Poleć znajomym

Niemowlak na wadze

Autor: , 8 marca 2012 w Niemowlę, Komentarze (5) »

Dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem już w momencie narodzin. Różnie też przybierają na wadze w kolejnych miesiącach życia. Ile zatem powinno ważyć zdrowe niemowlę? Odpowiadamy mamom, które niepokoją się o prawidłowy rozwój swojego dziecka.

Lekarze przyjmują, że przeciętny donoszony zdrowy noworodek waży od 2,8 do 4,2 kg i mierzy od 48 do 56 cm. Zazwyczaj dziewczynki są lżejsze i mniejsze od chłopców.

Waga i wzrost noworodka

Noworodek w pierwszych dniach życia traci swoją wagę urodzeniową o 5-10%. To normalne zjawisko, spowodowane oddaniem smółki oraz moczu, parowaniem przez skórę oraz utratą wody z oddechem.

Maluch nie pobiera też dużej ilości pokarmu w pierwszych godzinach życia, ograniczając się jedynie do wypicia niewielkiej ilości siary, która poprzedza pojawienie się mleka. Dziecko przesypia wiele godzin i je mało, podczas karmienia często zasypia. Jednak już ok. 10-14 dnia po porodzie następuje powrót do wagi urodzeniowej.

Waga i wzrost niemowlęcia

Przez pierwsze trzy miesiące malec przybiera na wadze ok. 1 kg miesięcznie (dzieci karmione naturalnie często tyją nieco mniej), później przyrost się zmniejsza i wynosi ok. 600-800g. Wzrost maluszka jest skokowy - dziecko potrafi w jednym miesiącu nie urosnąć wcale, by w następnym przybyło mu 2cm wzrostu.

Waga i wzrost noworodka nie decydują o tym, jak dziecko będzie zbudowane w przyszłości. Są maluszki, które rodzą się z bardzo niską wagą urodzeniową, ale nadrabiają zaległości z nawiązką w ciągu kolejnych miesięcy. A są też i takie, które na starcie ważą po 4,5 kg, a potem spalają zapasy tłuszczyku, nagromadzone w życiu płodowym i wyrastają na dzieci o smukłej budowie. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma potrzeby ważenia go częściej niż raz w miesiącu. Cotygodniowe ważenie powinniśmy przeprowadzać na zlecenie lekarza lub gdy podejrzewamy, że dziecko się nie najada (nieefektywnie ssie, zasypia podczas karmienia, nie budzi się na karmienia nocne).

Tagi: waga noworodka, waga niemowlaka, waga dziecka, prawidłowa waga, zdrowie dziecka, zdrowie niemowlęcia

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Dyscyplina bez klapsów

  Dyscyplina bez klapsów

  Wielu psychologów przekonuje młodych rodziców, że bicie dziecka nie wychowuje. Jak jednak nauczyć krnąbrnego malucha posłuszeństwa, gdy na nasze prośby reaguje krzykiem, tupaniem nogami lub ... Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Noszenie niemowlaka

  Noszenie niemowlaka

  Dziecko noszone, przytulane, kołysane szybciej się rozwija. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach dla bezpieczeństwa i wygody, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodki i niemowlaki. Więcej »

Komentarze

 1. paprotka25 8 marca 2012, 23:38

  Mój synek w dniu wypisu ze szpitala ( 5 doba) wrócił do wagi urodzeniowej. Każde dziecko jest inne, jedno przybiera szybciej na wadze drugie wolniej, dobrze jest zeby waga wzrastała równomiernie, można to w prosty sposób sprawdzić na siatkach centylowych, my od początku trzymamy sie 50. centyla :) czyli waga równiutko rosnie :)

 2. Syska 10 marca 2012, 12:25

  moj synek przy urodzeniu wazyl 2.860 i mial 59 cm. teraz , a ma 15 dni , wazy 3.600

 3. niunia 15 marca 2012, 10:32

  mój synek w dniu wyjścia ze szpitala wazyl 2800 teraz ma 2 mc i wazy 5100 :)

 4. nanu 18 czerwca 2013, 13:32

  To ja też napiszę:
  Waga urodzeniowa: 2510g
  W trzeciej dobie: 2345g
  W 7 dobie: 2550g
  W 17 dobie: 3040g
  Dzień przed ukończeniem miesiąca: 3520g

 5. Olka (Gość) 3 marca 2016, 17:00

  rzeczywiście nia ma co ważyć dziecka częściej niż u lekarza, ale jak jakaś mama ma takie zapędy to może sobie kupić wagę do ważenia swojego maluszka :) happybabby.pl/zdrowie-i-higiena/wagi-elektroniczne Takie wagi mają tę zaletę, że można potem jej używac jako wagę kuchenną, więc nie sa to pieniądze wyrzucone w błoto :)