Poleć znajomym

Niedrożne kanaliki łzowe

Autor: , 12 września 2011 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Niedrożność kanalików łzowych najczęściej występuje u niemowląt w pierwszym półroczu życia. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by pozbyć się problemu.

O niedrożnych kanalikach łzowych u dziecka świadczy nawracające ropienie spojówek i niewielki obrzęk wokół woreczka łzowego (wewnętrzne kąciki u nasady nosa). Aby pomóc maluszkowi w powrocie do zdrowia:

 • Rano przemywaj oczy dziecka ciepłą, przegotowaną wodą lub naparem z rumianku (od zewnętrznego kącika do wewnętrznego). Do oczyszczania każdego oka używaj zawsze świeżego wacika.

 • Gdy ropną wydzielinę trudno jest usunąć, nie trzyj oczka! Spróbuj rozpuścić ją za pomocą roztworu soli fizjologicznej (kupisz w aptece bez recepty).

 • Kilka razy dziennie, przez około minutę, delikatnie masuj opuszkami palców ujścia kanalików łzowych.

Jeśli te zabiegi nie pomogą maleństwu, idź z dzieckiem do okulisty!

Tagi: niedrożne kanaliki łzowe, niemowlę, zdrowie niemowlęcia, pielęgnacja oczu

Podobne artykuły:

 • Pielęgnacja oczu niemowląt

  Pielęgnacja oczu niemowląt

  Oczy malucha są bardziej narażone na infekcje. Aby uniknąć nawracającego zapalenia spojówek, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Więcej »

 • Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Spragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie ... Więcej »

 • Pieluszkowe zapalenie skóry

  Pieluszkowe zapalenie skóry

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza na pupie. Aż 1/3 maluszków chociaż raz w życiu przechodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak ... Więcej »

 • Uspokajanie płaczącego niemowlęcia

  Jedno dziecko uspokoi się i przestanie płakać, gdy zawiniesz je w ciasny kocyk i przytulisz do piersi, inne podczas rytmicznego kołysania lub spaceru. Wypróbuj wszystkie sposoby na swoim dziecku ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 12 września 2011, 12:58

  małe oczka wielki problem- ale warto wiedzieć co robić :)

 2. sysia 5 października 2011, 14:17

  Oj mamaela św racja

 3. Black_rose 21 października 2011, 15:25

  syn kuzyna miał zatkany kanalik łzowy i jakieś tam zabiegi mu robili żeby to przepchać itp. dużo się z małym nabiegali po lekarzach... przekichane tak :(