Poleć znajomym

Nieśmiałe dziecko
Jak z nim postępować?

Autor: , 11 września 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Jesteś rodzicem nieśmiałego dziecka? Będziesz potrzebować delikatności i cierpliwości, by pomóc mu w kontaktach z innymi.

Niektóre dzieci są nieśmiałe z natury. Stronią od nowych kontaktów, a na obcych reagują wycofaniem się i strachem. Niechętnie włączają się do rozmowy i często pozostają gdzieś na marginesie wydarzeń. W jaki sposób pomóc im nawiązywać kontakty i nabyć więcej pewności w relacjach z innymi ludźmi? Na pewno delikatnie i nie na siłę.

nie zmuszaj dziecka do kontaktu

To najczęstszy błąd rodziców, którzy w dobrej wierze, zmuszają dziecko do kontaktów z innymi mając nadzieję, że wreszcie pociecha przełamie swój strach i zrzuci z siebie kajdany nieśmiałości. Nic bardziej mylnego. Jest to dość stresująca metoda typu "płyń lub toń", która może powodować jeszcze większą niechęć dziecka do wchodzenia w jakiekolwiek relacje z nieznajomymi mu osobami. Jeżeli dziecko reaguje strachem, nie wysuwaj go przed szereg i nie narażaj na sytuacje, w których będzie narażone na bezpośredni kontakt. Pozwól mu oswajać się tak długo, jak tego potrzebuje, by "wyjść ze skorupki".

zostań pośrednikiem w rozmowie

Zamiast narażania dziecka na bezpośredni kontakt z obcą osobą, wybierz rolę pośrednika i stopniowo wprowadzaj dziecko w niewygodną dla niego sytuację. Gdy następnym razem na spacerze ktoś nieznajomy zacznie rozmowę i skieruje uwagę na twoją pociechę, a ona w strachu schowa się za ciebie, przejmij pytanie na siebie, a następnie odbij je do dziecka. Ale niech to będzie proste pytanie, na które będzie mogło odpowiedzieć "Tak" lub "Nie". Oto uproszczony przykład:

Nieznajomy: Ooo jaka ładna dziewczynka! A ile ty masz lat?

Ty: Hania ma 5 lat, prawda Haniu?

W ten sposób łatwiej będzie dziecku odpowiedzieć, bo wejdzie w relację ze znajomą mu osobą, czyli tobą. Za którymś razem zbierze w sobie odwagę, by odpowiedzieć samodzielnie.

poćwiczcie przed spotkaniem

Wybierasz się wspólnie z dzieckiem w odwiedziny lub na spotkanie? Zanim tam dotrzecie, możecie wspólnie omówić sytuację i "przećwiczyć scenariusz". Opowiedz mu dokąd się wybieracie i kto tam będzie. Powiedz mu także, że podczas spotkania będziecie rozmawiać i być może ktoś będzie chciał porozmawiać właśnie z nim. Zapytaj, co czuje w takiej sytuacji. Spróbuj także zadać dziecku pytania typu: "A co powiesz, gdy ciocia zapyta cię o ulubioną zabawkę?", "Jak odpowiesz, gdy pani zapyta cię o ...". Taki trening pozwoli dziecku oswoić się z tym, co go czeka.

nie nazywaj go nieśmiałym

Tłumaczenie dziecka przed innymi i powtarzanie w jego obecności, że jest "nieśmiały/nieśmiała" nie wpływa dobrze na jego samoocenę. Z czasem będzie przekonane o tym, że w jakiś sposób jest gorsze, bo jest nieśmiałe i przez to nie radzi sobie w wielu sytuacjach wymagających konfrontacji z innymi. A tego przecież dla niego nie chcesz, prawda? Większość dzieci nabywa z czasem odwagi w obcowaniu z ludźmi. Twoje zadanie polega na tym, by zapewnić mu komfortowe warunki i bodźce, które pozwolą mu dorosnąć do tego momentu bez uszczerbku na samoocenie.

Tagi: nieśmiałe dziecko, nieśmiałość

Podobne artykuły:

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Nauka dawania - Jak nie wychować samoluba

  Nauka dawania - Jak nie wychować samoluba

  Dziecko nie rozumie pojęcia dzielenia się. Jego świat jest egocentryczny i nastawiony na zaspokajanie indywidualnych potrzeb. Twoja w tym rola, by dać mu dobry przykład i uzmysłowić, że ... Więcej »

 • Rozwój pamięci u dziecka

  Rozwój pamięci u dziecka

  Ludzka pamięć i inteligencja nigdy nie rozwija się tak szybko, jak w pierwszych latach życia. Gdybyśmy uczyli się i zapamiętywali w tym tempie przez całą młodość, to żaden komputer nie ... Więcej »

Komentarze