Poleć znajomym

Niemowlę na brzuchu

Autor: , 20 lipca 2010 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Zachęcajmy dziecko do leżenia brzuszku. Malec ma możliwość obserwowania świata z innej perspektywy, a jednocześnie ćwiczy mięśnie i przygotowuje się do siadania.

Ze względu na zwiększone ryzyko śmierci łóżeczkowej lekarze odradzają układanie niemowlaka do snu na brzuchu. Rodzice, pamiętając o tej przestrodze, w ogóle nie kładą dziecka inaczej niż na plecach czy boku. Jest to bardzo duży błąd! Leżenie na brzuszku w ciągu dnia jest doskonałą okazją do ćwiczeń mięśni karku i szyi, ramion i wielu innych, znajdujących się w górnej części ciała niemowlaka. Zaniedbując takie ćwiczenia opóźniamy rozwój dziecka np. oddalamy w czasie siadanie, a potem raczkowanie.

Układając malca w ciągu dnia na brzuchu nie powinniśmy się obawiać , że cierpi ono z tego powodu lub też , że może to być niebezpieczne. Należy jednak pamiętać, że dziecka nigdy nie możemy zostawić samego. Możemy przy tej okazji zrobić maluszkowi lekki masaż plecków. Pozycja taka ma jeszcze inne zalety - pomaga pozbyć się gazów dokuczającym niemowlakom.

Niemowlaki możemy układać na brzuszku od pierwszych dni lub tygodni życia. Jeżeli zaczniemy robić to od samego początku, dziecko przyzwyczai się do tej pozycji i nie będzie protestowało. Jeśli zaczniemy jednak od trzeciego czy czwartego miesiąca życia, dziecko z pewnością nie będzie zadowolone.

Nie należy układać dziecka zaraz po karmieniu. Należy odczekać przynajmniej pół godziny i dopiero wówczas przewrócić niemowlaka na brzuch. Jeżeli nie protestuje, pozostaw go w tej pozycji na około 3-5 minut. Doskonałym czasem do takich ćwiczeń jest pora kąpieli. Po umyciu kładziemy dziecko na brzuszku, masujemy ogrzaną oliwką, czeszemy. Sesję taka możemy wydłużyć do 10 minut.

Podczas układania maluszka na brzuszku możemy zachęcać go do podnoszenia główki pokazując zabawki. Jeżeli nasz maluch bardzo protestuje, nie należy robić tego na siłę. Odczekajmy jakiś czas i ponówmy próbę.

Tagi: niemowlę na brzuchu, kładzenie niemowlaka na brzuchu, układanie niemowlaka na brzuchu, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Kryzys na koloniach - jak pomóc dziecku go przetrwać

  Kryzys na koloniach - jak pomóc dziecku go przetrwać

  Wysyłając dziecko po raz pierwszy na kolonie jesteśmy pełni obaw o jego samopoczucie w nowym miejscu. Nie są to obawy bezpodstawne. Wiele dzieci przeżywa podczas wyjazdów, nawet tych ... Więcej »

 • 15 mitów na temat ciąży

  15 mitów na temat ciąży

  Ciąża z definicji to stan błogosławiony, ale nie oznacza to wcale, że przyszłe mamy ogarnia niczym niezakłócony błogostan. Garść babcinych przesądów i szczypta mądrości z grubo ... Więcej »

 • Układanie główki na jedną stronę

  Układanie główki na jedną stronę

  Układając niemowlaka do snu, często zauważamy, że układa ono główkę na jedną stronę - czasami jest to po prostu dla wygody, ale może też świadczyć o asymetrii. Więcej »

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

Komentarze

 1. ewelina (Gość) 9 lutego 2011, 13:47

  slodziutkie te niemowle naprawde

 2. Lolimaa 13 czerwca 2011, 1:36

  Moje dziecko preferowało ta pozycję od 2 tygodnia życia. Spała też tylko tak.

 3. Ania886 16 marca 2014, 12:16

  mój synek strasznie wysoko podnosi główkę ciągle się obawiam że coś sobie zrobi ale nie chce go ograniczać...