Poleć znajomym

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

Autor: , 13 marca 2013 w Ciąża, Komentarze (1) »

Niewydolna szyjka to taka, która rozwiera się przedwcześnie pod wpływem parcia wzrastającej macicy i płodu. Szacuje się, że jest przyczyną 25% wszystkich poronień w drugim trymestrze.

Przyczyny

Niewydolna szyjka może być efektem:

 • genetycznie uwarunkowanej słabości szyjki
 • wystawienia kobiety na działanie DES (leku przeciwdziałającemu poronieniu, a zawierającemu estrogen diethylstilbestrolu) gdy była jeszcze w łonie matki
 • nadmiernego rozciągnięcia lub poważnych pęknięć szyjki w czasie poprzednich poronień
 • biopsji stożkowej przeprowadzonej w celu wykrycia raka szyjki macicy
 • chirurgii szyjkowej lub leczeniu laserem
 • przy ciąży mnogiej

Leczenie

Jeżeli jesteś w ciąży, a twój lekarz prowadzący nie wie, że kiedyś poroniłaś, powinnaś mu o tym jak najszybciej powiedzieć. Niewydolność cieśniowo-szyjkowa zazwyczaj wykrywa się u kobiet, u których doszło do poronienia w drugim trymestrze ciąży. Można ją również rozpoznać, gdy badanie USG lub badanie lekarskie wykaże, iż szyjka macicy przedwcześnie się skraca i otwiera. Zazwyczaj lekarz zaleca założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki macicy. Zabieg przeprowadza się między 12 a 16 tygodniem ciąży. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a 12 godzin po zabiegu pacjentka może powrócić do normalnych zajęć, jednak utrzymywanie stosunków seksualnych może być na czas ciąży zabronione. Konieczne też będą częste badania lekarskie.

Jeśli podczas badania USG lub badania lekarskiego jest rozpoznanie rozwarcia szyjki, jeśli nawet wcześniej nie wystąpiło poronienie, to również zaleca się założenie szwu.

Niepokojące sygnały

Założenie szwu daje bardzo dużą szansę na donoszenie ciąży. Niemniej jednak powinnaś być bardzo wyczulona na wszelkie oznaki zbliżających się powikłań w drugim lub na początku trzeciego trymestru. Co może cię zaniepokoić:

 • parcie w dolnej części brzucha
 • wydzielina z pochwy z zawartością krwi
 • zwiększona częstotliwość oddawania moczu

Jeżeli zauważysz jedno z tych objawów, natychmiast udaj się do lekarza lub do szpitala.

Zdjęcie szwów

Szwy zazwyczaj usuwane są na parę tygodni przed planowanym porodem. W niektórych przypadkach nie zdejmuje się ich aż do rozpoczęcia akcji porodowej, chyba że wcześniej pojawi się infekcja, krwawienie lub przedwczesne pęknięcie błon.

Tagi: niewydolność szyjkowo-cieśniowa, przyczyny poronień, poronienie, zagrożenia w ciąży, założenie szwu w ciąży, ciąża zagrożona, niepokojące objawy w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • 6 tydzień ciąży

  Twoje dziecko, nazywane na razie embrionem, ma już malutkie, bijące serduszko, niemalże kompletny układ nerwowy i mózg, który dynamicznie się rozwija. Ty sama możesz odczuwać bolesność ... Więcej »

 • 29 tydzień ciąży

  Powiększający się brzuch naciska na żołądek, przez co odczuwać możesz zgagę i brak apetytu. Zmiana środka ciężkości mogła spowodować bóle krzyża i całych pleców. Zmęczenie i brak ... Więcej »

 • Zalety ciąży latem

  Zalety ciąży latem

  Na dworze upał daje ci się we znaki, źle się czujesz, pot spływa, czujesz się jak ciężka lokomotywa. Ten trud opłaci się twojemu maleństwu. Co przemawia za tym , by ostatni trymestr ... Więcej »

Komentarze

 1. emilcia 16 września 2015, 21:37

  na takie dolegliwosci powinno się duzo lezeć, ale wtedy potrzebna jest odpowiednia poduszka, u mnie byla supermami poduszka, pomagala przybrac mi idealna pozycje, aby nie uciskac brzuszka