Nieproszeni goście - wszawica i owsica
Przedszkole, czy szkoła to miejsca, gdzie oprócz kolorowych rysunków, czy poznania nowych przyjaciół, dziecko, nawet to najbardziej czyste, może przynieść do domu małe pasożyty - wszy i owsiki. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Wszawica
Wystarczy wspólne używanie ręczników, założenie czapki koleżanki, bliski kontakt podczas zabawy by zarazić się wszawicą. Wesz jest bardzo małym pasożytem, wielkości 2-4 mm, który najczęściej atakuje owłosioną skórę głowy. Potrafi bardzo szybko się przemieszczać i zmieniać gospodarza. Wszy wpijają się w skórę głowy, żywiąc się krwią. Ukłucie pasożyta nie sprawia bólu, ale powoduje silne swędzenie, gdyż do organizmu zaatakowanego dziecka dostają się substancje powodujące świąd.
Jeżeli więc zauważymy, że nasze dziecko często drapie się po głowie, należy sprawdzić, czy nie złapał wszawicy. Wszy lubią ciepłe miejsce, dlatego starannie sprawdźmy miejsca w pobliżu karku i za uszami.
Test kontrolny na wszawicę
Należy umyć dziecku głowę i delikatnie rozczesywać pasma włosów gęstym grzebieniem. Dla ułatwienia sobie tej czynności, możemy nałożyć na główkę dziecka niewielką il.ość odżywki. Po każdym pociągnięciu grzebień wycieramy do chusteczki higienicznej. Jeżeli dziecko ma gnidy lub wszy, będą one widoczne na chusteczce.
Jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata możesz udać się z nim do dermatologa, który poleci ci smarowanie głowy odpowiednim preparatem. U dziecka powyżej 3 lat możesz sama przeprowadzić taką kurację. W aptece dostępnych jest kilka gotowych szamponów lub preparatów do zwalczania wszawicy. Przed przystąpieniem do zabiegu należy bardzo dokładnie zapoznać się z dołączona ulotką, tak by zbyt długo nie trzymać danego środka na włosach. Najczęściej zabieg taki musimy wykonać dwa, lub więcej razy, gdyż gnidy są dość mocno przyczepione do włosów.
Jeśli mamy w domu inne dzieci, im również należy sprawdzić głowy. Najlepiej będzie jak sprawdzimy głowy wszystkim członkom rodziny i poddajmy ich kuracji przeciwwszawiczej w celach profilaktycznych. Należy też wymienić wszystkie ręczniki, pościel, grzebienie, dokładnie uprać czapki, kurtki z kapturami.
Owsica
Owsica nazywana jest chorobą brudnych rąk. Jest to najbardziej rozpowszechniona choroba pasożytnicza wśród dzieci.
- Objawy - dziecko często drapie się po pupie, często obgryza paznokcie, traci apetyt, może mieć podkrążone oczy, skarży się na bóle brzucha, ma luźne stolce, bywa rozdrażnione i niespokojne.
Owsicę wywołują małe robaki, nicienie, o długości 5-12 mm, które wyglądem przypominają nitki bawełny. Wystarczy, że w grupie jedno dziecko jest nosicielem jaj owsika, by pasożyty przeniosły się na resztę - "z ręki do ręki, z ręki do ust". Z buzi dziecka jaja wędrują do jelit, gdzie wylegają się z nich larwy, a następnie przeistaczają się w dorosłe osobniki. Przemieszczają się one w okolice odbytu i tam podczas nocy składają jaja. Wywołuje to dokuczliwe swędzenie. Kiedy dziecko się drapie, jaja owsika dostają się pod paznokcie, a następnie przechodzą na inne osoby i przedmioty, których maluch dotyka.
Jak postępować?
Należy zgłosić się do lekarza, który zleci zrobienie wymazu z odbytu. Jeżeli podejrzenie się potwierdzi, kuracji zostaną poddani wszyscy domownicy - trwa ona trzy dni. Dziecku, które ma owsiki należy obciąć krótko paznokcie, kilka razy dziennie myć pupę, a miejsca podrażnione smarować kremem. Na noc zakładamy mu majteczki, a na ręce bawełniane rękawiczki uniemożliwiające drapanie się. Należy też uprać wszystkie ubrania dziecka, wygotować pościel i bieliznę wszystkich domowników. Musimy też bardzo dokładnie wysprzątać mieszkanie.
Poleć znajomym