rówieśników. Na podstawie RTG dłoni można ocenić, na ile jego wiek kostny różni się od chronologicznego.

Opóźnieniu wzrostu towarzyszy opóźnienie rozwoju. Okres dojrzewania płciowego rozpoczyna się u takich dzieci później i trwa dłużej. Jako nastolatki pozostają wyraźnie w tyle za rówieśnikami. Jako dorośli mogą osiągnąć prawidłowy wzrost, ale zdarza się też tak.,że pozostają w dolnym przedziale normy.

W innej sytuacji są dzieci dystroficzne, czyli takie, które jeszcze przed urodzeniem były zbyt małe w stosunku do wieku płodowego. Ryzyko, że pozostaną niskiego wzrostu jest aż siedmiokrotnie większe.

Czasami zwolnienie tempa wzrostu obserwuje się w drugim roku życia, mimo że dziecko urodziło się z prawidłową długością ciała. Przyczyną jest przysadka mózgowa, która produkuje niedostateczną ilość hormonu wzrostu. Dzieci te maja proporcje zgodne ze swoim wzrostem, drobne dłonie i stopy. Ale znacznemu opóźnieniu ulega wiek kostny i zębowy. Po potwierdzeniu diagnozy dzieci kwalifikowane są do leczenia. Jest ono jednak bardzo kosztowne.

U niewysokich dzieci nieprawidłowe może być też wydzielanie innych hormonów np. tarczycy lub płciowych.

Niski wzrost jest typowym objawem przewlekłych chorób przewodu pokarmowego np. celiakii. Po zastosowaniu diety bezglutenowej tempo wzrastania normalizuje się.

Niski wzrost może być też skutkiem długotrwałego niedotlenienia, występującego u dzieci z wadami serca i chorobami układu oddechowego np. ciężka postać astmy. Towarzyszy również chorobom nerek.

Powszechną jednak przyczyną zaburzeń wzrostu jest uboga, jednostajna dieta, która prowadzi do niedożywienia - niedoboru kalorii i białka oraz niedoboru aminokwasów, witamin i soli mineralnych.

Tagi: niski wzrost dziecka, zaburzenie wzrostu, niedożywienie, zaburzenia hormonalne

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. sysia 6 października 2011, 20:56

    Sama mialam cala podst. Niskiego kolege ktory teraz o dwie glowy jest wyzszy odemnie a niska nie jestem 172cm